Na velikonoční víkend se v Česku mírně oteplí, bude však zataženo s přeháňkami

ČTK ČTK
6. 4. 2023 7:46
Na prodloužený velikonoční víkend se v Česku mírně oteplí. V pondělí by měly nejvyšší teploty vystoupat až na třináct stupňů Celsia. Od pátku do neděle ale bude zataženo s občasným deštěm či přeháňkami. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Michaela Danelová

Ve čtvrtek bude obloha převážně slunečná, odpoledne a večer se však začne od východu zatahovat. Na severovýchodě může ojediněle i sněžit, v nižších polohách není vyloučen déšť se sněhem. Nejvyšší teploty nepřekročí deset stupňů Celsia.

V noci na pátek bude znovu mrznout. V nižších polohách může mráz poškodit kvetoucí ovocné stromy. Přes den se ale teploty opět dostanou k deseti stupňům, na severovýchodě však maximálně na čtyři stupně Celsia. Bude oblačno až zataženo, zejména na východě se vyskytne občasný déšť.

Sobota bude také zatažená s občasným deštěm nebo přeháňkami, ve vyšších polohách mohou být srážky sněhové. Sobota by měla být také o něco chladnější s nejvyššími teplotami okolo osmi stupňů. V neděli už se maxima dostanou přes deset stupňů, stále bude místy pršet.

Velikonoční pondělí bude oblačné až polojasné, místy se ale opět mohou objevit přeháňky. V noci stále může na některých místech při déletrvající zmenšené oblačnosti mrznout, denní maxima se už dostanou až na 13 stupňů. Od úterý by pak mohly být nejvyšší teploty i okolo 15 stupňů.

V noci na čtvrtek padaly teplotní rekordy

V Libereckém kraji padla v noci čtyři teplotní minima. Na Jizerce v Jizerských horách teplota k ránu klesla dokonce pod minus 15 stupňů Celsia. V sousedním Ústeckém kraji zaznamenali meteorologové nové rekordy na dvou místech, informovala Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle Ehertové bylo obecně více chladněji k ránu na severu Čech v Libereckém kraji, kde bylo víc jasno. Minima na měřicích stanicích byla od minus tří stupňů do minus 6,5 stupně, na horách kolem minus 12. Noc na pátek by už tak mrazivá neměla být. "Teploty pod bod mrazu půjdou, ale i na horách by mělo být do minus pěti stupňů. V noci by měla přijít oblačnost," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy