Na Rittigově účtu skončilo přes osm milionů, řekl žalobce. Koupil si za ně byt v Dubaji

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 18. 11. 2015 12:40
Městský soud v Praze se začal zabývat kauzou firmy Oleo Chemical, ve které čelí žalobě i podnikatel Ivo Rittig se svými advokáty z kanceláře MSB Legal. Státní zástupce Rittiga viní z krácení daně, zpronevěry a legalizace výnosu trestné činnosti. Na jeho účtu prý skončilo přes osm milionů korun, za které si podnikatel pořídil dva apartmány v Dubaji.
Ivo Rittig u Městského soudu v Praze.
Ivo Rittig u Městského soudu v Praze. | Foto: ČTK

Praha - Pražský městský soud ve středu otevřel první z kauz, v níž figuruje podnikatel Ivo Rittig. Žalobce Adam Borgula ho viní z krácení daně, zpronevěry a legalizace výnosu trestné činnosti.

V případu vyvádění peněz petrochemické firmy Oleo Chemical je obviněno celkem deset osob. Rittiga se přímo týkají dva ze tří bodů obžaloby. Borgula v jednom případě uvedl, že finanční analytik Peskimu Jaroslav Kubiska, který je spolupracujícím obviněným, převáděl peníze z Oleo Chemical na účty Ivo Rittiga. Celkově na něm prý skončilo nejméně 8,4 milionu korun.

Borgula viní Rittiga také z praní peněz, které údajně získal ze společnosti Oleo Chemical. Žalobce tvrdí, že si za ně pořídil dva luxusní apartmány v Dubaji. Státní zástupce nakonec škodu způsobenou firmě Oleo Chemical spočítal na 19,9 milionu korun.

K trestné činnosti došlo podle státního zástupce konkrétně tím, že šéfové firmy uzavřeli sérii smluv na poradenství od společnosti Cokeville Assets se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Dokument ale prý byl maskovacím manévrem a skutečným účelem převodů peněz bylo podle vyšetřovatelů odčerpání majetku Oleo Chemical právě k Rittigovi.

Obhájci podali několik námitek

Zakladatel firmy Oleo Michal Urbánek vinu před soudem odmítl. "Celá obžaloba postrádá motiv, nevysvětluje, proč bychom to vůbec dělali, za jakým účelem. Když je něco moje, jak si to vůbec můžu vytunelovat?" uvedl Urbánek. Dodal, že žádná škoda způsobena nebyla a k plnění podle smlouvy se společností Cokeville Assets došlo.

Část advokátů chtěla na začátku jednání zabránit tomu, aby proces u Městského soudu v Praze pokračoval. Chtěli, aby kauzu řešil soud v Liberci, který je podle nich příslušný. Soudkyně Kateřina Radkovská si námitky vyslechla a po více než půlhodinové prodlevě hlavní líčení zahájila.

Rittig s advokáty Karolínou Babákovou a Davidem Michalem z kanceláře MSB Legal, kteří jsou také obžalováni, přišli k soudu dobře naladěni. Při čtení žaloby se usmívali.

Obžaloba míří také na dalšího zakladatele Oleo Chemical Kamila Jirounka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v Oleo Chemical Radomíra Kučeru, účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou a finančního odborníka Peskimu Jaroslava Kubisku. Většině hrozí až deset let vězení.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy