Ministerstvo životního prostředí totiž zrušilo výběrové řízení na firmu, která měla prostor po sovětských vojácích vyčistit a další dva roky ještě sledovat.
Důvod pro zrušení výběrového řízení je jediný. Ministerstvo nemá peníze, aby zakázku za 28 milionů korun zaplatilo. Přiznalo to už v centrálním registru veřejných zakázek.
Práce posuneme o rok
Mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová deníku Aktuálně.cz řekla, že zakázka se odsouvá. "Byla zařazena do plánu sanace lokalit po Sovětské armádě na rok 2008," uvedla.
V Rapotíně, který sloužil jako střelnice pro vojenskou posádku ze Šumperka, jsou prostory po Sovětské armádě zamořeny především motorovou naftou a oleji.
Zatím navíc není úplně jisté, kolik peněz a v jakých lokalitách bude letos na likvidaci škod po Sovětské armádě určeno. Rozpočet ministerstva totiž nebyl oficiálně schválen.
"Předpokládaná výše finančních prostředků na letošní rok by měla činit 63 milionů korun. A z toho by měly být financovány sanace lokalit Hradčany, Milovice, Všejany, Luštěnice, Kuřivody, Frenštát pod Radhoštěm a Bruntál," dodala Krebsová.
Ministerstvo tak už vybralo firmu na pětiletou sanaci prostor bývalých sovětských kasáren ve Frenštátě, sanace má stát šestnáct milionů korun.
Problematické Hradčany
Za místo, kde jsou nyní největší problémy, označují odborníci letiště Hradčany.
"Za nejvážnější problém považujeme sanaci bývalé základny sovětské armády - letiště Hradčany, kde se náklady na dokončení této sanace odhadují ještě na 229 milionů korun. Celkově bude na odstranění této zátěže vynaloženo asi 436 milionů," uvedlo ministerstvo životního prostředí.
Posledním místem, které se podařilo úplně vyčistit, je průmyslová zóna Vesecko v Turnově.
Zóna byla původně vojenským areálem. Sovětská armáda tam měla od roku 1968 do roku 1990 cvičiště a garáže. Na zlikvidování posledních stop po jejím působení, hlavně pneumatik z vojenských aut, odpadu a výkopů, uvolnila turnovská radnice 300 tisíc korun.
Celková škoda, kterou v Turnově vojska napáchala, dosáhla 36 milionů korun.
Sovětská armáda využívala v Čechách a na Moravě 73 různě velkých lokalit, u 60 z nich ohodnotili odborníci rozsah ekologických škod jako významný.
Oleje, ropa, benzín
Hlavními znečišťujícími látkami, které po armádě zbyly, jsou ropné uhlovodíky, jako je letecký petrolej, motorová nafta, benzín, mazací oleje, plynové oleje a chlorované uhlovodíky. Zasaženy bývají zeminy i podzemní vody.
Od roku 1991 už přitom stát na odstranění škod po Sovětské armádě vydal 1,29 miliardy korun.
"Předpokládáme, že na dokončení sanace bude ještě vynaloženo asi 300 milionů korun, a to přibližně do roku 2012," uvedla Krebsová.
Podobná situace jako v Česku je i na Slovensku.
Tam už na odstranění znečištění, které v období 1968 až 1992 způsobilo nedbalé hospodaření s pohonnými látkami pro letectvo a další vojenskou techniku, už také vynaložili téměř jednu miliardu korun.
A dalších tři sta milionů ještě stát bude muset za sanace utratit.