Miloš Zeman opět nejmenoval generálem šéfa BIS Koudelku, přestože to Babišovi slíbil

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2018 12:49
Prezident Miloš Zeman jmenoval do generálských hodností nové generály. Při nedělní ceremonii na Pražském hradě opět nezazněla jména ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházky.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Miloš Zeman opět odmítl povýšit ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom nedávno uvedl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil. Zeman ho, stejně jako Procházku, i přes návrh vlády nejmenoval generálem již v květnu. Důvod nejmenování prezident nijak nekomentoval.

"Slíbil mi (prezident), že pana Koudelku povýší," uvedl premiér Andrej Babiš. "Měl jsem zato, že se nedorozumění mezi nimi vysvětlilo," doplnil.

Vyšší generálskou hodnost v neděli dostal například náčelník generálního štábu Aleš Opata nebo policejní prezident Tomáš Tuhý. Celkem bylo povýšeno deset mužů z armády, policie a Vojenského zpravodajství.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.

V policii byli povýšeni tři lidé. Kromě šéfa Tuhého byli do hodnosti brigádních generálů jmenování ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Vladimír Kučera a ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. 

Za vyznamenané Zemanovi poděkoval Tuhý. "Je pro nás velkou ctí, že právě tuto hodnost získáváme v den, kdy Česká republika slaví své významné výročí," řekl.

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na den vzniku samostatného Československa 28. října.

Zeman večer ve Vladislavském sále ocení nejvyšším stupněm Řádu bílého lva tři generály z období první republiky Stanislava Čečka, Karla Husárka a Josefa Bílého. Poznamenal, že povýšené generály s oceněnými spojuje jejich snaha o to, aby Česko mělo schopnou, bojeschopnou a demokratickou armádu.

 

Právě se děje

Další zprávy