Boj s těmito vlasovými parazity komplikuje i fakt, že hygienici nemohou zasáhnout. Školská zařízení totiž nemají povinnost o výskytu vší informovat. Mají ji pouze lékaři, jejich pomoc však v takových případech vyhledají lidé jen zřídka.
"O výskytu se dovídáme pouze na základě telefonátů, a to buď od rodičů, nebo od zástupců škol, kteří se na nás obracejí s žádostí o radu," řekla Renata Vaverková z krajské hygienické stanice.
Volající ale často odmítají prozradit zařízení, kam dítě dochází, a to i přesto, že hygienici nevyžadují uvedení konkrétního jména dítěte. Nejvíce telefonátů zaznamenali v září a říjnu, kdy se děti vracely do větších kolektivů z letních pobytů na táborech.
Podle hygieniků napadá vlasový parazit ve větší míře dětskou populaci pravidelně v určitých časových intervalech.
Veš dětská, na rozdíl od vši šatní, nepřenáší nemoci. Dětem, které parazit napadne, se ale mohou u vlasových kořínků tvořit boláky a nepříjemné ekzémy.
Diffusil na trhu schází...
Situaci komplikuje i to, že na trhu schází účinné preparáty na jejich likvidaci. "Účinnost v současnosti dostupných prostředků je omezená, protože si již paraziti vůči nim vytvořili odolnost, a farmaceutický a drogistický průmysl nestačí dostatečně rychle vyvíjet nové," doplnila epidemioložka.
Šampon na hubení vší Diffusil vyráběla firma Lybar ve Velvětech na Teplicku.
Šampon byl však zařazen mezi léčiva a musí být registrován. Společnost navíc musela upravit složení šamponu, protože parazit se stal odolnější vůči látkám v Diffusilu. "Klinické testy dopadly dobře, ukončeny byly na jaře, nyní probíhá příprava registračního procesu, který provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv," řekl ČTK Josef Moravec z Lybaru.
Samotný registrační proces by podle něj mohl začít na konci února příštího roku. "V nejoptimističtější verzi začátkem května začneme vyrábět," dodal Moravec.
...slovo má hřebínek všivák
Rodiče by ale neměli rezignovat a vši podceňovat. Pokud nezaberou přípravky z lékáren, musí se spolehnout na staré osvědčené praktiky. Není to používání petroleje, ale vyčesávání vlasů nad bílým papírem jemným hřebínkem, takzvaným všivákem, a vši zlikvidovat. Postup je třeba opakovat několik dnů, neboť larvy vší - hnidy - se vyčesat nedaří.
Naposledy Česko prodělalo vší kalamitu v roce 1992. Parazit tehdy napadl 20 procent školáků. Nyní spolehlivá čísla o výskytu vší nejsou, podle hygieniků však není situace tak dramatická jako před lety.