Na pomoc rodině padlého vojáka Procházky poslali lidé už 650 tisíc korun

ČTK ČTK
31. 10. 2018 11:12
Na pomoc rodině padlého českého vojáka Tomáše Procházky v Afghánistánu mohou lidé nově posílat i dárcovské DMS zprávy. Od minulého týdne se do úterního odpoledne vybralo více než 650 tisíc korun. Řekl to předseda správní rady Nadačního fondu speciálních sil Vladimír Ganzar. Lidé mohou české vojáky v misích podpořit i posláním dárkového balíčku nebo jim napsat dopis.
Tomáš Procházka.
Tomáš Procházka. | Foto: Facebook Armáda České republiky

Praha - Dárcovskou zprávu mohou lidé zaslat podle částky, kterou se rozhodnou věnovat, ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777. Peníze poputují na účet Vojenského fondu solidarity, který je následně předá nadačnímu fondu. Sbírka skončí 23. listopadu. "Děkujeme Vojenskému fondu solidarity za zpřístupnění možnosti přispívat formou dárcovských DMS," uvedl Ganzar.

Druhou možností, jak pomoci, je poslat peníze přímo na účet nadačního fondu číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.

Procházka padl minulé pondělí při střelbě afghánského vojáka na vojenské základně Šindánd v provincii Herát. Pohřben bude příští středu 7. listopadu v rodných Prachaticích. Spolu s ním byli zraněni dva příslušníci českých speciálních sil.

Procházka v Afghánistánu působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, která je tvořena především příslušníky speciálních sil. Speciální síly na svém Facebooku uvedly, že Procházka byl vybrán v rámci historicky prvního, a také nejrozsáhlejšího výběru psovodů určených ke spolupráci s 601. skupinou speciálních sil.

Prokazoval svou obrovskou motivaci a profesionalitu

"Stál tedy u počátku spolupráce mezi oběma útvary a během mnohaleté spolupráce se účastnil celé řady výcviků a cvičení, včetně zahraničních, kde vždy prokazoval svou obrovskou motivaci a profesionalitu," uvedly speciální síly. "Tomáš byl díky svým dlouholetým zkušenostem jedním z hlavních proponentů rozvoje schopnosti MWD (Military Working Dogs) nejen ve prospěch SpecS, ale i ve svém domovském útvaru," dodaly.

Kromě finanční pomoci lidé vojákům do Afghánistánu v posledních dnech posílaly vzkazy se slovy podpory. Dopisy sepsalo podle výsadkáře Ivo Zelinky přes 200 lidí, Zelinka je umístil na facebookové stránky armády. Řekl, že často psali rodiny s dětmi i mladí lidé, ale i několik starších, kteří ještě pamatují druhou světovou válku.

Podpořit české vojáky v misích mohou lidé také dárcovskými balíčky, ve kterých jim posílají třeba české potraviny, časopisy a vzkazy či obrázky od dětí. Zaslat je mohou poštou samostatně nebo hromadně přes armádu, která je pak na mise vezme armádním speciálem. Bližší informace organizátoři sdílejí třeba na Twitteru pod hashtagem #BalíkyProKoubu nebo na facebooku ve skupině Podporujeme vojáky AČR.

Generál Pavel k misi v Afghánistánu:

Naši vojáci i celá mise se řídí přesně danými pravidly, nefungujeme mimo rámec mezinárodního práva. Bylo by chybou z Afghánistánu odcházet pod tlakem | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy