Je to kvůli otáčení autobusů, ne proti demonstracím, vysvětluje Tvrdík zábor Hradčanského náměstí

Domácí Domácí
14. 11. 2016 12:57
Prezident Smíšené česko čínské komory Jaroslav Tvrdík odmítá, že by si zabrali prostranství na Žofíně a na Hradčanském náměstí kvůli tomu, aby zabránili případným demonstracím proti investičnímu fóru. Podle něj si prostory na magistrátu zarezervovali z logistických důvodů, aby se měly kde otáčet autobusy a auta.
Jaroslav Tvrdík.
Jaroslav Tvrdík. | Foto: DVTV

Praha – Smíšená česko čínská komora nechce předcházet demonstracím proti čínskému investičnímu fóru, prostranství na Žofíně a Hradčanském náměstí si zarezervovala kvůli logistické podpoře akce. Prohlásil to v pondělí šéf komory Jaroslav Tvrdík. Na Žofíně se bude v pondělí večer konat galavečeře, samotná akce, jíž dal záštitu prezident Miloš Zeman, bude probíhat od úterka na Hradě.

"Jestliže organizujeme na Hradě akci mezinárodního formátu, které se účastní 14 zemí, se složitou logistikou, tak jsme neudělali nic jiného, než co by udělala většina organizátorů: vytvořili jsme si tam podmínky pro otáčení autobusů, aut, pro logistické zázemí a podobně," prohlásil Tvrdík. "V žádném případě nepřipravujeme jakékoli vítací konference nebo vítací demonstrace. To je zcela scestný pohled na to, jak celou akci chceme pojmout," zdůraznil.

Jak informovalo Aktuálně.cz, Tvrdíkova komora si rezervovala Žofín od pondělního poledne do devíti hodin večer jako "podporu China Investment Forum" a nahlásila na akci 700 účastníků.

To platí i v úterý pro Hradčanské náměstí. To si ale už víc než měsíc před akcí rezervovala organizace aktivistky Kateřiny Kudláčkové, aby protestovala proti porušování lidských práv v Číně. Tvrdíkova komora tak má akci na Hradčanském náměstí hlášenou v úterý od osmi do tří odpoledne a pak od 18 do 23 hodin.

Před březnovou návštěvou čínského prezidenta si zřejmě tato organizace zarezervovala většinu prostranství, kde se čínská delegace měla pohybovat. 

Samotné Čínské investiční fórum, které proběhne pod záštitou prezidenta Miloše Zemana a jehož pořádání mělo původně podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ohrozit setkání ministra kultury s dalajlámou, se koná ve Španělském sále a Rudolfově galerii Pražského hradu. V žofínském paláci se uskuteční v pondělí večer uvítací galavečeře.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Demonstrace proti premiéru Babišovi proběhnou v úterý v Praze na Václavském náměstí, dále budou následovat akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy