Hledají se úložiště pro radioaktivní odpad. Začne průzkum

ČTK ČTK
24. 10. 2014 18:42
Radioaktivní odpad by se mohl skladovat u Horažďovic, na Táborsku, na Jindřichohradecku, na Žďársku, na Jihlavsku či u Velkého Meziříčí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Štěpán Plaček

Praha - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu ve všech sedmi lokalitách, o něž žádala Správa úložišť. Může tam provést první etapu geologických průzkumných prací a posoudit, zda jsou vybraná místa pro hlubinné úložiště vhodná, informovala Tereza Bečvaříková ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Ministerstvo již v úterý uvedlo, že ze zákona nic nebránilo vydat kladné rozhodnutí, protože tato fáze průzkumu nemá dopady na životní prostředí. Aktivisté se ale dlouhodobě snaží celý proces zastavit, také občané s úložišti nesouhlasí a odmítali je i v referendu.

Žádost o stanovení průzkumného území počítá podle Bečvaříkové pouze s provedením první etapy geologických průzkumných prací. Ta zahrnuje povrchové měření, sběr dat, sondáže a odběr hornin pomocí neinvazivních metod.

Průzkum se provede v lokalitě Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, u Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku, Kraví hoře na Žďársku, Hrádku na Jihlavsku a v Horce pod Velkým Meziříčím.

Obce mohou čerpat 12 milionů Kč ročně

Pokud kladná stanoviska nabudou právní moci, mají ze zákona dotčené obce nárok čerpat ročně pro jednu lokalitu příspěvky až 12 milionů korun. Celkem stát vyčlenil 72 milionů na rok. Peníze se budou obcím vyplácet po dobu, kdy bude průzkum trvat.

Úložiště by v Česku mělo fungovat od roku 2065, jeho stavba potrvá 15 let. Vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se nyní ukládá do meziskladů.

 

Právě se děje

Další zprávy