Muž předávkoval dívku pervitinem, soud mu potvrdil 12 let

ČTK ČTK
12. 8. 2015 12:42
Nejvyšší soud potvrdil muži 12 let vězení za to, že poskytl dívce smrtelnou dávku drogy. Druhý obžalovaný vyvázl s podmínkou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud (NS) definitivně potvrdil Tomáši Pilařovi 12 let vězení za smrt dívky, která se předávkovala pervitinem. Právě Pilař ji dva dny zásoboval drogou. Dávky dostávala za úklid.

Druhý z obžalovaných Damián Havelka vyvázl s podmíněným trestem a dovolání nepodal. Pilař má ještě možnost sepsat ústavní stížnost, zatím ji podle dostupných informací nevyužil.

Neštěstí se stalo v létě 2013. Devatenáctiletá dívka byla společně s kamarádkou a oběma obžalovanými o víkendu nejprve na chatě v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Drogy za úklid

Pilař se poté s oběma dívkami domluvil, že jim poskytne další drogy, když mu druhý den pomohou s úklidem bytu v Ostravě-Výškovicích. Tam už začala mít jedna z dívek zdravotní potíže. V pondělí zemřela. Bezprostřední příčinou smrti byla otrava pervitinem.

Pilař v dovolání kritizoval zvláště znalecký posudek, který označil za nejasný a neúplný. Znalci podle něj nestanovili množství drog, které dívka požila v jednotlivých dnech.

Dívka navíc podle něj mohla konzumovat také pervitin z jiných zdrojů, takže množství drogy obdržené od Pilaře nemuselo být samo o sobě smrtelné.

Podle NS je požadavek obhajoby na stanovení přesného množství pervitinu požitého v jednotlivých dnech "laický, neproveditelný, a proto zcela nesmyslný".

Pitva umožňuje zjistit jen množství drogy v těle v okamžiku smrti. Klíčové je podle NS to, že podle dostupných důkazů byl hlavním a jediným zdrojem pervitinu právě Pilař. Musel vědět, kolik pervitinu vyrobil a dal na své chatě volně k dispozici.

Krkolomné spekulace

"Pokud se však k této skutečnosti nevyjádřil, neznamená to ještě, že soudy projednávající tento případ jsou povinny a priori akceptovat jeho krkolomné a ničím neprokázané spekulace o ještě dalších zdrojích pervitinu," stojí v usnesení NS. Soud rozhodl před časem bez veřejného jednání, nyní zveřejnil plné odůvodnění.

Pilařovi hrozilo deset až 18 let vězení. Havelka si původně měl odpykat sedm let. Vrchní soud v Olomouci ale verdikt v jeho případě zmírnil na dva roky s podmíněným odkladem na pět let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy