Praha - V lednu zkritizoval sporné projekty OKNO a SPORT tehdejšího ministra školství Josefa Dobeše (VV).
Přes veškerou mizérii Česka s čerpáním evropských peněz však vysoce postavený euroúředník Aurélio Cecílio věří, že Česko současnou situaci zvládne.
Šéf Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění Evropské komise se v Praze objevil při příležitosti konference věnované inkluzivnímu vzdělávání.
Během ní se neubránil vyjádření svého zděšení nad procentem romských dětí, které jsou u nás i v ostatních zemích bývalého východního bloku označeny za postižené lehkou mozkovou dysfunkcí.
V rozhovoru pro Aktuálně.cz týkajícím se čerpání evropských fondů potom Česku vytkl problémy s vedením a kontrolou čerpání, ale také neschopnost předkládat kvalitní návrhy projektů.
Česku sice přiznává možnost nastavit si systém čerpání dotací podle svého, nicméně upozorňuje na to, že "eso v rukávu" pořád drží komise.
Aktuálně.cz: Před několika měsíci jste českému ministerstvu školství poslal velmi kritický dopis týkající se projektů OKNO a SPORT a také naší schopnosti, nebo spíše neschopnosti v čerpání evropských fondů. Můžeme podobný dopis opět v budoucnu očekávat?
Ze strany komise není žádný takový dopis očekáván, alespoň podle toho, co vím, české úřady od té doby hodnotí situaci v různých operačních programech, jaké jsou jejich možnosti plně vyčerpat jejich alokace, a pokud to není možné, tak pracují na vytvoření jasného obrazu celé situace, aby mohlo dojít k rozhodnutí, zda je tu potřeba realokovat část prostředků mezi různými operačními programy.
Toto nyní běží na úrovni českých úřadů a komisi budou výsledky těchto šetření brzy představeny.
A.cz: Jaký je současný postoj Evropské komise, je na její straně znát spokojenost s pokrokem v činnosti českých úřadů? Zatím nám nebyly předloženy žádné finální návrhy; byly zde, řekněme, nějaké "prvotní myšlenky".
Komise je víceméně podporuje, tyto prvotní nápady byly navrženy právě českými úřady, my jsme s nimi spolupracovali v hledání vhodných řešení.
A.cz: Jakými problémy česká řešení trpí, objevují se tu nějaké opakující se chyby?
Jak jistě víte, je tu potřeba rozlišovat mezi dvěma věcmi - máme tu audity, patřící k běžným činnostem, které někdy odhalí případné slabiny. My jsme potom českým úřadům adresovali naše připomínky, aby tyto slabiny napravily - jedná se zejména o mechanismy správy a kontroly. To je jedna věc.
Tou druhou je schopnost přijmout dostatek projektů k naplnění celkové alokace. Zde je velmi často otázka schopnosti jednotlivých zájmových stran projekty navrhnout a připravit. Není to ani tak otázka pro ty, kteří projekty spravují; jde spíše o to, jak lákavé ty projekty jsou pro různé skupiny - ať už se jedná o různá oddělení ministerstva, školy, poskytovatele sociálních služeb, nebo firmy -, které musí tyto projekty vytvořit.
Skutečně je tu v některých oblastech zpoždění v přijímání a osvojování dostatečného množství projektů - proto tu nyní probíhá diskuse týkající se přesunu části prostředků do oblastí, kde je větší možnost je využít.
Ale to je něco, k čemu dochází globálně, i v ostatních členských zemích.
A.cz: A je tu podle vás vůbec ještě prostor k přesunu těchto prostředků?
Ano, celkově tu prostor je a nemyslím si, že české úřady nakonec o peníze přijdou. Protože pokud jsou některé oblasti, řekněme, méně "dynamické", a mají tudíž horší schopnost nové projekty přijmout, dohodneme se v zájmu vyhnutí se případným ztrátám s členskými zeměmi na přesunu části prostředků z jednoho operačního fondu do druhého.
A.cz: Jaký je postoj Evropské komise k možnosti přesunutí části peněz z jednoho programového období do druhého?
To není technicky možné, jsou tu pravidla pro utracení peněz určených - ty musí být využity do konce roku 2015. Do 31. prosince toho roku musí být všechny peníze utraceny.
A.cz: Ptám se proto, že se zde objevily možné komplikace s jedním velkým výzkumným centrem, superlaserem ELI Beamlines, a proto se zde zvažuje otázka možnosti jakéhosi "přemostění" financí pro něj určených do dalšího programového období.
Co lze potenciálně udělat, je, že projekt může být zčásti podporován i v dalším programovém období, pokud je opožděn. Jsou tu technické možnosti například v rozdělení projektu na dvě části, pokud dojde k vážným technickým potížím, nebudu je teď zde vysvětlovat.
Je to možnost, novinka - nepřesunou se peníze, přesune se projekt.
A.cz: Takže v případě přesunutí projektu do dalšího programového období jsou nedočerpané peníze ztraceny?
Ano, pokud nejsou kompletně využity, jsou ztraceny. Ale věříme, že české úřady budou schopné navrhnout a realizovat dostatek projektů před ukončením tohoto programového období.
A.cz: Myslíte, že z personálního hlediska jsou české úřady schopné nastalé komplikace zvládnout?
Ano, z tohoto hlediska problém není. Navíc kdyby byla potřeba dalších zdrojů, až čtyři procenta z celkového rozpočtu mohou být použita pro přijetí potřebných technických opatření.
A.cz: Zajímalo by mě, jestli komise plánuje zavést nějaké nové kontrolní či regulační mechanismy a opatření týkající se peněz směřujících do regionů. Důvodem je například podezřelý systém rozdělování dotací v Ústeckém kraji, kterému se věnuje protikorupční policie. Plánujete zavést nějaké změny, které by těmto případům zabránily?
Nastavení čerpání z hlediska jeho managementu a organizace je plně v kompetenci členského státu. Nepřísluší to Evropské komisi, všechny členské země si to nastavují samy, na svoji zodpovědnost.
Až budou později komisi návrhy předloženy, potom je komise vyhodnotí také s přihlédnutím k současným zkušenostem.
Ale skutečně není úlohou komise přijít a nařídit členským zemím, jak si mají systém nastavit.
Miliardy na sociální začleňování
A.cz: Lze ve světle současných potíží s evropskými fondy odhadnout, jak bude probíhat vyjednávání pro další programové období?
V tuto chvíli nevíme, nemáme momentálně k dispozici ze strany českých úřadů žádné návrhy.
Komise může vytvořit návrhy priorit a částek na ně určených. V případě Evropského sociálního fondu je jasný důraz kladen na sociální začleňování a inkluzi a každý členský stát by měl využít dvacet procent prostředků z tohoto fondu na projekty týkající se sociálního začleňování.
Toto stojí v návrhu komise, ten však musí být ještě projednán s Radou EU a Evropským parlamentem, ale doufáme, že tato priorita zůstane zachována. A na základě konečného návrhu potom každý členský stát vytvoří své konkrétní návrhy.