Muzikant Vladimír Mišík odmítl medaili od Zemana, teď ho ocení Senát

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
26. 9. 2018 16:19
V roce 2013 odmítl Vladimír Mišík vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Nyní přijme stříbrnou pamětní medaili Senátu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mezi osobnostmi, které Senát vyznamená stříbrnou pamětní medailí, je letos i jedna z nejvýraznějších osobností české populární hudby, muzikant Vladimír Mišík.

Mišíkovo ocenění má svůj vlastní příběh: v roce 2013 odmítl převzít medaili Za zásluhy z rukou prezidenta Miloše Zemana. Uvedl tehdy, že vyznamenání nepřijme z "důvodu rostoucí nevole" z některých Zemanových rozhodnutí (více čtěte zde). Přispěl tak k debatě, zda existují okolnosti, za kterých lze odmítnout státní vyznamenání.

Teď už ale Mišík pět let starou událost nijak neprožívá a nevrací se k ní. "Senátu si vážím, za ocenění jsem rád. Je to instituce, kterou pokládám za důležitou," řekl smířlivě Aktuálně.cz.

Vladimír Mišík spojil svou kariéru především s kapelami Blue Effect a Etc… Senátní anotace k vyznamenání připomíná, že mu v 80. letech komunisté bránili ve veřejném vystupování. Odolal ale všem tlakům, aby s nimi začal spolupracovat výměnou za možnost postavit se na pódium.

V roce 1990 byl zvolen na dva roky do České národní rady za Občanské fórum, vrátil se ale k hudbě. Kromě vlastních známých písní také zprostředkoval posluchačům texty básníků Václava Hraběte a Josefa Kainara. Mezi nejznámější skladby patří Variace na renesanční téma či Sluneční hrob.

Stříbrné pamětní medaile Senátu, ale také například Ceny Paměti národa, udělované 17. listopadu, získaly od doby, co prezident Zeman ocenil řadu kontroverzních osobností z řad svých podporovatelů, punc alternativních vyznamenání.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy