Separatistická Abcházie míří na veletrh do Prahy. Neznáme všechny účastníky, brání se ministerstvo

ČTK ČTK
14. 2. 2018 20:39
Republika Abcházie je separatistickou provincií, která vyhlásila nezávislost s podporu Ruska, ačkoliv je podle mezinárodního práva součástí Gruzie.
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na Mezinárodním veletrhu cestovního ruchu Holiday World, který ve čtvrtek začne v Praze, se bude prezentovat také Obchodní komora Republiky Abcházie. Tato separatistická provincie, která vyhlásila nezávislost s podporou Ruska, je přitom podle mezinárodního práva součást Gruzie. Stejně ji chápe i naprostá většina států světa včetně Česka. Veletrh se koná pod záštitou ministerstva pro místní rozvoj. To uvedlo, že nemůže předem znát všechny vystavovatele. Podle organizátorů je účast abchazské obchodní komory v pořádku.

"Obchodní komora Abcházie nás oslovila, že má zájem účastnit se veletrhu Holiday World za účelem navázání nových kontaktů a navázání obchodní spolupráce v rámci České republiky. Vzhledem k tomu, že Obchodní komora v Abcházii má již šedesátiletou tradici, s účastní jsme souhlasili," uvedla marketingová manažerka společnosti Incheba Daniela Vocetková.

Podle ministerstva je veletrh nejvýznamnější akci svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. "Ministerstvo pro místní rozvoj nemůže předem znát všechny vystavovatele, které pořadatel kontinuálně dojednává i po udělení záštity. Pořadatel veletrhu s ministerstvem účastníky nekonzultuje," napsal mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Naprostá většina států světa včetně Česka chápe Abcházii jako součást Gruzie zvanou Autonomní republika Abcházie. Nezávislost Jižní Osetie a Abcházie, kromě Ruska neuznává prakticky žádný stát světa s výjimkou Venezuely, Nikaraguy a Nauru. Obě území přežívají jen s razantní finanční pomocí Ruska, která je často důvodem konfliktů mezi místními mocenskými klany. Tbilisi označuje obě provincie za území okupované Ruskem.

Moskva nezávislost Abcházie uznala po krátké, devítidenní rusko-gruzínské válce v Jižní Osetii v srpnu 2008. Konflikt vypukl poté, co Gruzie zesílila po potyčkách na hranicích ofenzivu proti regionu a s cílem obnovit svou moc v provincii vstoupila do správního střediska Cchinvali. Abcházie do bojů vstoupila operací ve sporné Kodorské soutěsce a po porážce Gruzie vyhlásila společně s Jižní Osetií nezávislost.

V Abcházii nyní žije asi 240 tisíc lidí, Gruzínci jsou v menšině, většinu tvoří Abcházci. Většina obyvatel má ruské pasy.

 

Právě se děje

před 28 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy