Česká Wikipedie chce zkompletovat kulturní památky, vypsala soutěž o nejlepší článek

Václav Junek
15. 1. 2019 10:02
Nezisková organizace Wikimedia Česká republika vypsala již druhý ročník soutěže Popiš památku. Cílem je doplnit chybějící hesla k významným českým kulturním památkám, jichž Národní památkový ústav eviduje na čtyřicet tisíc. Organizátoři přitom odhadují počet nezpracovaných témat na tři až čtyři tisíce. Zúčastnit se mohou "noví i zkušení wikipedisté".
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Hugo Moc

Organizátoři chtějí doplněním chybějících hesel zvýšit povědomí o českých kulturních památkách. "Nedávno jsem třeba narazil na to, že není popsaná Raabova vila v Písku nebo řada funkcionalistických památkově chráněných paláců v Praze 2. Chybí nám také spousta venkovských kostelů," popisuje pro Aktuálně.cz Jan Loužek, místopředseda českého spolku Wikimedia.

"Chceme, aby každý člověk měl přístup k veškerému lidskému vědění, a pod takto ambiciózní cíl spadá i zlepšení povědomí o českých kulturních památkách. Protože jich je hodně - Národní památkový ústav eviduje několik desítek tisíc kulturních památek -, rozhodli jsme se danou věc řešit formou soutěže," dodává Loužek.

Soutěž probíhá od 15. ledna do 15. března. Účastníci si musí založit účet na Wikipedii, pokud ho ještě nemají, a pak si mohou vybrat ze seznamu nezpracovaných encyklopedicky významných památek. "Křížky, kapličky nebo další drobné památky, které bohužel definici encyklopedické významnosti nesplňují, do soutěže zařadit nemůžeme. Těch je samozřejmě také nemalý počet," vysvětluje pořadatel.

Seznamy kulturních památek získali pořadatelé prostřednictvím smlouvy od Národního památkového ústavu v roce 2012 pro soutěž Wiki miluje památky. "Zjistili jsme, že lidé fotí opravdu rádi a máme nakonec skoro i více fotografií než článků o těch památkách," uvedl Loužek.

O vítězných příspěvcích rozhoduje tříčlenná porota, která uděluje soutěžícím za každých "1000 bajtů smysluplného textu" jeden bod. První tři soutěžící s nejvyšším počtem bodů získají knižní ceny s turistickou tématikou, které do soutěže věnovali sami pořadatelé.

Prvního ročníku soutěže se zúčastnilo 47 editorů, jejichž finální příspěvek čítal více než 150 článků. Mezi soutěžními články bylo například 34 kostelů, 24 zámků, 16 vil, 14 tvrzí a další chráněné objekty. "Popsány byly hlavně západní Čechy, Karlovarsko a Moravskoslezský kraj," psali loni organizátoři.

 

Právě se děje

Další zprávy