Praha - Na lázně si lidé podle plánu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) připlatí a zřejmě se také změní seznam nemocí, se kterými budou do lázní jezdit.
Heger chce, aby většina platila alespoň za jídlo a ubytování.
Jednou z variant bylo i to, že ne každému pacientovi by pojišťovna pobyt zaplatila. Například ten, kdo by byl po operaci kyčle a nehubnul by, si měl pobyt v lázních platit sám.
Na této změně se ale ministr s experty neshodl. "V Česku by to nefungovalo," podotkl člen NERV Miroslav Zámečník, který je také v Hegerově týmu.
Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by se měly indikace doplnit o časnou rehabilitaci po operacích srdce, ortopedických operacích s kloubní náhradou, cévní mozkové příhodě a transplantacích orgánů.
"Vyhláška, kterou se stanoví indikační seznam pro lázeňskou péči o dospělé, děti a dorost, platí od roku 1997 a bylo by třeba přehodnotit dosud platné indikace a také doplnit nové," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.
Současně se změnami indikací lze podle Roda počítat do budoucna i se změnami ve smluvním zajištění lázeňské péče, aktuální to ale nyní není.
Podle dat statistiků za rok 2009 bylo v ČR v provozu 85 lázeňských zdravotnických zařízení s celkem 26 505 lůžky. Lázeňskou péči doporučuje ošetřující lékař, potvrzuje revizní lékař a hradí zdravotní pojišťovna.
Komplexní lázeňskou péči, kdy pojišťovna hradí léčení, stravu i ubytování, využilo v roce 2009 celkem 108 025 pacientů, z nich 90,8 % dospělých. Celkem 61,8 % pacientů hradila náklady spojené s pobytem a léčbou VZP, zbývajícím ostatní pojišťovny.