Muž předávkoval dívku pervitinem, soud mu potvrdil 12 let

ČTK ČTK
12. 8. 2015 12:42
Nejvyšší soud potvrdil muži 12 let vězení za to, že poskytl dívce smrtelnou dávku drogy. Druhý obžalovaný vyvázl s podmínkou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud (NS) definitivně potvrdil Tomáši Pilařovi 12 let vězení za smrt dívky, která se předávkovala pervitinem. Právě Pilař ji dva dny zásoboval drogou. Dávky dostávala za úklid.

Druhý z obžalovaných Damián Havelka vyvázl s podmíněným trestem a dovolání nepodal. Pilař má ještě možnost sepsat ústavní stížnost, zatím ji podle dostupných informací nevyužil.

Neštěstí se stalo v létě 2013. Devatenáctiletá dívka byla společně s kamarádkou a oběma obžalovanými o víkendu nejprve na chatě v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Drogy za úklid

Pilař se poté s oběma dívkami domluvil, že jim poskytne další drogy, když mu druhý den pomohou s úklidem bytu v Ostravě-Výškovicích. Tam už začala mít jedna z dívek zdravotní potíže. V pondělí zemřela. Bezprostřední příčinou smrti byla otrava pervitinem.

Pilař v dovolání kritizoval zvláště znalecký posudek, který označil za nejasný a neúplný. Znalci podle něj nestanovili množství drog, které dívka požila v jednotlivých dnech.

Dívka navíc podle něj mohla konzumovat také pervitin z jiných zdrojů, takže množství drogy obdržené od Pilaře nemuselo být samo o sobě smrtelné.

Podle NS je požadavek obhajoby na stanovení přesného množství pervitinu požitého v jednotlivých dnech "laický, neproveditelný, a proto zcela nesmyslný".

Pitva umožňuje zjistit jen množství drogy v těle v okamžiku smrti. Klíčové je podle NS to, že podle dostupných důkazů byl hlavním a jediným zdrojem pervitinu právě Pilař. Musel vědět, kolik pervitinu vyrobil a dal na své chatě volně k dispozici.

Krkolomné spekulace

"Pokud se však k této skutečnosti nevyjádřil, neznamená to ještě, že soudy projednávající tento případ jsou povinny a priori akceptovat jeho krkolomné a ničím neprokázané spekulace o ještě dalších zdrojích pervitinu," stojí v usnesení NS. Soud rozhodl před časem bez veřejného jednání, nyní zveřejnil plné odůvodnění.

Pilařovi hrozilo deset až 18 let vězení. Havelka si původně měl odpykat sedm let. Vrchní soud v Olomouci ale verdikt v jeho případě zmírnil na dva roky s podmíněným odkladem na pět let.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy