Žalobce chce pro svědka kauzy jízdenek pět let za tunelování

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2015 15:16
Vladimír Sitta je se svým otcem a právníkem obžalovaný z toho, že zneužili postavení v obchodním styku.
Vladimír Sitta mladší u soudu.
Vladimír Sitta mladší u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Státní zástupce v kauze údajného tunelování papírny Neograph chce pro Vladimíra Sittu mladšího, který je klíčovým svědkem proti lobbistovi Ivo Rittigovi v případu předražených jízdenek, trest okolo pěti až šesti let vězení.

Pro Sittova otce a pro právníka Martina Kohouta pak požaduje podmíněné tresty. Muži obžalovaní ze zneužití postavení v obchodním styku v pátek u pražského městského soudu vinu opět odmítli, stíhání pokládají za mstu lidí kolem Rittiga. Pražský městský soud vynese rozsudek 18. září.

Na úkor Neographu

Sitta mladší působil jako obchodní ředitel Neographu, jeho stejnojmenný otec jako generální ředitel. První z nich založil za asistence Kohouta v prosinci 2009 firmu Avium Partners, druhý v září 2010 společnost Nanograph.

Podle obžaloby to udělali v úmyslu získat majetkový prospěch na úkor Neographu. Avium Partners údajně papírně vystavovala fiktivní faktury za zprostředkování obchodních příležitostí, Sitta starší prý zase využíval majetek či stroje Neographu pro výrobu v Nanographu.

Sitta junior tak údajně Neographu způsobil škodu 8,2 milionu korun, jeho otec 2,9 milionu. "Inženýr Sitta (mladší) byl prokazatelně hlavním pachatelem trestné činnosti, měl z ní největší profit," uvedl dnes státní zástupce František Partík, který vedení obžaloby v hlavním líčení převzal od dozorující žalobkyně Dagmar Máchové.

Sittovi mladšímu navrhl trest při dolní hranici sazby, která činí pět až deset let. Na úvaze soudu ponechal možnost, že by Sittovi trest s ohledem na jeho dosavadní bezúhonnost mimořádně snížil. Sitta senior by měl podle Partíka dostat podmínku "blíže k dolní hranici" dvou- až osmileté sazby, Kohout pak na samé dolní hranici.

Cena za odvahu

Sittu mladšího ocenil protikorupční nadační fond Cenou za odvahu. V roce 2010 totiž předal policii údajné důkazy o tom, že Neograph zasílal provizi 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro pražský dopravní podnik společnosti Cokeville Assets, přičemž peníze prý končily u Rittiga.

V kauze si vedle lobbisty a jeho právníků vyslechl obvinění i tehdejší spolumajitel Neographu Jan Janků, který v kauze údajného tunelování vystupuje jako svědek. Právě on podle Sittů za smlouvou s Cookeville Assets stál.

Sitta starší založil Neograph v roce 1997, podle svého syna firmu miloval. "Společně s mým dědem něco vybudovali, aby jim to zločinecká skupina kolem pana Rittiga vzala... Svým jediným naivním rozhodnutím oznámit tunelování dopravního podniku jsem všechno zničil. S tím se mi žije velmi těžce," prohlásil dnes. Uvedl, že jeho trestní stíhání na něj podal Janků veden Rittigovými advokáty.

Podezřelé jednání a známí

Obžalovaní i jejich právníci ostře zkritizovali nepřítomnou žalobkyni Máchovou, která obviněnému Sittovi staršímu zajistila akcie Neographu. Podnikatel pak nemohl hlasovat na valné hromadě, po níž se majetkové podíly ve firmě významně přeskupily v Sittův neprospěch a z 50 procent akcií mu jich zůstalo sedm.

Sitty se v tomto ohledu zastala stížností pro porušení zákona exministryně spravedlnosti Helena Válková, u Nejvyššího soudu však neuspěla.

Majoritní podíl ve společnosti získal Michael Broda, podle Sitty mladšího známý nejen Rittiga, ale i expremiéra Petra Nečase (ODS).

"Doktorka Máchová zásadním způsobem přispěla k tomu, že byla způsobena fatální újma mé rodině," poznamenal Sitta junior. Dodal, že o svém trestním stíhání se nedověděl od policie, ale z televizní reportáže.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 25 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy