Brno - Za smrt dívky ze severní Moravy, která se předávkovala pervitinem, si Tomáš Pilař s konečnou platností odpyká 12 let ve vězení.
Jeho stížnost odmítl Ústavní soud. Právě Pilař dívku dva dny zásoboval drogou, dostávala dávky za úklid.
Druhý z obžalovaných Damián Havelka vyvázl s podmíněným trestem.
Drogy za úklid
Neštěstí se stalo v létě 2013. Devatenáctiletá dívka byla společně s kamarádkou a oběma obžalovanými o víkendu nejprve na chatě v Čeladné na Frýdecko-Místecku.
Pilař se poté s oběma dívkami domluvil, že jim poskytne další drogy, když mu druhý den pomohou s úklidem bytu v Ostravě-Výškovicích.
Tam už začala mít jedna z dívek zdravotní potíže. V pondělí zemřela. Bezprostřední příčinou smrti byla otrava pervitinem.
Pilař v minulosti opakovaně kritizoval zvláště znalecký posudek, který označil za nejasný a neúplný. Znalci podle něj nestanovili množství drog, které dívka požila v jednotlivých dnech.
Pervitin brala i jinde, brání se
Dívka navíc podle něj mohla konzumovat také pervitin z jiných zdrojů, takže množství drogy obdržené od Pilaře nemuselo být samo o sobě smrtelné.
Výhrady proti posudku Pilař zopakoval i v ústavní stížnosti. Podle ústavních soudců ale justice pracovala se znaleckým posudkem odpovídajícím způsobem.
"Soudy věnovaly tomuto důkazu zvláštní pozornost, pečlivě jej vyhodnotily, své úvahy podrobně vyložily v odůvodnění rozhodnutí a přitom se vypořádaly i s obhajobou stěžovatele," stojí v usnesení.
Nejvyšší soud: laický a nesmyslný
Případem se nedávno zabýval také Nejvyšší soud (NS). Pilařovo dovolání odmítl. Požadavek obhajoby na stanovení přesného množství pervitinu požitého v jednotlivých dnech označil za "laický, neproveditelný, a proto zcela nesmyslný".
Pitva umožňuje zjistit jen množství drogy v těle v okamžiku smrti. Klíčové je podle NS to, že podle dostupných důkazů byl hlavním a jediným zdrojem pervitinu právě Pilař.
Musel vědět, kolik pervitinu vyrobil a dal na své chatě volně k dispozici.