Praha - Tři týdny poté, co sutiny domu v pražské Soukenické ulici usmrtily čtyři dělníky, se okolo rekonstruované stavby objevují nové pochybnosti.
Kromě zřejmého porušování stavebního povolení a provádění nezákonných zásahů do budovy nebyli podle informací Aktuálně.cz s průběhem prací spokojeni ani památkáři.
A to zejména s úpravami, které stavební firma prováděla v historicky nejcennější části budovy orientované do ulice. Tento trakt po zřícení západního křídla zůstal stát.
V domě, který je součástí Pražské památkové rezervace a měl se stát hotelem, se podle dohlížitelských institucí zjevně nerespektovaly požadavky památkového odboru magistrátu, jenž k navrženým úpravám vydával závazná stanoviska.
"Při kontrolách byly zjištěny rozpory mezi dříve vydanými závaznými stanovisky odboru památkové péče a provedenými pracemi„" sdělil Aktuálně.cz Jan Kněžínek z památkového odboru města.
"K těmto úpravám jsme od Národního památkového ústavu (který k rekonstrukci vypracovával odborné posudky - pozn. red.) obdrželi podnět k zahájení správního řízení," dodal.
Těmito úpravami se Kněžínkův úřad v současné době také zabývá.
Vybourané stropy, odvezená okna…
Národní památkový ústav - jako odborný poradní orgán - prováděl opakované kontroly stavby v Soukenické už od roku 2003.
Naposledy ji jeho kontroloři navštívili v polovině září.
"Už jen při pohledu z ulice bylo vidět, že jsou vybourané stropy a odvezená okna," řekl Aktuálně.cz Michael Zachař, ředitel NPÚ v Praze.
Prošetříme to, říkají majitelé
Španělská investiční společnost Bangor tvrdí, že o porušování památkářských norem nic nevěděla.
Odkazuje se na skutečnost, že na základě "španělského modelu" si na veškeré práce - včetně jednání s památkáři - najímala subdodavatele.
"Pokud došlo k nedodržení závazných stanovisek památkářů, sami celou věc prošetříme," sdělil Aktuálně.cz právní zástupce společnosti Bangor Václav Vlk.
"Majitelé domu ctí místní podmínky, mají respekt k tomuto městu. Nemají zájem jít proti požadavkům památkářů," dodal advokát Vlk.