Mezi návrhy na vyznamenání je Mišík, Hladík či Mašínové

ČTK ČTK
19. 4. 2013 14:49
Nominace na státní vyznamenání přijímá dolní komora do soboty
Archivní foto.
Archivní foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do sněmovny dosud dorazily řádově desítky nominací osobností na státní vyznamenání.

Jsou mezi nimi i rockeři Vladimír Mišík a Radim Hladík, které navrhla skupina poslanců ODS. Opět přišel také návrh ocenit celou odbojovou skupinu bratrů Mašínů; v minulosti neuspěl.

Nominace přijímá dolní komora do soboty, je ale možné je ještě tento den poslat i poštou, řekl tajemník příslušného sněmovního podvýboru Rudolf Kubát.

O tom, koho z navržených kandidátů sněmovna na státní vyznamenání navrhne, by měli poslanci rozhodovat na červnové schůzi. Konečný verdikt ale bude na prezidentovi Milošovi Zemanovi, jenž k nominacím dolní komory, ale také Senátu a vlády, může, ale nemusí přihlédnout.

V řadě návrhů, které dorazily do sněmovny, jde o odbojáře, většinou vojáky. Další skupiny tvoří umělci a vědci. Patří k nim autorka pomníku lidických dětí, sochařka Marie Uchytilová-Kučová, kytarista Lubomír Brabec, diplomat a historik František Xaver Halas, historik umění Bohumil Samek a matematik Josef Kubát. Mezi navrženými je dále například dětský psycholog Jaroslav Šturma a kněz Josef Valerián.

Sněmovna by mohla prezidentovi navrhnout na vyznamenání také skandinávského a islandského slavistu Helgiho Haraldssona.

Loni sněmovna dostala na 45 podnětů, poslanci nakonec nominovali 27 osobností. Václav Klaus jako prezident loni 28. října při svém posledním předávání státních vyznamenání udělil 22 ocenění. Ze sněmovních návrhů vyhověl třem.

Vyznamenání od Klause dostali bývalý vedoucí náboženské redakce Rádia Svobodná Evropa Karel Jaroslav Fořt a protikomunističtí odbojáři Jaromír Jarmara a Hubert Procházka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy