Muž předávkoval dívku pervitinem, soud mu potvrdil 12 let

ČTK ČTK
12. 8. 2015 12:42
Nejvyšší soud potvrdil muži 12 let vězení za to, že poskytl dívce smrtelnou dávku drogy. Druhý obžalovaný vyvázl s podmínkou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud (NS) definitivně potvrdil Tomáši Pilařovi 12 let vězení za smrt dívky, která se předávkovala pervitinem. Právě Pilař ji dva dny zásoboval drogou. Dávky dostávala za úklid.

Druhý z obžalovaných Damián Havelka vyvázl s podmíněným trestem a dovolání nepodal. Pilař má ještě možnost sepsat ústavní stížnost, zatím ji podle dostupných informací nevyužil.

Neštěstí se stalo v létě 2013. Devatenáctiletá dívka byla společně s kamarádkou a oběma obžalovanými o víkendu nejprve na chatě v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Drogy za úklid

Pilař se poté s oběma dívkami domluvil, že jim poskytne další drogy, když mu druhý den pomohou s úklidem bytu v Ostravě-Výškovicích. Tam už začala mít jedna z dívek zdravotní potíže. V pondělí zemřela. Bezprostřední příčinou smrti byla otrava pervitinem.

Pilař v dovolání kritizoval zvláště znalecký posudek, který označil za nejasný a neúplný. Znalci podle něj nestanovili množství drog, které dívka požila v jednotlivých dnech.

Dívka navíc podle něj mohla konzumovat také pervitin z jiných zdrojů, takže množství drogy obdržené od Pilaře nemuselo být samo o sobě smrtelné.

Podle NS je požadavek obhajoby na stanovení přesného množství pervitinu požitého v jednotlivých dnech "laický, neproveditelný, a proto zcela nesmyslný".

Pitva umožňuje zjistit jen množství drogy v těle v okamžiku smrti. Klíčové je podle NS to, že podle dostupných důkazů byl hlavním a jediným zdrojem pervitinu právě Pilař. Musel vědět, kolik pervitinu vyrobil a dal na své chatě volně k dispozici.

Krkolomné spekulace

"Pokud se však k této skutečnosti nevyjádřil, neznamená to ještě, že soudy projednávající tento případ jsou povinny a priori akceptovat jeho krkolomné a ničím neprokázané spekulace o ještě dalších zdrojích pervitinu," stojí v usnesení NS. Soud rozhodl před časem bez veřejného jednání, nyní zveřejnil plné odůvodnění.

Pilařovi hrozilo deset až 18 let vězení. Havelka si původně měl odpykat sedm let. Vrchní soud v Olomouci ale verdikt v jeho případě zmírnil na dva roky s podmíněným odkladem na pět let.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy