Morava jako z dob Lichtenštejnů. Podnikatel proměnil suchá pole v lužní krajinu

Dříve suché pole, teď lužní lesy. Podnikatel obnovil krajinu podle starých map
Pohled na část z celkem 700 hektarů obnovené krajiny v oboře Obelisk mezi Lednicí, Podivínem, Přítluky a Rakvicemi.
Vycházeli z historických map, podle nichž obnovili mrtvá ramena řeky Dyje. I v horkých a suchých dnech se z nich do okolí vypařuje voda.
Stromy obývají brouci, které zkoumají entomologové. Majitel obory František Fabičovic (na fotografii) začal s úpravou krajiny nedaleko Lednicko-valtického areálu zhruba před dvaceti lety.
Nalevo obnovená krajina, napravo oddělená regulovanou řekou zemědělská půda, kde se dodnes propisují tvary mrtvých ramen.
Foto: Obora Obelisk, F. Fabičovic, P. Krejčiřík
Adéla Skoupá Adéla Skoupá
8. 10. 2018 7:09
Ze suchého pole mezi Lednicí, Podivínem a Rakvicemi se staly mokřady plné vody. Krajinu nechal za stovky milionů přetvořit břeclavský podnikatel František Fabičovic, založil zde Oboru Obelisk. Plán se zrodil asi před dvaceti lety a inspiruje se původní podobou území z dob Lichtenštejnů, včetně obnovení slepých ramen Dyje a systému hospodaření s vodou. V době, kdy Česko sužuje sucho, by mohl podle odborníků sloužit coby návod, jak udržet vodu v krajině. Projekt však neměl lehkou cestu - většina území obory je veřejnosti uzavřená a její vznik provázely spory jak s místními, tak s úřady.

Nad mokřadem prolétá orel královský a mizí v korunách nedalekého lesíka. Po hladině plují kachny a labuť, scénu podkresluje kvákání žab z hustého rákosí. "Tady všude bylo před pár lety suché pole," rozmáchne rukou hrdý majitel pozemků, břeclavský podnikatel František Fabičovic.

Parcely tvořící dnešní Oboru Obelisk začal skupovat kolem roku 2000 a krajinu o zhruba 700 hektarech postupně proměnil ze suchého pole na mozaiku listnatých lesíků, luk, polí a mokřadů. Tak, jak vypadala původně, než zdejší meze a louky nedaleko Lednicko-valtického areálu v sedmdesátých letech rozoraly bagry do rozsáhlých lánů polí.

V době, kdy se Česko potýká s táhlým suchem, upozornil na neobvyklý jihomoravský projekt jeden z autorů řešení, krajinářský architekt a pedagog z brněnské Mendelovy univerzity Přemysl Krejčiřík. Na Facebooku vzbudily ohlas jeho letecké snímky zelenající se obory plné vody, která v kontrastu se sousedními přísně narýsovanými poli působí jako zjevení.

"Do vysušené krajiny, kdy i v normálním roce dorůstala kukuřice sedmdesáti centimetrů, se vrátila voda v podobě obnovených mrtvých ramen řeky Dyje, jak jsme je znali z mapy stabilního katastru. Celé území pumpuje do vzduchu tisíce litrů vody a chladí okolí," uvedl Krejčiřík s dodatkem, že by mohla krajina zemědělcům sloužit coby učebnicový příklad efektivního zadržení vody v přírodě.

Sám iniciátor změn, František Fabičovic, pochází z nedaleké vesnice Charvatská a vzpomíná, jak jako děti s kamarády objížděli na kolech okolí a pozorovali lekníny a ryby v zátokách Dyje. "Později jsem vystudoval vysokou lesnickou školu a když jsem pak začal podnikat, rozhodl jsem se začít něco dělat s tím, že v krajině chybí voda, která tady historicky všude byla, než se začala regulovat Dyje," popisuje podnikatel, proč se pustil do obnovy lužní krajiny, v níž nechal stovky milionů ze svého i z dotací. Poslední tůně nechal vybudovat letos v zimě, ale práce v území nekončí.

Někdo buduje golfová hřiště, někdo krajinu

Peníze si vydělal ve své firmě Alcaplast, kterou s manželkou založil před dvaceti lety. Dnes je největším výrobcem sanitární techniky v Česku s obratem kolem miliardy a šesti set milionů korun. "Každý máme nějakou úchylku, někdo buduje parky, někdo golfová hřiště a někdo krajinu," říká podnikatel.

Na začátku oslovil Krejčiříka, který dohledal historické mapy ze 17. a 18. století, z doby vlády Lichtenštejnů. Srovnali je s novodobými leteckými snímky krajiny, vytvořili překryvy a při revitalizaci se původní podobou a systémem hospodaření s vodou inspirovali. Například historickým umístěním luk a orné půdy - louky se totiž pravidelně zaplavovaly, takže v místech nemá smysl hospodařit. Vodu po území rozvádí systém kanálů, kolem nich se rozkládají lesíky s olšemi, duby, javory, či habry, aleje ovocných stromů a políčka vojtěšky nebo kukuřice, kterou spásá zvěř.

"Když jsme sem přišli, bylo tady kolem 60 hektarů lesa, teď je to trojnásobek. Původně tady bylo jen šest hektarů vodních ploch, my jsme prokopali nové tůně, jezera a meandry. Dnes vodní plochy tvoří 45 hektarů," popisuje Fabičovic. Návrat rostlin a živočichů do lužní krajiny sem jezdí studovat i vědci, pozorují například velký nárůst žab. Ostatně, podnikatel o svém území mluví i jako o "přírodní laboratoři".

Tahanice s úřady i ekology. Vadil třeba plot

Obnova krajiny se přitom zejména v počátcích neobešla bez tahanic s úřady, ekology nebo správou chráněné krajinné oblasti Pálava. Většinu území totiž nechal Fabičovic oplotit a slouží jako obora, kde chová kolem sto padesáti jelenů, srn a daňků. Ochranáři přírody se báli třeba toho, že stáda vysoké zvěře zničí květenu, myslivci zase protestovali, že plot brání migraci zvěře. Dlouhé roky také trvalo, než krajský úřad majiteli oplocení obory zkolaudoval.

Plot se nelíbil ani místním, kteří byli zvyklí územím volně procházet. Podle Fabičovice má však svůj důvod. "Když jsem na místo poprvé vstoupil, bylo to území nikoho, kam byli lidé zvyklí vozit odpadky. Než jsme začali krajinu přetvářet, vyvezli jsme několik náklaďáků suti a pneumatik," vysvětluje, proč se také rozhodl místo uzavřít.

Dnes má veřejnost do části obory, kde stojí velký obelisk, přístup v určité hodiny přes turniket. Do zbytku areálu se kvůli zvěři nesmí.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla Moskva

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí. Zmražení by mělo být součástí ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku ke zmrazení počtu jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes tisíc lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku stovek trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Dva trestanci byli zastřeleni, uvedla konžská státní policie.

"Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

"Provizorní bilance: Dva trestanci byli zastřeleni a z počtu 1300 vězňů jich převážná většina zmizela," uvedla na twitteru policie, podle které za útokem rovněž stály milice AFD. Podle Bakwanamahy se ve věznici nacházelo 1455 vězňů, z nichž jich zhruba 100 v zařízení po útoku zůstalo.

K zodpovědnosti za incident se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila odnož IS operující ve střední Africe. Organizace se v minulosti již několikrát prohlásila za strůjce útoků, které konžské úřady připisovaly AFD, píše agentura Reuters. Podle OSN však neexistují žádné důkazy, že je mezi oběma skupinami přímé spojení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy