Na pomoc rodině padlého vojáka Procházky poslali lidé už 650 tisíc korun

ČTK ČTK
31. 10. 2018 11:12
Na pomoc rodině padlého českého vojáka Tomáše Procházky v Afghánistánu mohou lidé nově posílat i dárcovské DMS zprávy. Od minulého týdne se do úterního odpoledne vybralo více než 650 tisíc korun. Řekl to předseda správní rady Nadačního fondu speciálních sil Vladimír Ganzar. Lidé mohou české vojáky v misích podpořit i posláním dárkového balíčku nebo jim napsat dopis.
Tomáš Procházka.
Tomáš Procházka. | Foto: Facebook Armáda České republiky

Praha - Dárcovskou zprávu mohou lidé zaslat podle částky, kterou se rozhodnou věnovat, ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777. Peníze poputují na účet Vojenského fondu solidarity, který je následně předá nadačnímu fondu. Sbírka skončí 23. listopadu. "Děkujeme Vojenskému fondu solidarity za zpřístupnění možnosti přispívat formou dárcovských DMS," uvedl Ganzar.

Druhou možností, jak pomoci, je poslat peníze přímo na účet nadačního fondu číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.

Procházka padl minulé pondělí při střelbě afghánského vojáka na vojenské základně Šindánd v provincii Herát. Pohřben bude příští středu 7. listopadu v rodných Prachaticích. Spolu s ním byli zraněni dva příslušníci českých speciálních sil.

Procházka v Afghánistánu působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, která je tvořena především příslušníky speciálních sil. Speciální síly na svém Facebooku uvedly, že Procházka byl vybrán v rámci historicky prvního, a také nejrozsáhlejšího výběru psovodů určených ke spolupráci s 601. skupinou speciálních sil.

Prokazoval svou obrovskou motivaci a profesionalitu

"Stál tedy u počátku spolupráce mezi oběma útvary a během mnohaleté spolupráce se účastnil celé řady výcviků a cvičení, včetně zahraničních, kde vždy prokazoval svou obrovskou motivaci a profesionalitu," uvedly speciální síly. "Tomáš byl díky svým dlouholetým zkušenostem jedním z hlavních proponentů rozvoje schopnosti MWD (Military Working Dogs) nejen ve prospěch SpecS, ale i ve svém domovském útvaru," dodaly.

Kromě finanční pomoci lidé vojákům do Afghánistánu v posledních dnech posílaly vzkazy se slovy podpory. Dopisy sepsalo podle výsadkáře Ivo Zelinky přes 200 lidí, Zelinka je umístil na facebookové stránky armády. Řekl, že často psali rodiny s dětmi i mladí lidé, ale i několik starších, kteří ještě pamatují druhou světovou válku.

Podpořit české vojáky v misích mohou lidé také dárcovskými balíčky, ve kterých jim posílají třeba české potraviny, časopisy a vzkazy či obrázky od dětí. Zaslat je mohou poštou samostatně nebo hromadně přes armádu, která je pak na mise vezme armádním speciálem. Bližší informace organizátoři sdílejí třeba na Twitteru pod hashtagem #BalíkyProKoubu nebo na facebooku ve skupině Podporujeme vojáky AČR.

Generál Pavel k misi v Afghánistánu:

Naši vojáci i celá mise se řídí přesně danými pravidly, nefungujeme mimo rámec mezinárodního práva. Bylo by chybou z Afghánistánu odcházet pod tlakem | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 52 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy