Muž čekal na obnovu procesu jedenáct let

Tomáš Fránek
3. 2. 2006 12:12
Brno - Za loupež na benzínce strávil Ladislav Hendrych dva roky ve vězení. Nejvyšší soud dnes po jedenácti letech rozsudek zrušil.

Soud tak vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti Pavla Němce. Podle mluvčí soudu Mariky Komoňové zrušil rozhodnutí Krajského i Vrchního soudu v Praze z roku 1995 a kvůli chybám nižších soudů vrátil celou záležitost k došetření státnímu zástupci.

Ladislav Hendrych byl před jedenácti lety uznán vinným z trestného činu krádeže. Toho se měl dopustit v lednu 1994, kdy měl společně s dalším mužem odcizit z benzínové pumpy téměř dva miliony korun.

Jeho údajný komplic Karel Sádlo na benzínce pracoval. Nejdřív vypověděl, že se na krádeži domluvil s Hendrychem a dal mu i klíče. Pak výpověď změnil a řekl, že byl přepaden a neznámí pachatelé ho zamkli na záchodě. Policie ale tuto změnu nebrala v potaz.

Sádlovo svědectví bylo jediným důkazem svědčícím o Hendrychově vině. Na jeho základě ho soud odsoudil na šest let. Téměř dva roky ve vězení opravdu strávil, poté byl ze zdravotních důvodů propuštěn.

Soudy porušily zákon

Ministr Němec ve své stížnosti namítal, že soudy dostatečně neprověřily obhajobu Ladislava Hendrycha. Karel Sádlo navíc později svoji výpověď odvolal s tím, že Hendrycha za spolupachatele označil na nátlak vyšetřujících policistů.

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí potvrdil, že soudy porušily zákon v neprospěch Hendrycha a vrátil celý případ k novému šetření státnímu zástupci.

Podle Nejvyššího soudu nevěnoval Vrchní soud dostatečnou pozornost výši způsobené škody. "Nebyly dostatečně prošetřeny okolnosti, které se odehrály v době před, při i poté, co byl skutek spáchán," řekla mluvčí soudu Komoňová.

"Vrchní soud v Praze nesplnil přezkumnou povinnost, když odvolání obviněných jako nedůvodná zamítl. V této věci nebylo provedeno dokazování v souladu s trestním řádem a provedené a shromážděné důkazy nebyly v souladu s trestním řádem vyhodnoceny," uvedla dále Komoňová.

Stížnost jako poslední záchrana

Stížnost ministra spravedlnosti je mimořádný opravný prostředek v případech, kdy existuje podezření, že justice pochybila. Ministr Němec si například stěžoval v případu dvaadvacetileté Adély Rajdlové, souzené za pobodání muže.

Soudy v jejím případě vydaly od roku 2003 čtyři velmi rozdílné rozsudky od podmínečného trestu až po deset let vězení za pokus o vraždu. Ženy se nakonec zastal Ústavní soud, který nařídil nové projednání jejího případu.

Největší rozruch v poslední době vyvolala stížnost ministra Němce v případě katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, v Česku nepravomocně odsouzeného za sex s nezletilými dívkami na dva a půl roku do vězení.

Němec si stěžoval na vyšetřovací vazbu uvalenou na Sáního. Nejvyšší soud dal ministrovi zapravdu, prince propustil z vazby a umožnil jeho vydání k trestnímu řízení do Kataru.

 

Právě se děje

Další zprávy