Modří ptáci, nebo růže? Po volbách to může být jedno

Martina Machová Martina Machová
8. 10. 2008 16:39
ČSSD a ODS spolupracují v koalici ve čtyřech krajích
Lídr ODS v Liberci Radim Zika (na platáku vpravo) sedí se sociálními demokraty v radě hejtmanství. V kampani ČSSD před krajskými volbami je však "nepřítel"
Lídr ODS v Liberci Radim Zika (na platáku vpravo) sedí se sociálními demokraty v radě hejtmanství. V kampani ČSSD před krajskými volbami je však "nepřítel" | Foto: Martina Machová

Liberec - "Zrušíme poplatky u lékaře," slibují před krajskými volbami sociální demokraté.

"Co ostatní slibují, my děláme," přesvědčují voliče demokraté občanští. Paradox, nebo předzvěst povolebních spojenectví ve vedení hejtmanství?

Ačkoli se to může zdát absurdní, dosavadní praxe v krajích ukazuje, že nemusí jít o protimluvy, a že se voliči možná trápí s otázkou levice či pravice zbytečně. Obě strany to totiž mohou dát po volbách dohromady.

Stejně jako to udělaly před čtyřmi lety ve čtyřech z dvanácti krajů, kde nyní vládnou občanskodemokratičtí hejtmani, v Libereckém, Ústeckém, Karlovarském a s pomocí lidovců i ve Zlínském.

Paralelně s okázalými výpady ČSSD směrem k Topolánkově vládě, totiž lídři oranžových kandidátek povolební spolupráci v regionech nevylučují. Přestože se hlásí k Paroubkovu výkladu krajských voleb jako referenda o současné vládě, v krajských tématech se prý volební programy ODS a ČSSD mohou překrývat.

Volební hesla přesto přímo narážejí na realitu společného vládnutí. Vlajkovou lodí ČSSD před krajskými volbami jsou poplatky ve zdravotnictví. Sociální demokraté slibují, že v regionech, ve kterých vyhrají, je budou platit z krajských rozpočtů.

Nemocnice jsou v rukou ODS i ČSSD

Sami se ale již nyní na řízení krajského zdravotnictví podílejí. Přes odpor k transformacím nemocnic na akciové společnosti se dokonce nechali navolit do jejich dozorčích rad nebo představenstev a jako krajští radní figurují i v jejich valných hromadách.

Může vést
Může vést | Foto: Attila Racek

"Do rady kraje jsme šli před čtyřmi roky proto, abychom měli přístup k informacím a mohli se podílet na rozhodování. Myslím si, že vždy je lepší mít na něm aspoň minimální účast oproti žádné. Kdybychom ta místa nevzali, byli bychom sami proti sobě," míní Pavel Kouda , který v radě ústeckého kraje zastupuje ČSSD.

Sociální demokracie jako pojistka

Do zastupitelstva ústeckého hejtmanství se v minulém období dostaly jen tři strany - ODS, ČSSD a komunisté. Občanská demokracie dokonce zvítězila s převahou osmadvaceti hlasů v 55členném zastupitelstvu, takže k vládě nad krajem sestavovat žádnou koalici nepotřebovala.

Přesto pro jistotu přizvala i sociální demokraty. Mezi zastupiteli za ODS jsou totiž i primátor Ústí nad Labem Jan Kubata nebo ministr zemědělství Petr Gandalovič. Povinnosti ve městě nebo ve vládě by je mohly odvést od důležitých hlasování a občanská demokracie by rázem ztratila svou většinu.

Propagace charitativní akce nebo předvolební kampaň? ODS tvrdí, že o sbírku jde na prvním místě a ostatní je jen souhra okolností
Propagace charitativní akce nebo předvolební kampaň? ODS tvrdí, že o sbírku jde na prvním místě a ostatní je jen souhra okolností | Foto: Martina Machová

Ti z ČSSD, kteří přistoupili na spolupráci, zpětně hodnotí dohodu s ODS vcelku pozitivně. "Například v mém rezortu, tedy ve školství, se mi podařilo v radě kraje prosadit 95 procent vlastních návrhů," argumentuje Pavel Kouda.

Připouští ovšem, že v případě role jeho strany v krajském zdravotnictví, tedy předvolebního taháku ČSSD, oslavy na místě nejsou. Akciová společnost Krajská zdravotní, která sdružuje všech pět nemocnic Ústeckého kraje, prošla v poslední době množstvím skandálů.

Její management, který byl nanominován převážně z řad občanské demokracie, chtěl například prodat výdělečné laboratoře. Do křížku se zákonem se dostala Krajská zdravotní i nelegálním prodejem léků. A to vše pod dozorem ČSSD, která je zastoupena jak v dozorčí radě tak ve valné hromadě společnosti.

"Volte nás, jsme jiní," tvrdí ČSSD

Co ale s paradoxem stojícím mezi volebními hesly a skutečným dění v krajích ne nepodobnému opozičním smlouvám? Krajské ČSSD vsadili na personální proměnu. Tváře, které by v očích voličů mohly kontrakt levice s pravice připomínat z kandidátek buď zmizely úplně, nebo klesly na nevolitelná místa.

ČSSD chce své rivaly převálcovat. Slibuje zrušení poplatků i zastavení zdražování
ČSSD chce své rivaly převálcovat. Slibuje zrušení poplatků i zastavení zdražování | Foto: Attila Racek

"Jsme jiná sociální demokracie než ti, co vzali krajské posty. Možná za uzavřením smlouvy o povolební spolupráci byl dobrý úmysl, ale nefungovalo to a na ČSSD zbyla jen podřadná role," tvrdí sociálně demokratický kandidát na ústeckého hejtmana Jaroslav Foldyna.

Obdobně hovoří o svých kolezích z ČSSD ve vedení kraje i lídr liberecké kandidátky Stanislav Eichler. I zde se sociální demokracie aktivně podílí na chodu zdravotnictví.

Sociální demokrat Karel Dolejší dokonce předsedá dozorčí radě českolipské nemocnice, kde dostal přednost před občanskými demokraty. A to přesto, že v klíčovém hlasování privatizaci krajských nemocnic ČSSD nepodpořila.

"Mohli jsme ale udělat víc," tvrdí Stanislav Eichler. "Naše role v minulé krajské vládě byla nedůstojná, ODS si dělala co chtěla. Když se ale podíváte na naši současnou kandidátku, ze stávajícího vedení kraje tam téměř nikoho neuvidíte," zdůraznil.

 

Právě se děje

Další zprávy