Muzikant Vladimír Mišík odmítl medaili od Zemana, teď ho ocení Senát

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
26. 9. 2018 16:19
V roce 2013 odmítl Vladimír Mišík vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Nyní přijme stříbrnou pamětní medaili Senátu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mezi osobnostmi, které Senát vyznamená stříbrnou pamětní medailí, je letos i jedna z nejvýraznějších osobností české populární hudby, muzikant Vladimír Mišík.

Mišíkovo ocenění má svůj vlastní příběh: v roce 2013 odmítl převzít medaili Za zásluhy z rukou prezidenta Miloše Zemana. Uvedl tehdy, že vyznamenání nepřijme z "důvodu rostoucí nevole" z některých Zemanových rozhodnutí (více čtěte zde). Přispěl tak k debatě, zda existují okolnosti, za kterých lze odmítnout státní vyznamenání.

Teď už ale Mišík pět let starou událost nijak neprožívá a nevrací se k ní. "Senátu si vážím, za ocenění jsem rád. Je to instituce, kterou pokládám za důležitou," řekl smířlivě Aktuálně.cz.

Vladimír Mišík spojil svou kariéru především s kapelami Blue Effect a Etc… Senátní anotace k vyznamenání připomíná, že mu v 80. letech komunisté bránili ve veřejném vystupování. Odolal ale všem tlakům, aby s nimi začal spolupracovat výměnou za možnost postavit se na pódium.

V roce 1990 byl zvolen na dva roky do České národní rady za Občanské fórum, vrátil se ale k hudbě. Kromě vlastních známých písní také zprostředkoval posluchačům texty básníků Václava Hraběte a Josefa Kainara. Mezi nejznámější skladby patří Variace na renesanční téma či Sluneční hrob.

Stříbrné pamětní medaile Senátu, ale také například Ceny Paměti národa, udělované 17. listopadu, získaly od doby, co prezident Zeman ocenil řadu kontroverzních osobností z řad svých podporovatelů, punc alternativních vyznamenání.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy