K monarchii povede evoluce, ne revoluce, věří royalista Nohel, který kandiduje za TOP 09

Jiří Pšenička
13. 10. 2017 14:42
Letošní volby jsou doslova rejdištěm protestních stran. Je zde ale jedna, která se sice sama za protestní vůbec nepovažuje, přitom je v jistém směru nejprotestnější ze všech. Na kandidátkách TOP 09 je 15 zástupců monarchistické strany Koruna Česká. Už nejde jen o recesi nerozhodnutých voličů. Je to poprvé v novodobé české historii, kdy hlas pro ty, kteří 99 let starý republikánský model považují za zdiskreditovaný a ideální podobu českého státu vidí v návratu ke konstituční monarchii, nemusí být předem ztracen. Teoreticky by stačilo jediné - monarchisty ve větší míře kroužkovat.
Petr Nohel.
Petr Nohel. | Foto: Björn Steinz

Praha - Letošní volby budou patrně nejsledovanější ve středních Čechách. V přímém střetu se zde utkají tři hlavní postavy současné české politiky - šéf hnutí ANO Andrej Babiš, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a vůdce SPD Tomio Okamura. Spektrum ostře sledovaných stranických lídrů doplní Ivan Bartoš za piráty. Nikým nepozorován se ale na kandidátce "skrývá" ještě jeden zajímavý partajní šéf, předseda monarchistické strany Koruna Česká Petr Nohel.

Je jedním z patnácti reprezentantů českého royalistického hnutí, kteří se voleb zúčastní. V každém kraji jeden, v Moravskoslezském hned dva. Všichni jsou na kandidátce TOP 09, s níž se na této formě spolupráce Koruna Česká dohodla, byť původně zvažovala i svazek s KDU-ČSL nebo ODS.

"Naše spolupráce nemá podobu programové koalice, ale přesto jsme rádi, že TOP 09 akceptovala některé naše body a přijala je do svého programu. Konkrétně se jedná o důraz na antické a křesťanské kořeny, tedy nezpochybnitelný základ naší civilizace," vyzdvihuje předseda Nohel, který vidí hlavní styčné body i v prozápadní orientaci země a v důsledném plnění spojeneckých závazků.

"Východ je dnes pro mnoho lidí velmi přitažlivý, například svou mystikou a vlastně celým byzantským dědictvím. Lidé mají pocit, že se jedná o něco autentického v porovnání se striktně racionálním a někdy až analyticky chladným Západem. Nicméně jsme přesvědčeni, že obrat na Východ pro nás není řešením," říká vrchní český monarchista a nevidí alternativu mimo Evropskou unii, přestože řeší problémy.

"Pacienta musíme léčit, ne jej opustit," dává příměr a poznamenává, že jsme příliš malý stát, než abychom si mohli diktovat podmínky na celosvětové scéně. "Je naší nezbytností být součástí většího celku".

Království až později

Monarchisté se netají svým dlouhodobým cílem obnovit v českých zemích království, jelikož život pod panovníkem je podle nich po všech stránkách výhodnější a stabilnější než pod populistickým a podbízivým prezidentem. Za právoplatné dědice českého trůnu považují Habsburky. Na restauraci nadnárodního rakousko-uherského svazku si netroufají, jelikož chápou, že dnes nemohou vstupovat do právních záležitostí jiných států.

"Rozhodně nám nejde o nějakou revoluční změnu, nýbrž evoluční. Ač jsme monarchisté, tak plně respektujeme současný právní stav našich zemí. Proto nejprve usilujeme o takovou změnu české společnosti, abychom o možnosti restaurace monarchie mohli začít seriózně diskutovat," doplňuje předseda Koruny České.

Petr Nohel:

• Předseda Koruny České

• Narozen v roce 1978 ve Frýdku-Místku.

• Vystudoval andragogiku v Olomouci a žurnalistiku a teologii na UK v Praze, kde je také zaměstnán. V minulosti pracoval například pro společnost Computer Press Media, vládní agenturu CzechInvest, nebo českou pobočku francouzské vzdělávací společnosti Demos. 

