Stamiliony skončily u firmy politiků, ukázal audit

Radek Nohl Radek Nohl
13. 5. 2012 15:36
Auditoři uvedli, že dotaci na čtyři projekty za 700 milionů získal kraj neprávem
Kušnierz (vpravo) projekt bodoval, Šulc (vlevo) ho schvaloval a Pejšova (uprostřed) firma nakonec zakázku dostala.
Kušnierz (vpravo) projekt bodoval, Šulc (vlevo) ho schvaloval a Pejšova (uprostřed) firma nakonec zakázku dostala. | Foto: www.kr-ustecky.cz

Praha, Ústí nad Labem - Hned na čtyři zakázky, které vysoutěžil jeden z nejúspěšnějších stavitelů silnic - firma EDS Holding -, získal Ústecký kraj dotaci neprávem.

Tvrdí to auditoři Deloitte, které na kontrolu největších projektů českého severozápadu poslala Evropská komise.

Audit mimo jiné odhalil, že projekty za více než 700 milionů korun dostaly od hodnotitelů více bodů, než podle pravidel mohly.

Přitom v komisi, která stavby bodovala, byli i politici z řad ODS a ČSSD. Tedy ze stran, které společně vládnou v Ústeckém kraji.

Byli to právě zástupci kraje, kteří nejprve vylosovali a poté i jako vítěze vybrali společnost EDS Holding. Ke všemu došlo v době, kdy byl jedním z majitelů firmy ústecký zastupitel za TOP 09 Jakub Zavoral a v představenstvu seděl Zdeněk Pejša, člen ODS v Ústí nad Labem.

"Pod EDS Holdingem byly firmy, které v Ústeckém kraji zaměstnávaly asi 800 lidí, to jsme se soutěže neměli zúčastnit jen kvůli tomu, že někdo z managementu je členem politické strany?" řekl Aktuálně.cz Zavoral.

Jeho bývalá firma, kterou před vstupem do politiky prodal, je přitom proslulá i tím, že loni získala prvenství mezi společnostmi s utajenými vlastníky, jež vysoutěžily největší objem prostředků z veřejných zakázek.

Podezřelé projekty za šest miliard

Jde přitom o další případ toho, jak se rozdělovaly evropské dotace na severu Čech. Deník Aktuálně.cz již uvedl, že jen v Ústeckém kraji bylo podle auditu neoprávněně vyplaceno zhruba šest miliard korun. Vedení úřadu i krajští politici jakákoliv pochybení opakovaně odmítli.

Kdo hodnotil projekty pro EDS Holding?

 • Petr Kušnierz (bývalý ředitel úřadu a poslanecký asistent Jiřího Šulce, dnes stojí kvůli úplatkům před soudem)
 • Renné Komínek (ODS a bývalý ředitel ŘSD v Ústeckém kraji)
 • Vladimír Bártl (ODS a bývalý primátor Mostu)
 • Petr Horký (ČSSD a bývalý náměstek hejtmana v Karlovarském kraji)
 • Petr Fiala (ODS a bývalý náměstek hejtmana v Ústeckém kraji)
 • Kamil Řezníček (ODS a bývalý radní v Karlovarském kraji)
 • Zdeněk Sysel (člen karlovarské ODS)
 • Otakar Skala (člen karlovarské ODS)
 • Zdislav Mazur (spoluvlastnil firmu, která dneska patří rodině vlivného člena ODS Daniela Ježka)
 • Jaroslav Borka (KSČM a náměstek hejtmana v Karlovarském kraji)
 • Petr Navrátil (ČSSD a náměstek hejtmana v Karlovarském kraji)

Auditoři ve svém závěru však uvádějí, že nepostupovali podle evropských směrnic.

Konkrétně jde o opravu silnic Údlice - Klášterec nad Ohří, Bílina - Kozly nebo dvou ústeckých středních škol. Přitom v této komisi, kterou jmenoval Úřad Regionální rady Severozápad, se objevovala stále stejná jména (kompletní seznam v infoboxu).

Jednalo se zejména o politiky z ODS a ČSSD, ale třeba i o Petra Kušnierze. Ten poté usedl do křesla ředitele tohoto úřadu. V současné době ale stojí kvůli úplatkům před soudem.

Například rekonstrukce silnice Údlice - Klášterec od této komise dostala 23,5 bodu ze třiceti. Oprava ústeckého gymnázia získala dokonce 26,3 bodu. Podle auditorů to ale ve všech případech mělo být méně.

Dnes si členové této komise na to, co hodnotili, příliš nepamatují. To, že by některým projektům dali více bodů, než podle pravidel mohli, ale odmítají.

"Za svým hodnocením si stojím," řekl Aktuálně.cz bývalý náměstek hejtmana Petr Horký (ČSSD).

Pochybení hodnotitelů popřel i šéf výboru regionální rady a poslanec ODS Jiří Šulc. Ten ministerstvu financí mimo jiné napsal, že auditoři zpochybňují hodnocení Petra Kušnierze, které bylo zcela standardní.

Fík má nábřeží. Za maxiprachy z evropských fondů, podívejte se:

Kraj losuje a firma člena ODS vyhrává

Všechny tyto podezřelé zakázky, které EDS Holding vysoutěžil, Ústecký kraj losoval. Firma podle dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, měla takové štěstí, že se dostala do druhého kola.

Jakub Zavoral z TOP 09.
Jakub Zavoral z TOP 09. | Foto: TOP 09

S ní byly opakovaně vylosovány i společnosti Herkul nebo Viamont DSP. EDS Holding ale pokaždé vyhrál a zakázku získal.

"Jakýkoliv zhotovitel má nulový vliv na to, jestli se ta stavba vypíše a za jakých podmínek. To je přeci primární věc politiků a úředníků. Nechtějte, aby zhotovitel nesl vinu za chybu úředníků nebo politiků," říká Zavoral.

Kromě Ústeckého kraje získal EDS Holding zakázky také od ŘSD v Ústeckém kraji, které před časem vedl Renné Komínek. Exministr dopravy Vít Bárta ho ale loni po nařízeném auditu, jenž odhalil plýtvání peněz, vyhodil.

Považujete čerpání evropských dotací za problém? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy