Žalobce chce pro svědka kauzy jízdenek pět let za tunelování

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2015 15:16
Vladimír Sitta je se svým otcem a právníkem obžalovaný z toho, že zneužili postavení v obchodním styku.
Vladimír Sitta mladší u soudu.
Vladimír Sitta mladší u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Státní zástupce v kauze údajného tunelování papírny Neograph chce pro Vladimíra Sittu mladšího, který je klíčovým svědkem proti lobbistovi Ivo Rittigovi v případu předražených jízdenek, trest okolo pěti až šesti let vězení.

Pro Sittova otce a pro právníka Martina Kohouta pak požaduje podmíněné tresty. Muži obžalovaní ze zneužití postavení v obchodním styku v pátek u pražského městského soudu vinu opět odmítli, stíhání pokládají za mstu lidí kolem Rittiga. Pražský městský soud vynese rozsudek 18. září.

Na úkor Neographu

Sitta mladší působil jako obchodní ředitel Neographu, jeho stejnojmenný otec jako generální ředitel. První z nich založil za asistence Kohouta v prosinci 2009 firmu Avium Partners, druhý v září 2010 společnost Nanograph.

Podle obžaloby to udělali v úmyslu získat majetkový prospěch na úkor Neographu. Avium Partners údajně papírně vystavovala fiktivní faktury za zprostředkování obchodních příležitostí, Sitta starší prý zase využíval majetek či stroje Neographu pro výrobu v Nanographu.

Sitta junior tak údajně Neographu způsobil škodu 8,2 milionu korun, jeho otec 2,9 milionu. "Inženýr Sitta (mladší) byl prokazatelně hlavním pachatelem trestné činnosti, měl z ní největší profit," uvedl dnes státní zástupce František Partík, který vedení obžaloby v hlavním líčení převzal od dozorující žalobkyně Dagmar Máchové.

Sittovi mladšímu navrhl trest při dolní hranici sazby, která činí pět až deset let. Na úvaze soudu ponechal možnost, že by Sittovi trest s ohledem na jeho dosavadní bezúhonnost mimořádně snížil. Sitta senior by měl podle Partíka dostat podmínku "blíže k dolní hranici" dvou- až osmileté sazby, Kohout pak na samé dolní hranici.

Cena za odvahu

Sittu mladšího ocenil protikorupční nadační fond Cenou za odvahu. V roce 2010 totiž předal policii údajné důkazy o tom, že Neograph zasílal provizi 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro pražský dopravní podnik společnosti Cokeville Assets, přičemž peníze prý končily u Rittiga.

V kauze si vedle lobbisty a jeho právníků vyslechl obvinění i tehdejší spolumajitel Neographu Jan Janků, který v kauze údajného tunelování vystupuje jako svědek. Právě on podle Sittů za smlouvou s Cookeville Assets stál.

Sitta starší založil Neograph v roce 1997, podle svého syna firmu miloval. "Společně s mým dědem něco vybudovali, aby jim to zločinecká skupina kolem pana Rittiga vzala... Svým jediným naivním rozhodnutím oznámit tunelování dopravního podniku jsem všechno zničil. S tím se mi žije velmi těžce," prohlásil dnes. Uvedl, že jeho trestní stíhání na něj podal Janků veden Rittigovými advokáty.

Podezřelé jednání a známí

Obžalovaní i jejich právníci ostře zkritizovali nepřítomnou žalobkyni Máchovou, která obviněnému Sittovi staršímu zajistila akcie Neographu. Podnikatel pak nemohl hlasovat na valné hromadě, po níž se majetkové podíly ve firmě významně přeskupily v Sittův neprospěch a z 50 procent akcií mu jich zůstalo sedm.

Sitty se v tomto ohledu zastala stížností pro porušení zákona exministryně spravedlnosti Helena Válková, u Nejvyššího soudu však neuspěla.

Majoritní podíl ve společnosti získal Michael Broda, podle Sitty mladšího známý nejen Rittiga, ale i expremiéra Petra Nečase (ODS).

"Doktorka Máchová zásadním způsobem přispěla k tomu, že byla způsobena fatální újma mé rodině," poznamenal Sitta junior. Dodal, že o svém trestním stíhání se nedověděl od policie, ale z televizní reportáže.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

V policii vznikne národní kriminální úřad a pracoviště centrální analytiky

K 1. dubnu příštího roku vzniknou v policii dva útvary - pracoviště centrální analytiky a národní kriminální úřad, oznámil policejní prezident Jan Švejdar. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se vznik nových zastřešujících útvarů nedotkne Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy