Muž, který "léčil" studentky sexem, dostal desetiletý trest

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2014 14:32
Jaroslav Dobeš známý jako guru Jára znásilnil několik žen. Jeho spolupracovnice si má odsedět o půl roku méně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Zlín - Krajský soud ve Zlíně uložil zakladateli esoterické školy Poetrie, třiačtyřicetiletému Jaroslavu Dobešovi, deset let a jeho blízké spolupracovnici, čtyřicetileté Barboře Pláškové, devět a půl roku vězení za znásilňování studentek školy.

Oběma hrozilo až dvanáctileté vězení. Stíháni jsou jako uprchlí. Jejich obhájci žádali zproštění obžaloby. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obhajoba si ponechaly lhůtu na podání odvolání.

Dobeš, který je ve své komunitě známý jako "guru Jára", podle obžaloby ženy a dívky na různých seminářích takzvaně "odháčkovával". Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. On pak tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Klientky školy však o této metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak metoda probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a reagovat.

Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení, poté se nečekaně objevil Dobeš a zpravidla vykonal na ženách krátkou soulož.

"Založili neakreditovanou esoterickou školu, jejíž podstatou nebylo nějaké léčení, ale majetkový a osobní prospěch obžalovaných," uvedla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová. Psycholog Dobeše označil za narcistického člověka, který zneužívá ženy v tísni. Plášková si k němu údajně vytvořila patologickou vazbu. Při práci pro školu osvědčila pragmatické myšlení a vysokou sociální inteligenci.

Podle obžaloby, která zmiňovala osm takových případů v letech 2004 až 2007, se u poškozených projevila posttraumatická stresová porucha. Semináře se konaly na několika místech včetně domu ve Zlíně nebo statku v obci na Olomoucku. Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové Dobeš školu vytvořil jako zdroj své obživy.

"Odháčkováním" podle ní prošlo asi 350 žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné však nikoliv.

Znalkyně Alena Gayová potvrdila, že u některých žen posttraumatická stresová porucha přerostla v chronický stav, její symptomy tak budou přetrvávat celý život.

Znásilněné trpí například poruchami sebeúcty, některé si změnily i jména, mají potíže v partnerských vztazích, trpí depresemi a mají i pocity viny kvůli tomu, že do Poetrie přivedly další ženy. Podle Gayové přitom šlo o inteligentní ženy, které ale byly na Dobešovi závislé.

Guru byl obžalován i za pomluvu

Dobeš byl obžalován i za pomluvu. Údajně v roce 2009 vyvěsil ve městě v Čechách letáky s informacemi o lékařce, která pracovala v tamní nemocnici a měla podle nich způsobit smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na internetových stránkách Poetrie. Lékařka poté skončila pracovní poměr v nemocnici a byla nějakou dobu bez práce.

Dobeš byl podle svědkyň v komunitě ctěn a obdivován. Jen on byl prý totiž schopen provést "odháčkování". V Česku se objevoval jen občas, hodně cestoval. V zahraničí se zřejmě stejně jako Plášková pohybuje i nyní, podle Eichlerové byl na oba vydán zatykač.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy