Muž přežil pád do Niagarských vodopádů

Report
13. 3. 2009 11:00
Niagarské vodopády - Přibližně třicetiletý muž, který včera spadl do niagarského vodopádu, zázračně přežil. Informovala o tom televize CNN.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Zařadil se tak mezi menšinu šťastlivců, kterým se podařilo nad nebezpečným živlem v obdobné situaci zvítězit.

Kolem čtvrt na tři místního času byl spatřen muž, jak padá do ledové vody vodopádu. Stalo se tak na kanadské části niagarských vodopádů v části zvané Horseshoe Falls.

Podle sdělení ředitele hasičů Lee Smithe strávil v ledové vodě více než 40 minut.

Po celý čas byl úplně nahý, což není podle kapitána hasičů Davea Belmea nic neobvyklého. Silné proudy řeky tonoucím často strhají veškerý oděv.

Celou operaci komplikoval složitý terén. Záchranáři se nejdříve snažili pro muže doplavat. Tento plán jim ale značně narušily velmi silné proudy.

Muž nejspíš nechtěl spolupracovat

Policie Niagarského parku se nakonec rozhodla použít helikoptéru, ale ani tento záměr nevyšel. Promrzlý turista totiž nespolupracoval.

Záchranáři se tak rozhodli přiblížit tělo k břehu pomocí proudu vzduchu vycházejícího z vrtule helikoptéry. Jakmile byl tonoucí dostatečně blízko, ujal se poslední části záchranné akce jeden z hasičů, který pro muže doplaval.

Záhadou zatím zůstává, proč muž se záchranáři nespolupracoval. Není dosud jasné, jestli byla důvodem fyzická nemohoucnost a nebo úmyslný bojkot pomoci. Je navíc možné, že do vodopádu skočil úmyslně.

Jisté však je, že své přežití může považovat za velké štěstí, které hraničí se zázrakem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy