Foto: Napínavé vztyčování mariánského sloupu. V akci byl jeřáb, dav kolem zpíval

Foto: Napínavé vztyčování mariánského sloupu. V akci byl jeřáb, dav kolem zpíval
Takto to na Staroměstském náměstí vypadalo ráno před vztyčením největší části kopie mariánského sloupu ze 17. století. Podbetonované základy a sokl, který obklopují tři schody a balustráda, už byly připravené.
Stavba staronového mariánského sloupu začala v únoru tohoto roku, kdy pražské zastupitelstvo přehodnotilo svoje stanovisko a původní ne změnilo na ano. Na fotce z února pózuje sochař Petr Váňa se svým bratrem Tomášem.
Petr Váňa si nicméně už předtím, než vůbec došlo k hlasování, do Prahy dovezl šedesát tun kamene v dvě stě padesáti kusech. Na soše dle svých slov pracoval dvacet tři let.
Ale zpět do současnosti. Jako první se musela přesunout socha Panny Marie, která od roku 2004 stála u nedalekého Týnského chrámu.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 6. 6. 2020 17:21
Na Staroměstském náměstí stojí po více než sto letech znovu mariánský sloup. Sochař Petr Váňa a jeho tým vztyčili ve čtvrtek 4. června kopii sloupu, který zde stál od půlky sedmnáctého století jako upomínka vítězství nad Švédy. V roce 1918 sloup strhla skupina hasičů s tichým souhlasem veřejnosti. Pražský magistrát nedávno povolil znovuobnovení této historické památky.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov. Nikdo není zraněný

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy