Muž, který obvinil Čunka, je souzen za podvody

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
21. 6. 2008 17:00
Je to msta za moji činnost, říká

Liberec - Jiří Jehlička, muž, který podal trestní oznámení na Jiřího Čunka kvůli podhodnocenému prodeji vsetínských bytů, je v Liberci souzen za podvod.

Podle obžaloby se ho dopustil koncem devadesátých let, organizoval machinace kolem vozů na leasing. Samotný proces trvá už devět let, Jiří Jehlička tvrdí, že se jedná o mstu a snahu jej zdiskreditovat.

„Vše je založeno na výpovědi svědků, a ti nyní tvrdí, že je vyšetřovatelé přímo naváděli, aby uváděli mé jméno. Ostatní aktéři již byli nepravomocně odsouzeni, můj případ je veden samostatně. Ve skutečnosti ale právě jejich odsouzení přímo vylučuje kauzu, ve které jsem stíhaný," sdělil Jiří Jehlička.

Čtěte více: Policie zase prověřuje Čunka. Kvůli bytům ve Vsetíně

Policie ho obvinila, že zpronevěřil 1,6 milionu

Známého občanského aktivistu, provozovatele Centrálního registru dlužníků a protikorupční linky státní zástupce viní, že způsobil škodu za více než 1,6 milionu korun. S pomocí dalšího obviněného Bertholda Schleye vylákal podle policejní verze z leasingových společností peníze za dva vozy.

Ve třetím případě policisté prostředníka neurčili.

Obžaloba dále tvrdí, že jeden vůz prodal a zbylé zmizely neznámo kam.

Monitoroval podvody

Jehlička se brání, že nic z toho neudělal.

„V devadesátých letech jsem vymyslel systém, který naopak monitoroval leasingové podvody, takže jsem se okolo těchto lidí ochomýtal. Nakonec ti, kteří je páchali, mne obvinili, že jsem jim dával instrukce," vysvětlil, jak se jeho jméno do souvislosti s leasingovými machinacemi dostalo.

Foto: Ludvík Hradilek

Právě mapování nesrovnalostí v práci veřejné správy a trestních orgánů jej podle jeho slov dovedlo k podání trestního oznámení na šéfa lidovců.

„V usnesení jihlavského státního zastupitelství o zastavení stíhání Jiřího Čunka ve věci braní úplatku je pasáž, ve které policie konstatuje, že byty byly prodány pod cenou. Nikdo se ale nezabýval tím, jestli je to zákonné, či nikoli, přitom by se mohlo jednat o porušení povinností při správě cizího majetku," uvedl Jiří Jehlička.

Jehlička: Stíhejte Čunka, nebo státního zástupce 

Podle Jehličky by tak měl být stíhán buď Jiří Čunek, nebo policie a státní zástupce. „Pokud by se totiž prokázalo, že pan Čunek byty pod cenou neprodal, znamenalo by to, že se policie a státní zástupce dopustili zneužití pravomoci veřejného činitele a křivého obvinění a pomluvy," poukázal na paradox aktivista.

Jiří Čunek odchází z jednací síně okresního soudu Přerov, kde odmítl vypovídat.
Jiří Čunek odchází z jednací síně okresního soudu Přerov, kde odmítl vypovídat. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jiří Čunek pak není jediným politikem, na kterého Jiří Jehlička trestní oznámení podal.

 "Sledujeme některé politické kauzy s tím, že je srovnáváme s obdobnými případy, kdy v nich nevystupují politici. Pokud najdeme symetrické případy, kdy běžný občan je stíhán, a politik nikoli, reagujeme podáním trestního oznámení," vysvětlil provozovatel Centrálního registru dlužníků a protikorupční linky.

V minulosti poukazoval i na náhlé zbohatnutí Stanislava Grosse. Ten se podle něj dopustil spekulativní machinace za účelem skrytého zisku pro třetí osoby a zneužil informace, které měl jako čelný představitel státu.

Spolupořádal také demonstraci za odstoupení Jiřího Paroubka.

Ve známost pak vešel i zaregistrováním internetových domén, které připomínaly oficiální weby ministerstev. Organizoval také  sbírky na severu Čech. Například pro rodinu českolipského hasiče, který zahynul při odstraňování následků po orkánu Kyrill, nebo pro ochrnutého clapce, kterému zloději ukradli speciálně upravený vůz.  

 

Právě se děje

Další zprávy