Kvůli dešti a rychlému odtávání sněhu na horách se v Čechách opět mohou rozvodnit toky. Výstrahu meteorologové vyhlásili do odvolání pro Plzeňský kraj od úterního odpoledne, v dalších horských a podhorských oblastech po obvodu Čech od úterního večera. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na osmi místech v Čechách stále platí některý z povodňových stupňů po zvýšení hladin řek a potoků, které začaly stoupat po deštích a výrazném oteplení před Štědrým dnem.
Výstraha před rozvodněním toků s nízkým stupněm nebezpečí dosud platí v Praze, kde hladinu Vltavy nad úrovní prvního povodňového stupně udržují vodohospodáři odpouštěním vody z vltavských přehrad. Od úterních 16:00 se rozšíří na Plzeňský kraj a jihozápadní cíp Středočeského kraje. Od 22:00 pak bude varování meteorologů platit i v západní polovině Jihočeského kraje, v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji, ve většině Pardubického kraje, na severu Středočeského a v malé části Vysočiny.
"V důsledku předpovídaných srážek očekáváme v úterý večer opětovné vzestupy hladin odvodňující horské a podhorské oblasti Čech," uvedla Michaela Valachová z ČHMÚ. Hladiny toků podle ní s vysokou pravděpodobností překročí úroveň prvního povodňového stupně bdělosti, ojediněle nelze vyloučit dosažení druhého stupně pohotovosti. "Vzestupy v důsledku dotoku očekáváme i na dolních úsecích toků," dodala.
Předpověď na pondělí slibuje polojasno s deštěm nebo přeháňkami v nížinách a sněžením v místech nad 700 metrů nad mořem. Teploměr by měl ukázat maximálně osm stupňů Celsia. Podobné to bude v úterý.
Středa může přinést i vydatnější srážky a teploty až 11 stupňů Celsia. Do středečního rána může podle meteorologů spadnout na jihozápadním návětří hor kolem 40 milimetrů, na Šumavě až 60 milimetrů srážek. Z toho v úterý na horách napadne ve sněhu kolem deseti centimetrů, na návětří Šumavy a Krkonoš až 25 centimetrů. "Do většinou mokrého a těžkého sněhu bude v úterý odpoledne a v noci na středu postupně pršet a tak bude sníh rychle odtávat," upozornila Valachová.
Ve čtvrtek a v pátek budou přeháňky nebo déšť jen ojedinělé. Ve čtvrtek se teploty dostanou k deseti stupňům, v pátek se denní maxima vrátí k osmi stupňům Celsia.
Také víkend a počátek příštího týdne má být s deštěm a přeháňkami, které mohou být smíšené nebo sněhové i v nížinách. Teploty mohou v noci klesat až na minus šest stupňů Celsia, mrznout by mohlo i přes den.
V Krkonoších stoupá lavinové nebezpečí, na hřebenech hrozí náledí
V úterý by mohlo na pětibodové škále lavinové nebezpečí v Krkonoších vzrůst na druhý stupeň ze současného prvního. Turisté by si měli dát také pozor na ledovku a náledí. Kvůli silnému větru dnes opět nejel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Mimo provoz byl v sobotu i v neděli.
Kvůli ledovce a náledí by se turisté měli vyhnout túrám po takzvané letní cestě mezi chatou Výrovka a Památníkem obětem hor. "Pro bezpečný pohyb použijte zimní takzvanou Koňskou cestu s tyčemi," uvedla horská služba.
Na hřebenech Krkonoš nyní leží 90 až 110 centimetrů sněhu. "Po oteplení a dešti se na horách opět ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta, avšak pod krustou je sníh vlhký až mokrý. Voda ze sněhové pokrývky pomalu odtéká," uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý. Při očekávaném sněžení by se mohly tvořit nad pásmem lesa návěje a vyskytnout by se mohly malé deskové laviny.
Doprava do hlavních středisek Krkonoš byla v pondělí, na rozdíl od neděle, bez omezení. V neděli, kdy do hor přijeli rekreanti na silvestrovské pobyty, musela policie kvůli zcela zaplněným parkovištím mezi 12:00 až 17:30 uzavřít vjezd do Pece pod Sněžkou, Janských Lázní a Malé Úpy. "Dnes dopoledne byla parkoviště plná asi z 80 procent," řekla mluvčí policie Šárka Pižlová.