Mezi návrhy na vyznamenání je Mišík, Hladík či Mašínové

ČTK ČTK
19. 4. 2013 14:49
Nominace na státní vyznamenání přijímá dolní komora do soboty
Archivní foto.
Archivní foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Do sněmovny dosud dorazily řádově desítky nominací osobností na státní vyznamenání.

Jsou mezi nimi i rockeři Vladimír Mišík a Radim Hladík, které navrhla skupina poslanců ODS. Opět přišel také návrh ocenit celou odbojovou skupinu bratrů Mašínů; v minulosti neuspěl.

Nominace přijímá dolní komora do soboty, je ale možné je ještě tento den poslat i poštou, řekl tajemník příslušného sněmovního podvýboru Rudolf Kubát.

O tom, koho z navržených kandidátů sněmovna na státní vyznamenání navrhne, by měli poslanci rozhodovat na červnové schůzi. Konečný verdikt ale bude na prezidentovi Milošovi Zemanovi, jenž k nominacím dolní komory, ale také Senátu a vlády, může, ale nemusí přihlédnout.

V řadě návrhů, které dorazily do sněmovny, jde o odbojáře, většinou vojáky. Další skupiny tvoří umělci a vědci. Patří k nim autorka pomníku lidických dětí, sochařka Marie Uchytilová-Kučová, kytarista Lubomír Brabec, diplomat a historik František Xaver Halas, historik umění Bohumil Samek a matematik Josef Kubát. Mezi navrženými je dále například dětský psycholog Jaroslav Šturma a kněz Josef Valerián.

Sněmovna by mohla prezidentovi navrhnout na vyznamenání také skandinávského a islandského slavistu Helgiho Haraldssona.

Loni sněmovna dostala na 45 podnětů, poslanci nakonec nominovali 27 osobností. Václav Klaus jako prezident loni 28. října při svém posledním předávání státních vyznamenání udělil 22 ocenění. Ze sněmovních návrhů vyhověl třem.

Vyznamenání od Klause dostali bývalý vedoucí náboženské redakce Rádia Svobodná Evropa Karel Jaroslav Fořt a protikomunističtí odbojáři Jaromír Jarmara a Hubert Procházka.

 

Právě se děje

Další zprávy