Na komunismus vzpomíná s nostalgií čím dál více lidí

jem
2. 11. 2009 21:26
Po dvaceti letech od pádu železné opony se zvyšuje procento lidí, kteří na komunismus vzpomínají shovívavě.
Foto: Reuters

Washington - Bez pár dnů je tomu dvacet let od pádu Berlínské zdi a sametové revoluce.

V postkomunistických zemích sice většina lidí schvaluje přechod k demokracii, ale počet těch, kteří se domnívají, že jim bylo za totality lépe, narůstá.

Vyplývá to z průzkumu americké neziskové organizace Pew Research Center.

Jak napovídají výsledky rozsáhlé ankety, počet lidí, u kterých vymizelo nadšení pro demokracii a pluralitní politický systém, roste především v bývalých zemích Sovětského svazu.

Naopak nejkladněji hodnotí změny, které následovaly po pádu železné opony Češi a obyvatelé tehdejší NDR.

Na otázku, zda se nyní mají lépe, než před dvaceti lety, odpovědělo kladně největší procento Poláků - 47 %.

Naopak nejpesimističtější jsou v tomto ohledu Slováci. Osmačtyřicet procent obyvatel se domnívá, že se mají a budou mít hůře.

Češi jsou v tomto směru rozděleni zhruba půl na půl: 45 % se domnívá, že se má lépe, oproti tomu 39 % dotázaných má dojem, že je jejich situace horší, než před listopadem 1989.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy