Kvůli čínskému fóru jsou zabrána náměstí v Praze. O nic jsme nežádali, říká Tvrdík

Radek Dragoun Radek Dragoun
17. 7. 2017 19:00
Na hned několika místech v Praze jsou od minulé neděle až do středy zamluvena veřejná prostranství za účelem podpory mezinárodní konference China Investment Forum 2017. Ředitel organizátora fóra Jaroslav Tvrdík odmítá, že by jejich komora kohokoliv žádala, aby tato místa zabral. Jedním z míst je i prostor před Pražským hradem, kde se zítra setká prezident Miloš Zeman s vrcholným představitelem čínské komunistické strany a kde bude fórum slavnostně zahájeno. Podobně si různá místa v Praze zabraly neznámé společnosti i v březnu loňského roku, když na návštěvu Česka přijel čínský prezident Si Ťin-pching. Toho pak vítaly davy s čínskými vlajkami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Náměstí Curieových, prostranství u hotelů Intercontinental, Hilton a Four Seasons a další místa v Praze si pro sebe od minulé neděle až do středy zamluvily dvě česko-čínské organizace, o nichž se toho příliš neví. Hned na několika místech v Praze se mají konat veřejná shromáždění, která mají podle dokumentu pražského magistrátu zajistit "podporu mezinárodní konferenci China Investment Forum".

O zábory požádala Česko-čínská obchodní asociace a Komora vzájemné česko-čínské spolupráce. Druhá jmenovaná názvem připomíná Smíšenou česko čínskou komoru vzájemné spolupráce, která fórum organizuje. Její prezident Jaroslav Tvrdík ale odmítl, že by o veřejná shromáždění požádala ona. "Různá subfóra se konají na šesti místech v Praze. Naše komora nikoho o nic nežádala a věnujeme se bez rušení kohokoliv organizaci investiční a obchodní konference," řekl Aktuálně.cz Tvrdík.

Komora vzájemné česko-čínské spolupráce přitom nefiguruje ani v registru firem, ani v registru spolků. "Tento název uvedl přímo svolavatel shromáždění," řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Kdo byl oním svolavatelem, však prozradit nemohl.

Čínské fórum je akce pro 1200 lidí, zahájeno bude v úterý na Pražském hradě. Předtím se prezident Miloš Zeman setká s čínskou delegací, v jejímž čele bude Liou Jün-šan, který je členem stálého výboru politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny. "Debata bude zaměřena na ekonomická témata," nastínil mluvčí Jiří Ovčáček, o čem budou státníci hovořit.

Která místa jsou zabrána na podporu čínského fóra?

Neděle: prostranství před terminálem 3 na Letišti Václava Havla, okolí hotelu Hilton, Four Seasons a Intercontinental, náměstí Curieových.

Pondělí: okolí hotelu Hilton, Four Seasons a Intercontinental, U prašného mostu - před Jízdárnou Pražského hradu, U Plovárny, náměstí Curieových.

Úterý: okolí hotelu Hilton, Four Seasons a Intercontinental, Hradčanské náměstí, prostranství okolo Žofína na Slovanském ostrově, U Plovárny, okolí Pražského hradu, náměstí Curieových.

Středa: náměstí Curieových.

Po setkání se prezident zúčastní i samotného slavnostního zahájení, které bude rovněž na Hradě. Právě jeho okolí je další z míst, která bude mít v průběhu celého dne pro sebe česko-čínská asociace zamluvená.

Podle mluvčího magistrátu však z toho pro občany žádná výraznější omezení neplynou. "Shromáždění větší skupiny osob mohou obecně znamenat omezení pohybu či provozu v dané lokalitě. Právě proto magistrát pravidelně uveřejňuje seznam shromáždění na území města. V tomto případě nepředpokládáme výraznější omezení," řekl mluvčí magistrátu Hofman.

Podobně si různá místa v Praze zabraly neznámé společnosti i v březnu loňského roku, když na návštěvu Česka přijel čínský prezident Si Ťin-pching. Toho pak vítaly davy s čínskými vlajkami.

 

Právě se děje

Další zprávy