• Členem Koruny České je od roku 2001, předsedou byl zvolen na podzim roku 2014

• Je ženatý, má čtyři děti.

• Mezi jeho největší záliby patří heraldika a genealogie, ale věnuje se také církevnímu a nástupnickému právu.

S nostalgií však připomíná, že kdyby se v roce 1918 nerozpadlo Rakousko-Uhersko a Češi přijali posledním císařem Karlem I. nabízené federativní uspořádání, rozkládal by se dnes uprostřed Evropy největší stát starého kontinentu (pokud pomineme evropskou část Ruska).   

Monarchisté jisté reziduum starého mocnářství spatřují ve Visegrádské skupině se Slováky, Maďary a Poláky. I proto by ji chtěli ještě posílit a v ideálním případě přibrat Rakušany.

Zahraničněpolitickou orientaci považují za naprosto zásadní. "Je sice hezké, že se teď strany přetahují o sociální dávky - kolik přidají maminkám, jaká bude výše přídavků na děti - ale tam, kde se rozhoduje o našem osudu, to je přece jednoznačně naše vlastní zahraniční politika," věří Nohel.

K dlouhodobým cílům české royalistické scény patří zrušení tři zákonů vyhlášených po pádu mocnářství: zákon, který ruší šlechtictví, zákon o zabavení majetku habsburské panovnické dynastie a zákon o zrušení státního občanství členů této dynastie. "Je to diskriminace. Nevidím důvod, proč by členové rodu habsburského nemohli mít české občanství, pokud by si o ně požádali," říká Nohel.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se dušuje, že přijetí monarchistů na kandidátky rozhodně neznamená, že by jím řízená strana pohřbívala republiku a snažila se o vzkříšení starého systému. "My určitě nepovažujeme evropské monarchie za nic zpátečnického, nicméně to neznamená, že bychom usilovali o změnu státního zřízení. V českých podmínkách je to zcela nepředstavitelné. Nemáme s Korunou Českou uzavřenu žádnou programovou koalici," prohlašuje Kalousek a připomíná, že na kandidátce TOP 09 mají své zástupce i další tři subjekty - Konzervativní strana, KAN a Liberálně ekologická strana.

Babiš jako největší hrozba

Monarchisté vidí nadcházející volby jako zásadní pro směřování země. Petr Nohel považuje za největší hrozbu pro demokracii Andreje Babiše a Tomia Okamuru. V Okamurovi vidí jen vypočítavce, který si z politiky udělal předmět podnikání. Větší nebezpečí a dlouhodobějšího rázu spatřuje v Babišovi, který podle něj reprezentuje dosud nepoznané provázání politiky, byznysu a médií. "Vůči jeho chování se používají jen právní argumenty, což zatím nikam nevede. Podle mě je třeba začít apelovat také morálně," vidí jako smysluplnější.

Za velmi nezodpovědné považuje populistické žonglování "nových politiků" s tématem migrace a islámského náboženství.

"Co se týče imigrantů, určitě nemůžeme přijímat všechny, co by k nám chtěli, ale zároveň nelze nepřijímat nikoho. Měli bychom si proto pečlivě vybírat a přijímat jednak ty,  co jsou opravdu ohroženi na životě, ohroženi válkou, a potom také ty, kteří jsou nám nejvíc podobní. Jako Koruna Česká bychom chtěli primárně přijímat křesťany, třeba ty blízkovýchodní. Pokud po staletí přežili v muslimských podmínkách, určitě se adaptují i u nás," věří šéf monarchistů.

Rozhodně nesdílí Okamurův názor, že by u nás měl být zakázán islám. "Nic to neřeší, radikalismus se jen přesune do ilegality a stane se ještě populárnějším. Naopak je třeba představitele muslimských organizací vtáhnout do veřejného dění, aby se z nich nestala uzavřená komunita".  

Koruna Česká

• Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska. Jejím dlouhodobým cílem je změna státního zřízení na konstituční monarchii.

