reklama
 
 

Na pomoc rodině padlého vojáka Procházky poslali lidé už 650 tisíc korun

31. 10. 2018 11:12
Na pomoc rodině padlého českého vojáka Tomáše Procházky v Afghánistánu mohou lidé nově posílat i dárcovské DMS zprávy. Od minulého týdne se do úterního odpoledne vybralo více než 650 tisíc korun. Řekl to předseda správní rady Nadačního fondu speciálních sil Vladimír Ganzar. Lidé mohou české vojáky v misích podpořit i posláním dárkového balíčku nebo jim napsat dopis.

Praha - Dárcovskou zprávu mohou lidé zaslat podle částky, kterou se rozhodnou věnovat, ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777. Peníze poputují na účet Vojenského fondu solidarity, který je následně předá nadačnímu fondu. Sbírka skončí 23. listopadu. "Děkujeme Vojenskému fondu solidarity za zpřístupnění možnosti přispívat formou dárcovských DMS," uvedl Ganzar.

Druhou možností, jak pomoci, je poslat peníze přímo na účet nadačního fondu číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.

Procházka padl minulé pondělí při střelbě afghánského vojáka na vojenské základně Šindánd v provincii Herát. Pohřben bude příští středu 7. listopadu v rodných Prachaticích. Spolu s ním byli zraněni dva příslušníci českých speciálních sil.

Procházka v Afghánistánu působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, která je tvořena především příslušníky speciálních sil. Speciální síly na svém Facebooku uvedly, že Procházka byl vybrán v rámci historicky prvního, a také nejrozsáhlejšího výběru psovodů určených ke spolupráci s 601. skupinou speciálních sil.

Prokazoval svou obrovskou motivaci a profesionalitu

"Stál tedy u počátku spolupráce mezi oběma útvary a během mnohaleté spolupráce se účastnil celé řady výcviků a cvičení, včetně zahraničních, kde vždy prokazoval svou obrovskou motivaci a profesionalitu," uvedly speciální síly. "Tomáš byl díky svým dlouholetým zkušenostem jedním z hlavních proponentů rozvoje schopnosti MWD (Military Working Dogs) nejen ve prospěch SpecS, ale i ve svém domovském útvaru," dodaly.

Kromě finanční pomoci lidé vojákům do Afghánistánu v posledních dnech posílaly vzkazy se slovy podpory. Dopisy sepsalo podle výsadkáře Ivo Zelinky přes 200 lidí, Zelinka je umístil na facebookové stránky armády. Řekl, že často psali rodiny s dětmi i mladí lidé, ale i několik starších, kteří ještě pamatují druhou světovou válku.

Podpořit české vojáky v misích mohou lidé také dárcovskými balíčky, ve kterých jim posílají třeba české potraviny, časopisy a vzkazy či obrázky od dětí. Zaslat je mohou poštou samostatně nebo hromadně přes armádu, která je pak na mise vezme armádním speciálem. Bližší informace organizátoři sdílejí třeba na Twitteru pod hashtagem #BalíkyProKoubu nebo na facebooku ve skupině Podporujeme vojáky AČR.

Generál Pavel k misi v Afghánistánu:

Naši vojáci i celá mise se řídí přesně danými pravidly, nefungujeme mimo rámec mezinárodního práva. Bylo by chybou z Afghánistánu odcházet pod tlakem | Video: DVTV, Martin Veselovský |  23:39

autor: ČTK | 31. 10. 2018 11:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama