Muslimové smí jíst ženy, lžou hromadné e-maily. Dezinformace útočí na seniory, jsou nejzranitelnější

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
27. 5. 2017 6:14
Dezinformátoři nešíří lži a propagandu pouze přes "alternativní" zpravodajské servery, ale využívají také hromadné e-maily. Jejich pomocí útočí i na seniory, kteří jsou v kyberprostoru zranitelnější. Dezinformátorům nahrává, že e-maily jsou soukromé. Že se jedná o problém, přiznal i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Před fenoménem varuje i ministerstvo vnitra.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Muslim může sníst svou ženu a islám byl v tuzemsku povolen pouze za Adolfa Hitlera a Václava Havla, píše se například v hromadně rozesílaných e-mailech. Jedná se ale o lži a dezinformace. Podobné zprávy, které často končí i u seniorů, burcují i proti Evropské unii či členství v NATO. Problém už řeší ministerstvo vnitra, které však naráží na problémy s nedostatkem dat.

Dezinformace se šíří i v e-mailech, často je dostávají senioři.
Dezinformace se šíří i v e-mailech, často je dostávají senioři. | Foto: Aktuálně.cz

S problémem minulý měsíc interpelovala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). "Častými příjemci těchto e-mailů jsou senioři. Cílem těchto masivních tlaků je vyvolávat negativní nálady a neklid ve společnosti a podkopávat důvěru v demokratické instituce," psala poslankyně.

Jako příklad uvedla e-mail, v němž se píše, že v Chebu se objevili uprchlíci, které Německo vyhostilo. "To je výsledek střežení hranic naší republiky. O tom se ale tiše mlčí a ČT tu i další TV to nezajímá. Hlavně, že ve zprávách melou nesmysly, kterým snad věří jen pan premiér," uvedla přesný příklad Langšádlová.

Další z e-mailů uvádí, že saúdskoarabský muftí vydal fatvu, podle níž muslimové v případě velkého hladu mohou snít svou manželku. Tato dezinformace pronikla i do tradičních britských médií, a to ze satirického příspěvku marockého bloggera.

Premiér 24. dubna Langšádlové odpověděl, že o fenoménu ví. "Ministerstvo vnitra i Centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) si existenci těchto hromadně rozesílaných e-mailů, které mají dezinformační charakter nebo je lze považovat za poplašné zprávy, uvědomuje a problémem se zabývá," odepsal premiér Sobotka.

CTHH se problémem už nějakou dobu vážně zabývá. "Je tomu skutečně tak, že se cestou řetězových mailů šíří neveřejně stejným mechanismem jako jiné spamy i maily obsahující dezinformace či odkazy na dezinformační články a zdroje. Vzhledem k tomu, že v současnosti jsou e-maily vlastně sociální sítí starší generace, tak se jimi přirozeně šíří obdobné dezinformace jako po otevřeném webu či sociálních sítích," řekl mluvčí ministerstvo vnitra Jiří Korbel. 

Dezinformace se šíří i v e-mailech, často je dostávají senioři.
Dezinformace se šíří i v e-mailech, často je dostávají senioři. | Foto: Aktuálně.cz

Na rozdíl od sociálních sítí, na nichž se často objevují veřejné diskuse mezi uživateli, je e-mail soukromý a do schránek nikdo kromě majitele nevidí. Ministerstvo vnitra se tak musí spoléhat na informace od lidí, kteří dezinformační e-maily nahlašují například policii.

O problému se mluví i mezi datovými výzkumníky. "Kolik e-mailů s dezinformacemi se rozesílá a komu přesně, ale kvůli uzavřenosti schránek nejde zjistit," podotýká také analytik Josef Šlerka.

Podle vnitra mohou v e-mailech často kolovat už starší a několikrát vyvrácené dezinformace. Dopad však nikdo kvůli uzavřenosti e-mailových schránek nedokáže určit. I proto resort prosí veřejnost o pomoc se získáním dat.

Výzva ministerstva

Vzhledem k tomu, že je nemožné analyzovat obsahy mailů, které jsou v jednotlivých emailových schránkách a nejsou zveřejněny, CTHH vyzývá k posílání příkladů škodlivých a dezinformačních e-mailů na [email protected]

Jak už upozornilo CTHH na svém twitterovém účtu, za šíření fake news a dezinformací může být člověk i potrestán. Rozesílání lží tak může spadat pod paragraf o šíření poplašné zprávy, pomluvy, křivého obvinění či hanobení národa a rasy.

Lákavý cíl

Ovlivnění starší generace je pro dezinformátory lákavé. "Starší lidé jsou disciplinovanější a chodí k volbám. Vzhledem k tomu, že na internetu nejsou tak obratní a nemusí si věci v mailech ověřit, tak to může mít dopad. Cílit na starší lidi je z propagandistického hlediska rozumné, u mladých je to větší sázka na nejistotu," míní sociolog a zakladatel STEM Jan Hartl.

Podle Ivy Holmerové z Gerontologického centra ale nelze staré lidi paušalizovat. Záleží na vzdělání a přístupu k technologiím. "Skupina seniorů a starších lidí stále více a častěji používá moderní technologie. Už i v Gerontologickém centru jsme museli zavést internet a není výjimkou, že mají své počítače a tablety. Zranitelnost je ale individuální. Zejména jsou to ti, kteří nedostávají tolik informací," řekla Holmerová.

 

Právě se děje

Další zprávy