reklama
 
 

Na Václavském náměstí se muž polil hořlavinou a zapálil, v nemocnici bojuje o život

Aktualizováno 18. 1. 2019 18:53
Svědek natočil popáleného muže na Václavském náměstí | Video: Aktuálně.cz |  00:14
V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se v pátek kolem třetí hodiny odpoledne polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý muž. Kolemjdoucí ho uhasili, podle záchranné služby muž utrpěl popáleniny na zhruba třiceti procentech těla. Svědek popsal, že viděl hořícího muže, který měl popálené ruce a obličej. Podle informací Aktuálně.cz se nejednalo o politický protest, muž trpěl depresemi.

"Před činem poslal svému bratrovi zprávu, že chce odejít v duchu Jana Palacha. Jeho bratr proto zalarmoval policii, která se ho snažila lokalizovat přes mobilního operátora," řekl Aktuálně.cz místostarosta Prahy 1 Petr Hejma. Podle něj byli policisté blízko k tomu, aby muže lokalizovali, na místo však doběhli pozdě. Podle informací redakce muž trpěl depresemi.

"Posádky záchranářů poskytly na Václavském náměstí neodkladnou péči popálenému muži. Záchranáři pacienta s popáleninami na zhruba třiceti procentech těla uvedli do umělého spánku a se zajištěnými dýchacími cestami transportovali do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Příjem muže s popáleninami potvrdila Aktuálně.cz i mluvčí nemocnice Jana Roubalová. "Můžeme potvrdit, že jsme přijali pacienta s těžkými popáleninami z Václavského náměstí. Nyní je v péči lékařů na oddělení popáleninové medicíny. O jeho stavu v tuto chvíli nemám žádné bližší informace," uvedla mluvčí. Později doplnila, že muž byl po dvou hodinách na operačním sále převezen na JIP. "Je ve velmi vážném stavu,"  řekla České televizi. 

Záběry z Václavského náměstí, kde se muž polil hořlavinou a zapálil | Video: Aktu.cz |  01:18

Zaměstnankyně nedaleké kavárny Starbucks na Václavském náměstí viděly, jak se hořícího člověka snaží lidé hasit s použitím oblečení, pak si do kavárny přiběhli pro hasicí přístroj. Další očitý svědek řekl novinářům, že dotyčného muže viděl ještě předtím, než se zapálil. Podle svědka stál před sochou svatého Václava s cedulí s nápisy a něco říkal. Okolnosti události i motiv jednání policie zatím vyšetřuje.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová potvrdila, že se jednalo o českého občana. "Z prvních informací vyplývá, že muž, který se v centru Prahy zapálil, neměl politický motiv. Nešlo ani o společenský protest," uvedla Zoulová.

Policie zároveň důrazně vyzývá svědky, zejména osoby, které se snažily muže uhasit a poskytnout mu neodkladnou první pomoc, aby se jí přihlásili prostřednictvím tísňové linky 158. Jejich svědectví budou společně se záběry z městského kamerového systému klíčová pro další vyšetřování.

Česká televize získala svědectví člověka, který údajně pomáhal hořícího muže hasit. "Všiml si ho ve chvíli, kdy se poléval hořlavinou. První zapalovač mu prý vytrhl z ruky, muž se ale bránil a údajně měl druhý a zapálil se. Motiv činu ale není jasný," píše na Twitteru redaktor ČT Petr Obrovský.

Událost Aktuálně.cz popsal také jeden z pracovníků v prodejně O2 "Viděli jsme dým, tak jsme se šli podívat, co se stalo. Lidé ho už v tu chvíli hasili a přikrývali ho dekou," řekl.

"Neviděl jsem ho při činu, ale těsně předtím. Měl tady udělaný stojan se dvěma cizojazyčnými cedulkami. Šel jsem radši pryč. Něco si pořád brebentil, znělo to jako modlitba. Ale na jednom stojanu měl pověšené dva křesťanské křížky," řekl svědek Českému rozhlasu.

Svědkyně: Všichni koukali, sanitku nikdo nezavolal

Hořícího muže začala hasit mladá žena. "Všichni koukali a nikdo sanitku nevolal. Jak někdo může koukat na hořícího člověka a nezavolat sanitku?" popsala situaci pro Seznam Zprávy. Sama zavolala záchranáře, s hašením hořícího jí pomáhali další asi čtyři lidé. Novinářům řekla, že muž byl určitě Čech a vypadal jako bezdomovec. Podle zápachu se polil benzinem, shořely mu vlasy. Proč to udělal, žena neví.

U sochy svatého Václava jsou stopy po hasicím prášku, leží tam také ohořelé oděvy a kanystr s nějakou tekutinou. Policisté krátce před 18. hodinou odstranili pásky zakazující vstup na místo incidentu a opět jej zpřístupnili veřejnosti.

Podle policie je muž ročník 1964. Zapálil se v místě, kde ve středu začala výstava Jan Palach 1969/2019. Okolnosti události i motiv jednání jsou předmětem dalšího vyšetřování. Kriminalisté spolupracují s vyšetřovatelem hasičů. Na místo dorazili také chemici, kteří budou zjišťovat o jakou hořlavinu šlo, oznámili pražští hasiči na Twitteru. Doprava je z Václavského náměstí kvůli vyšetřování odkloněna do Krakovské ulice.

"Je mi velice líto, že k tomuto v Praze došlo. Věřím, že zdravotníci se o popáleného postarají, jak nejlépe to bude možné. V tuto chvíli mi není známa motivace k činu," napsal na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib.

Česko si v těchto dnech připomíná 50. výročí sebeupálení studenta Jana Palacha. Ten se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí upálil, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. O tři dny později zemřel v nemocnici.

VIDEO: Svědci popisují okamžik, kdy se muž na Václavském náměstí zapálil

Svědci popisují okamžik, kdy se muž na Václavském náměstí zapálil | Video: Reuters |  01:09

autoři: Domácí, ČTK, Jakub Heller | 18. 1. 2019 15:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama