Brno - Aféra komanda energetické společnosti ČEZ a vyšetřování celého případu má za sebou první soudní jednání.
Jeden z kontrolorů, kterého policie začala vyšetřovat kvůli vydírání zákazníků ČEZu, si totiž u Ústavního soudu stěžoval na postup Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Jméno kontrolora v rozhodnutí soudu označují pouze iniciály, s největší pravděpodobností však jde o dočasně odvolaného šéfa kontrolorů Karla Vaniše.
Policie mu se souhlasem státního zástupce v listopadu 2008 zabavila auto, dvě motorky, čtyřkolku, byt, zbraně a také peníze uložené na penzijním připojištění.
Zabavené zůstaly nakonec jen zbraně
Krajský soud v Ostravě později verdikty o zabavení majetku zrušil; podle nového rozhodnutí dostal kontrolor všechny věci zpět. Výjimkou jsou zbraně, které policie zajistila na celou dobu vyšetřování.
Kontrolor si u Ústavního soudu stěžoval, že postup policie byl v jeho případě nepřípustný a porušil jeho práva.
Podle kontrolora navíc došlo při vrácení zabavených věcí k neopodstatněným průtahům. Auto, byt, motorky i peníze totiž dostal zpět až v době od června do září 2009.
Senát Ústavního soudu vedený soudcem Vladimírem Kůrkou stížnost kontrolora odmítl.
Protože (až na zbraně) už kontrolor získal majetek zpět, není podle ústavních soudců důvod k zásahu soudu. "Ústavní soud se tak nezabýval, zda zajištění dotyčných věcí vyhovovalo zákonným požadavkům. Posouzení této otázky je plně v kompetenci orgánů činných v trestním řízení," rozhodli soudci.
Připustili ovšem, že z některých náznaků skutečně mohou neúnosné průtahy vyplývat. Ale ani v případě, pokud by průtahy skutečně existovaly, ústavní soudci by do případu nyní nezasáhli. Podle nich má totiž kontrolor dostatek právních možností, jak se průtahům bránit.
Proti průtahům se dá bránit
"Rozhodnutí o tom, zda náleží či nikoli právo na náhradu škody (popřípadě na poskytnutí přiměřeného zadostiučinění), jehož předpokladem je zjištění neodůvodněných průtahů, přísluší v případě sporu obecným soudům rozhodujícím v občanskoprávním řízení," uvedli soudci.
Skandál kolem činnosti skupiny NTZ vypukl na začátku února, kdy do médií pronikla videa, která zachycují výcvik členů komanda ČEZ. Vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přitom obvinili v akci "Izolátor" 32 členů NTZ už v listopadu 2008 z toho, že vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektrické energie, vydírali je a nutili k tomu, aby zaplatili za údajně černé odběry elektřiny vysoké sumy peněz.
Trestní oznámení na zaměstnance energetické společnosti podal právní zástupce postižených Jan Rytíř, který médiím videa útvaru NTZ poskytl. ČEZ pak rozhodl, že celý útvar zruší a rozpustí.
Minulý týden státní zástupce rozhodl, že před soudem zřejmě stane kvůli trestnému činu útisku 13 členů komanda ČEZ. U zbylých 17 bylo stíhání zastaveno.