• Předchůdcem partaje byla občanská iniciativa České děti, někdejší opoziční skupina založená disidentem Petrem Placákem, která už v roce 1988 vydala manifest, v němž vyhlásila obnovu Českého království. Za právoplatné dědice českého trůnu považuje strana Habsburky.

• V současnosti má kolem 300 členů. Veškerých voleb se pravidelně účastní od roku 2002, vyjma prezidentských.

• V dřívějších volbách kandidovala do sněmovny na samostatné kandidátce. V minulých v roce 2013 dalo straně hlas 8932 lidí (0,17 %).

• Na kandidátkách TOP 09 se 15 reprezentantů této partaje letos "skrývá" pod zkratkou KČ (v kolonce politická příslušnost) , jedině v Olomouckém kraji, kde za stranu kandiduje bezpartijní zoolog a ekolog Miloš Holzer, je místní monarchista takto neidentifikovatelný.

• Monarchisté už ale jednoho zástupce v českém parlamentu mají. Je jím plzeňský senátor Lumír Aschenbrenner, který byl v roce 2014 zvolen jako společný kandidát ODS a Koruny České.

Podle monarchistů není problém v muslimech, jako spíše v nás samotných. "Říkáme, že oni se mají přizpůsobit nám, našim hodnotám, ale v čem, když my už žádné společné hodnoty nesdílíme? Sami nedokážeme artikulovat, na čem naše civilizace stojí. Problém není v tom, že k nám přicházejí lidé jiného vyznání, problém je, že my už své křesťanské hodnoty ani nevnímáme a pro radikální muslimy nejsme partnerem," vidí Nohel primární příčinu sváru.

Mariánský sloup postavit, Španělsko nedělit

Rok před velkým - a pro něj smutným - výročím pádu monarchie už royalistický vůdce spřádá argumenty, kterými by chtěl přispět do veřejné debaty, která se k jubileu republiky nepochybně rozvine.  Nechápe prý, jak se může český národ tak snadno vzdávat hodnot, na kterých rostl více než tisíc let.

Co se týče otevírání starých ran, leccos už naznačilo zářijové rozhodnutí zastupitelstva hlavního města Prahy neobnovit Mariánský sloup, který v listopadu 1918 poslal k zemi rozvášněný dav, jelikož v něm viděl symbol pobělohorského "útlaku". Negativní stanovisko současných politiků přišlo navzdory tomu, že větší část lidí v petici opětovné vztyčení podpořila a stavební úřad Prahy už vydal v červenci rozhodnutí o umístění stavby obnoveného sloupu.

"Do Mariánského sloupu si u nás každý projektuje své představy, své vidění historie. Já bych byl rád, kdyby byl obnoven jako velmi cenná památka, která byla barbarským činem zbořena. Vůbec bych do diskuse nezatahoval historické argumenty. A možná bych poprosil i některé církve, aby se zdržely svých komentářů," vidí Nohel cestu ke kompromisu.

Své vidění světa při řešení aktuálních problémů přenáší i na Pyrenejský poloostrov, kde Katalánci zrovna usilují o odtržení od Španělska. K nelibosti i tamního krále Filipa VI.

"Nedivím, se že král usiluje o zachování jednoty země. Panovník, který by podporoval separatismus, by daleko nedošel. Nebýt belgického krále, tamní stát by se už také dávno rozdělil. Překvapuje mě ale fakt, že se o budoucím samostatném Katalánsku mluví jen jako o republice. Když už, mohla by tam vládnout nějaká vedlejší větev dynastie Bourbonů. Tím by se vše mohlo uklidnit a vztahy by se normalizovaly. V kontextu celého Španělska mě republikánská koncepce Katalánska děsí," vyjadřuje se hlava českých monarchistů negativně k částečné destrukci španělské monarchie.

Kampaň Nebojím se volit. Lidé z různých subkultur vysvětlují, proč půjdou k volbám | Video: Nebojím se volit
 

Právě se děje

Další zprávy