Muž, který se zapálil v centru Prahy, napsal bratrovi, že chce odejít jako Palach

Zřejmě nešlo o politický protest, řekl Aktuálně.cz místostarosta Prahy 1 Petr Hejma k důvodům, proč se v pátek odpoledne na Václavském náměstí zapálil čtyřiapadesátiletý muž. Ten svému bratrovi před činem oznámil, že chce odejít jako student Jan Palach. Bratr proto zkontaktoval policii, která se ho snažila najít a zastavit.
Svědek natočil popáleného muže na Václavském náměstí | Video: Aktuálně.cz

"Před činem údajně poslal svému bratrovi zprávu, že chce odejít v duchu Jana Palacha. Jeho bratr proto zalarmoval policii, která se ho snažila lokalizovat přes mobilního operátora," uvedl Hejma s tím, že informace k případu má coby místostarosta městské části Prahy 1 pro bezpečnost, u kterého se data sbíhají.

"Ale lokalizace nikdy není úplně přesná. Lze určit, že ten člověk se pohybuje v okruhu zhruba tří set metrů. Policisté tedy muže hledali, byli hodně blízko a dobíhali tam," dodal Hejma pro Aktuálně.cz.

Čtyřiapadesátiletý muž se pokusil upálit v pátek po 15. hodině v horní části Václavského náměstí, kde nyní probíhá výstava Jan Palach 1969/2019. Podle svědků krátce předtím svíral v rukou cedule s nápisy a něco říkal. Poté se polil hořlavinou a zapálil. Uhasili ho kolemjdoucí, kteří z nedaleké kavárny přiběhli s hasicím přístrojem.

Svědci popisují okamžik, kdy se muž na Václavském náměstí zapálil | Video: Reuters

Podle záchranné služby muž utrpěl popáleniny na zhruba třiceti procentech těla. Svědci popsali, že měl popálené především ruce a obličej. Muže poté záchranáři transportovali do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Policie vyloučila, že by se jednalo o společenský nebo politický protest. Hejma má zatím jen kusé informace o tom, co se stalo. Nicméně i on je přesvědčený, že nešlo o politický akt. "Zřejmě neprotestoval proti politické situaci," uvedl místostarosta. Podle informací redakce trpěl depresemi.

"Je mi velice líto, že k tomuto v Praze došlo. Věřím, že zdravotníci se o popáleného postarají, jak nejlépe to bude možné. V tuto chvíli mi není známa motivace k činu," napsal na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib.

Záběry z Václavského náměstí, kde se muž polil hořlavinou a zapálil | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 21 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 41 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy