Varšava/Brno - Motorkáři z ruského motocyklového klubu Noční vlci, známého vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem, v úterý na jihu Polska v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim uctili památku obětí fašismu. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na Vladislava Vasiljeva, jednoho z účastníků nynější jízdy Nočních vlků z Moskvy do Berlína. Do Prahy podle TASS Noční vlci přijedou v sobotu 7.května. V úterý si také připomněli válečné oběti v Brně.
Přibližně 80 motorkářů včetně ruských Nočních vlků v úterý večer uctilo památku obětí druhé světové války na Ústředním hřbitově v Brně. Pro své stroje měli vyhrazené parkoviště u hřbitova. Akce přilákala desítky zvědavců a dohlíželi na ni policisté. Menší část motorkářů přijela z Pozořic na Brněnsku, kde trávili podvečer, větší část dorazila z Polska po D1. Policie v souvislosti s tranzitem motorkářů nemusela řešit žádné problémy, uvedla policejní mluvčí Štěpánka Komárová.
Skupinka Nočních vlků se ukázala i ve Vratislavi, kde v pondělí odpoledne položila květiny na hřbitově 763 sovětských vojáků a také k pomníku polským obětem ukrajinských nacionalistů. "Asi 15 lidí sympatizujících s Putinovými oblíbenci z Nočních vlků přijela s policejním doprovodem. Měli květiny a na motocyklech vlály ruské vlajky. Jen část mluvila rusky, nejvíce motocyklistů bylo ze Slovenska," napsal místní list Gazeta Wroclawska.
Osvětim je podle TASS poslední bod v programu Nočních vlků v Polsku. "Prostí Poláci se k nám vždy chovali slušně, moc nám pomohli, i se stravou a noclehy, avšak ve styku s úřady jsme cítili mírně řečeno napětí," řekl agentuře Vasiljev v narážce na zákaz vstupu, který v neděli na polských hranicích postihl sedm motorkářů, ačkoli čtyři měli slovenské a dva německé pasy.
"Nehledě na to, že některým Nočním vlkům se nepodařilo překročit polské hranice, v cestě pokračovali ti účastníci, kterým se podařilo do Polska přijet dříve, jakož i členové klubu žijící v Evropě," napsal TASS a dodal, že skupina asi sedmi Nočních vlků ze Slovenska se má ještě dnes v Brně spojit se skupinou 50 bikerů z Polska a společně pokračovat v cestě, která skončí v Berlíně 9. května. Ten den si Rusové připomínají vítězství nad nacistickým Německem z roku 1945.
Ve středu se ale motorkáři na Slovensko ještě vrátí, aby položili věnce na hřbitově sovětských vojáků v bratislavském Slavíně. Další etapa je podle TASS zavede do Banské Bystrice, kde chtějí být ve čtvrtek.
V pátek se mají Noční vlci přesunout do Rakouska a z Vídně mají v sobotu přijet do Prahy. V neděli pak mají dorazit do Berlína, který je poslední etapou jejich cesty.
Ruské úřady i média věnují anabázi motocyklistů mimořádnou pozornost, protože k jejich hnutí se hlásí i prezident Putin. Šéf Kremlu čas od času navštěvuje jejich akce, které kritici označují za srazy krajních nacionalistů a pravicových radikálů. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu. Průjezdu Evropou se neúčastní.
Agentura Interfax v úterý zaznamenala, že běloruská neparlamentní opozice se domáhá zákazu Nočních vlků jako extremistické organizace, a to kvůli Zaldostanovu výroku, že "Bělorusko je Rusko".
"Jde o odmítání uznat Bělorusko jako nezávislý stát s cílem rozvracet územní celistvost našeho státu," napsal běloruský opoziční politik Aleksij Janukevič generálnímu prokurátorovi, kterému se také svěřil s podezřením, že může jít o přípravu ruské hybridní války. Reakce úřadů není známa. Minsk je sice považován za nejbližšího spojence Moskvy, vzájemné vztahy však nejsou bez zádrhelů a Lukašenko v loňské prezidentské kampani vystupoval v roli hlavního obránce běloruské nezávislosti.