Silně toxický odpad z Ukrajiny má skončit v Česku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 9. 2011 10:32
Ukrajina se látek marně snažila zbavit 20 let. České úřady tvrdí, že o ničem neví
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Na neupřesněném místě v České republice má skončit 111 kontejnerů toxických látek, kterých se Ukrajina marně snažila zbavit 20 let.

Kolona s 330 kubíky nebezpečného odpadu s karcinogenním beryliem má vyjet z bývalého závodu Zapad v Kyjevě v nejbližších dnech.

Shodně to tvrdí ukrajinská média s odkazem na představitele metropole, píše pondělní Právo.

České úřady o ničem nevědí, informace podle listu nemá ani ministerstvo zahraničí, ani ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Kyjev: S Čechy máme dohodu

Kyjevská radnice uvolnila na likvidaci odpadu bezmála 14 milionů hřiven (asi 29 milionů korun), za něž najala izraelskou firmu SIGroup Consort Ltd.

Jak Právu v pondělí řekl Jurij Horylyj z odboru průmyslu na kyjevské radnici, Kyjev uzavřel s izraelskou společností smlouvu na likvidaci odpadu, která však neurčuje, kam mají být jedy odvezeny a kde uloženy.

Šéf kyjevského odboru pro mimořádné situace Vitalij Pšenyčnyj ale deníku Komsomolskaja Pravda potvrdil, že náklad zamíří do Česka.

"Schválili jsme program, podle kterého musí být všechen tento odpad vyvezen za hranice Ukrajiny do Česka. Bylo na to uvolněno 14 milionů hřiven. Už máme s Čechy dohodu," prohlásil.

Nic nevíme, tvrdí úřady

MŽP ale o ničem neví. "Pokud by šlo o dovoz odpadu s obsahem berylia do Česka, nebyl MŽP jako příslušnému orgánu pro přeshraniční přepravu odpadů oznámen žádný dovoz odpadu s obsahem berylia ani z Ukrajiny, ani z Izraele, ani jiného státu," sdělila Právu mluvčí ministerstva Michaela Jendeková. "MŽP tedy nikdy nevydalo žádný souhlas k dovozu odpadu s obsahem berylia," dodala.

Podle listu by informaci o odpadu mohla poskytnout firma SIGroup Consort, kterou si Kyjev najal, na internetu o ní ale není ani zmínka. Už letos v květnu tato firma vyhrála výběrové řízení na odvoz nebezpečného odpadu z 22 ukrajinských regionů.

Vyčištění Ukrajiny od nebezpečného odpadu ze sovětské éry má státní pokladnu přijít na 176 milionů hřiven (396 milionů korun).

Berylium se až do rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let odváželo na skládku nebezpečného odpadu u Leningradu (dnes Perohrad). Po osamostatnění Ukrajiny Rusko sklad nebezpečné látky odmítlo a berylium se začalo skladovat u Kyjeva. Dnes tento sklad nedaleko obytných čtvrtí označují za časovanou bombu.

Ukrajinský závod Zapad od sedmdesátých let vyráběl optické přístroje pro ponorky a jaderný průmysl. Toxický odpad se zde kupil od roku 1978 až do pádu Sovětského svazu, kdy byl závod zavřen. Od té doby Kyjev hledá, jak se odpadu zbavit, napsalo Právo.

Závod na zpracování berylia měl být postaven přímo v Kyjevě. Radnice však tyto plány odmítla a s umístěním skládky nesouhlasily ani jiné ukrajinské regiony.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy