Praha - Po vyhodnocení prosincových dat výzkumu Eurobarometr mají Češi mezi Evropany primát - nejvíce vydělali na konci totalitního režimu a pádu železné opony, která do roku 1989 dělila Evropu.
Podle výzkumu třem čtvrtinám Čechů přinesla sametová revoluce v listopadu 1989 osobní prospěch.
Češi jsou přitom pouze jedním ze tří národů, které hodnotí pád železné opony jednoznačně pozitivně. Osobní výhody z něho mělo ještě 60 procent východních Němců a Slováků.
"Těžko se vyjadřovat k tomu, jak prožívají znovusjednocení Němci. Češi a Slováci ale dokázali otevření evropských hranic využít určitě nejlépe ze všech," potvrzuje Jiří Herzmann, který vedl českou část výzkumu.
Kde to cítí opačně
V ostatních zemích Evropské unie vidí spíše problémy.
Žádnou výhodu nepřinesl konec komunismu dvěma třetinám Maďarů, Slovinců, Estonců a Litevců, víc než polovině Poláků, Lotyšů, Bulharů a Rumunů.
Za bývalou oponou
Ani na druhé straně železné opony nevládne nadšení z její likvidace. Výhodná nebyla například pro čtyři pětiny Rakušanů, tři čtvrtiny Francouzů, dvě třetiny Britů, Italů a západních Němců.
Evropané už jsou méně skeptičtí, pokud odpovídají na otázku, jestli měla z pádu komunismu prospěch jejich země.
I v tomto případě vidí výhody nejčastěji Češi, Slováci a východní Němci, z pohledu své země vítá pád železné opony také většina Poláků, Maďarů, Estonců, Litevců, západních Němců, Skandinávců a Holanďanů.