Je to kvůli otáčení autobusů, ne proti demonstracím, vysvětluje Tvrdík zábor Hradčanského náměstí

Domácí Domácí
14. 11. 2016 12:57
Prezident Smíšené česko čínské komory Jaroslav Tvrdík odmítá, že by si zabrali prostranství na Žofíně a na Hradčanském náměstí kvůli tomu, aby zabránili případným demonstracím proti investičnímu fóru. Podle něj si prostory na magistrátu zarezervovali z logistických důvodů, aby se měly kde otáčet autobusy a auta.
Jaroslav Tvrdík.
Jaroslav Tvrdík. | Foto: DVTV

Praha – Smíšená česko čínská komora nechce předcházet demonstracím proti čínskému investičnímu fóru, prostranství na Žofíně a Hradčanském náměstí si zarezervovala kvůli logistické podpoře akce. Prohlásil to v pondělí šéf komory Jaroslav Tvrdík. Na Žofíně se bude v pondělí večer konat galavečeře, samotná akce, jíž dal záštitu prezident Miloš Zeman, bude probíhat od úterka na Hradě.

"Jestliže organizujeme na Hradě akci mezinárodního formátu, které se účastní 14 zemí, se složitou logistikou, tak jsme neudělali nic jiného, než co by udělala většina organizátorů: vytvořili jsme si tam podmínky pro otáčení autobusů, aut, pro logistické zázemí a podobně," prohlásil Tvrdík. "V žádném případě nepřipravujeme jakékoli vítací konference nebo vítací demonstrace. To je zcela scestný pohled na to, jak celou akci chceme pojmout," zdůraznil.

Jak informovalo Aktuálně.cz, Tvrdíkova komora si rezervovala Žofín od pondělního poledne do devíti hodin večer jako "podporu China Investment Forum" a nahlásila na akci 700 účastníků.

To platí i v úterý pro Hradčanské náměstí. To si ale už víc než měsíc před akcí rezervovala organizace aktivistky Kateřiny Kudláčkové, aby protestovala proti porušování lidských práv v Číně. Tvrdíkova komora tak má akci na Hradčanském náměstí hlášenou v úterý od osmi do tří odpoledne a pak od 18 do 23 hodin.

Před březnovou návštěvou čínského prezidenta si zřejmě tato organizace zarezervovala většinu prostranství, kde se čínská delegace měla pohybovat. 

Samotné Čínské investiční fórum, které proběhne pod záštitou prezidenta Miloše Zemana a jehož pořádání mělo původně podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ohrozit setkání ministra kultury s dalajlámou, se koná ve Španělském sále a Rudolfově galerii Pražského hradu. V žofínském paláci se uskuteční v pondělí večer uvítací galavečeře.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy