Za současné situace je podle Fialy potřeba dát jasně najevo, že se Slovensko výroky svých představitelů a některými činy odchyluje od cesty, kterou jde Evropská unie. Jedná se o vztah k ruské agresi, k interpretaci jejich příčin a způsobu řešení.
"Ano, znovu bych jel (jako premiér na první zahraniční cestu na Slovensko). Nevidím v tom žádný problém. Proč bych tam jel? Protože nás se Slovenskem pojí nejen stejná historie, ale i spousta vzájemných vztahů, naše společnosti mají přirozené vazby a ty nevytváří politika. Politika má ale dělat vše proto to, abychom je mohli rozvíjet a udržovat," řekl Fiala.
"Budeme pokračovat v bilaterálních vztazích. Nikdo by neměl mluvit o ohrožení česko-slovenských vtahů jenom proto, že se česká vláda rozhodla nepřistoupit k velmi nadstandardní věci, jako je společné jednání vlád. Vše ostatní poběží. Nemůžeme ale zavírat oči nad tím, že máme rozdílný pohled v zásadní otázce, která se týká bezpečnosti Evropy a budoucí bezpečnosti architektury Evropy," řekl Fiala.
Premiér Fiala po středečním jednání vlády řekl, že se česko-slovenské mezivládní konzultace v příštích týdnech či měsících neuskuteční. Vláda to nepovažuje za vhodné. Česko a Slovensko mají podle něj řadu společných témat, která je namístě rozvíjet, existují ale výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata.
Fico pokračoval v kritice české vlády
Slovenský premiér Robert Fico dnes pokračoval v kritice rozhodnutí české vlády pozastavit konzultace s jeho kabinetem. Prohlásil, že odmítá, aby někdo z čistě politických důvodů ohrožoval fantastické vztahy mezi Čechy a Slováky čistě z politických důvodů. Už ve středu šéf slovenského kabinetu tvrdil, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině.
Bratislavu a Prahu v otázkách zahraniční politiky rozděluje hlavně názor na konflikt na Ukrajině, která se už více než dva roky brání ruské vojenské invazi.
"Snad nebudeme ohrožovat vztahy mezi Slováky a Čechy kvůli ješitnosti nebo kvůli nějakým cílům, které nemají nic společného s česko-slovenským spolužitím," uvedl Fico na tiskové konferenci, kterou svolal k představení kandidátů své strany do červnových voleb do Evropského parlamentu.
Podle Fica česká vláda může kdykoliv přijet na Slovensko a v zemi bude vítaná. "Nebudou ji vítat na Slovensku vykřikující aktivisté se směšnými transparenty a trubkami, ale budou ji vítat lidé s květy," řekl Fico patrně v reakci na protest desítek lidí proti němu a maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi před začátkem schůzky předsedů vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska minulý týden v Praze.
"Nadále budeme pokračovat v naší suverénní slovenské zahraniční politice. Konečně se Slovensko nadechlo," řekl Fico. Zopakoval názor, že posílání zbraní na Ukrajinu nepřinese řešení konfliktu, ale je jen "zabíjení Slovanů". Rusko ve své agresi vůči sousední zemi pokračuje už déle než dva roky.
Nynější Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc bránícímu se Kyjevu ze státních zásob. Fico pak opakovaně kritizoval západní země kvůli jejich postoji ke konfliktu na Ukrajině a Evropskou unii za to, že nepředstavila mírový plán. Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár se o uplynulém víkendu sešel v Turecku s ruským kolegou Sergejem Lavrovem.
Fico také řekl, že byla zrušena na dnešek plánovaná akce na nizozemské ambasádě v Praze o politické situaci na Slovensku. Kvůli ní si ve středu slovenské ministerstvo zahraničí předvolalo velvyslankyni Nizozemska v Bratislavě a vyjádřilo výhrady ke konání akce, jejímž pořadatelem byla nevládní organizace Centrum pro informovanou společnost. Ta ve středu uvedla, že velvyslanectví jen poskytlo pro konání prostory. Podle slovenského listu Denník N ale bude setkání nakonec uspořádáno na jiném místě.