Morava zlato těžit nebude, miliardový projekt má stopku

Pavel Baroch
1. 9. 2010 13:09
Ministr Drobil odmítl průzkum ložiska v Jeseníkách, těžaři po 6 letech boj vzdávají
Foto: Archiv

Zlaté Hory - Ministr životního prostředí Pavel Drobil nepovolil firmě Altenberg prozkoumat ložisko zlata a dalších cenných kovů v Jeseníkách.

Drobil, který je současně místopředsedou ODS, postupuje stejně jako jeho předchůdci v čele resortu, kteří těžařům opakovaně po dobu šesti let zamítali žádosti o prověření ložiska a případnou těžbu nerostů.

Proti Drobilovu podpisu není odvolání. Těžaři mají pouze jedinou šanci, jak ministrovo rozhodnutí zvrátit - obrátit se k soudu. Pod zemí u Zlatých Hor se skrývají suroviny za miliardy korun.

Těžaři boj o zlato po šesti letech vzdávají

Jednatel společnosti Altenberg Petr Brejla ovšem oznámil, že boj o zlato v Jeseníkách prozatím vzdává, byť už jednou dosáhl dílčího vítězství u Nejvyššího správního soudu. Jenže ani to mu nepomohlo k povolení na průzkum zlatého ložiska.

Podle Brejly je nereálné získat úřední lejstro s kulatým razítkem "Povoleno" do doby, než se změní zákony a surovinová politika státu. "Ať na ministerstvu sedí Petr, nebo Pavel, výsledek je stejný. Zelená lobby pořád funguje," řekl Aktuálně.cz Brejla.

Zlato v Jeseníkách

  • Těžba zlata má Jeseníkách dlouhou tradici, kutalo se tady už ve středověku.
  • Ve druhé polovině 20. století se tu dobývaly měď, zinek a olovo.
  • Zlato se v Jeseníkých znovu těžilo v 90. letech, ale už v roce 1993 byl důl uzavřen.
  • Horníci vyrubali asi 1,5 tuny zlata.
  • Pod zemí zůstávají ještě zhruba tři tuny zlata a 20 tisíc tun zinku.
  • Jejich hodnota dosahuje několik miliard korun.

Na dlouhou dobu tak nejspíš končí snahy o těžbu českého zlata. Průzkumy ložisek v Kašperských horách nebo v Mokrsku ministerstvo životního prostředí zamítlo už dříve.

Těžba odporuje státní politice

Mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová uvedla, že jedním z důvodů, proč ministr na doporučení rozkladové komise průzkum zlatého ložiska v Jeseníkách nepovolil, je ten, že to odporuje surovinové politice státu.

Stejně argumentoval už Drobilův předchůdce Petr Jan Kalaš, který žádost firmy o stanovení průzkumného území zamítl v lednu 2007. Proti průzkumu se postavil i Kalašův předchůdce Libor Ambrozek.

A také Kalašův nástupce v úřadu Martin Bursík nevydal žádný souhlas s průzkumem zlatých ložisek.

Podle ministerské mluvčí Krebsové není průzkum zlatého ložiska v Jeseníkách zapotřebí i proto, že tamní zásoby jsou poměrně dobře zmapované. A těžbu si stát nepřeje.

Těžba by zdevastovala přírodu, tvrdí odpůrci

S postupem ministerstva životního prostředí je spokojeno sdružení Přátelé Jeseníků - Sojka, které proti průzkumu a případnému obnovení těžby zlata protestuje stejně dlouho, jako se firma Altenberg snaží získat příslušná povolení.

"Průzkum měl být jen formálního charakteru, ty zásoby jsou známé. Jde samozřejmě o pokus firmy dostat se k ložisku, které je jistě zajímavé," řekl Aktuálně.cz Petr Kužvart, právní zástupce sdružení.

Ačkoli Altenberg opakovaně tvrdí, že by případná těžba byla k okolní přírodě maximálně šetrná, podle Kužvarta je každá taková činnost pro životní prostředí devastační. Kousek od zlatého ložiska navíc leží hranice Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

"V těchto cenných oblastech by se neměla povolovat průmyslová aktivita," dodal Kužvart.

 

Právě se děje

Další zprávy