Muzikant Vladimír Mišík odmítl medaili od Zemana, teď ho ocení Senát

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
26. 9. 2018 16:19
V roce 2013 odmítl Vladimír Mišík vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Nyní přijme stříbrnou pamětní medaili Senátu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mezi osobnostmi, které Senát vyznamená stříbrnou pamětní medailí, je letos i jedna z nejvýraznějších osobností české populární hudby, muzikant Vladimír Mišík.

Mišíkovo ocenění má svůj vlastní příběh: v roce 2013 odmítl převzít medaili Za zásluhy z rukou prezidenta Miloše Zemana. Uvedl tehdy, že vyznamenání nepřijme z "důvodu rostoucí nevole" z některých Zemanových rozhodnutí (více čtěte zde). Přispěl tak k debatě, zda existují okolnosti, za kterých lze odmítnout státní vyznamenání.

Teď už ale Mišík pět let starou událost nijak neprožívá a nevrací se k ní. "Senátu si vážím, za ocenění jsem rád. Je to instituce, kterou pokládám za důležitou," řekl smířlivě Aktuálně.cz.

Vladimír Mišík spojil svou kariéru především s kapelami Blue Effect a Etc… Senátní anotace k vyznamenání připomíná, že mu v 80. letech komunisté bránili ve veřejném vystupování. Odolal ale všem tlakům, aby s nimi začal spolupracovat výměnou za možnost postavit se na pódium.

V roce 1990 byl zvolen na dva roky do České národní rady za Občanské fórum, vrátil se ale k hudbě. Kromě vlastních známých písní také zprostředkoval posluchačům texty básníků Václava Hraběte a Josefa Kainara. Mezi nejznámější skladby patří Variace na renesanční téma či Sluneční hrob.

Stříbrné pamětní medaile Senátu, ale také například Ceny Paměti národa, udělované 17. listopadu, získaly od doby, co prezident Zeman ocenil řadu kontroverzních osobností z řad svých podporovatelů, punc alternativních vyznamenání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy