Koho volit? Strany nabídly programy podle gusta voličů

Petr Holub
8. 10. 2008 13:00
Analýza volebních programů v největších regionech.
Jiří Paroubek na předvolební akci své strany v Brně. Ilustrační snímek
Jiří Paroubek na předvolební akci své strany v Brně. Ilustrační snímek | Foto: Attila Racek

Praha - Od revoluční rudé ve středních Čechách až k zelené rétorice v Moravskoslezském kraji se mění nabídka volebního favorita ČSSD.

Od přesného plánu investic ve středních Čechách až k ledabylému výčtu několika nezbytných úkolů na severní Moravě se posunuje program obhájců většiny hejtmanských křesel z ODS.

Specifickým případem je jižní Morava, kde promyšlené investice nabízí lidovecký hejtman Stanislav Juránek. Proti němu stojí sebevědomá ODS, která chce z jižní Moravy vytvořit středoevropské centrum vzdělání, a opět revoluční ČSSD, i když přece jen mírnější než ve středních Čechách Davida Ratha.

Aktuálně.cz udělalo inventuru slibů, které dávají strany v těchto třech největších krajích voličům. Může pomoci při rozhodování, komu dát hlas.

Článek pokračuje pod grafikou. 

ODS proti změnám klimatu, ČSSD pro církve

Ve středních Čechách a na jižní Moravě předkládají lídři největších stran nejširší nabídku, konkuruje jim jen zmíněný brněnský lidovec Juránek.

ODS tak účinně uskutečňuje svou hlavní volební strategii, při níž se slíbí co nejvíc, aby sociálnědemokratická konkurence nic lepšího nevymyslela.

Středočech Petr Bendl vypočítává i takové detaily jako je zateplení 20 základních škol a stavbu tělocvičny pro křivoklátské lesnické učiliště. Na jižní Moravě bojuje Milan Venclík dokonce i proti změnám klimatu. 

ČSSD může oponovat svými zdravotnickými tématy, které nejvíc radikálně prosazuje podle očekávání David Rath ve středních Čechách, bezplatnou dopravou do škol a bojem s korupcí. Jak Rath tak Michal Hašek na jižní Moravě žádají například čtyřleté mantinely pro krajský rozpočet. Hašek nabízí spolupráci církvím.

O tom, že obrana ODS je účinná, nepochybují ani sociální demokraté, kteří stále sázejí na témata z "velké" politiky.

Mikroorganismy volí zelené

V Moravskoslezském kraji (také v jiných, menších regionech) se ODS spokojila s programem o jedné straně formátu pdf.

Tím ulehčila práci sociálním demokratům. ČSSD nabízí víc v dopravě i ve školství, navíc společně s lidovci zabrousila do ekologie. ČSSD žádá třídění odpadu a KDU-ČSL chce dokonce vyhlásit Národní park Jeseníky.

Zelení reagují mnohem radikálnějšími požadavky než v jiných krajích.

Nestačí jim apely na dodržování ekologických zákonů, na boj proti přírodě nepřátelským dopravním stavbám a požadavky na stavbu obchvatů. Na severní Moravě docházejí až ke slibu, že podpoří "rozvoj druhového spektra živočichů a mikroorganismů".

Na ruku firmám

Naprosto všechny významné strany ve všech svých krajských programech volají po obnově učňovského školství.

Přidávají se i ty méně významné.Tato zvláštnost ukazuje, že všichni krajští politici naslouchají zaměstnavatelům a že se jejich programy snadno mohou protínat.

Všechny strany také podporují stavbu silnic, potíže dělají jen Zelení, kteří nechtějí dálnici D3 přes Posázaví, spojení Brno-Vídeň před Mikulov, ani jižní trasu obchvatu Frýdku-Místku.

Někdy se k nim přidávají sociální demokraté. Ve středních Čechách nechtějí nákladní letiště Milovice, na jižní Moravě váhají s dálnicí, která by protínala sídliště Brno-Bystrc a ztížila přístup k Brněnské přehradě.

Všechny strany chtějí podporovat malé a střední firmy při čerpání evropských peněz. Na jihu Moravy se bude v jednom šiku bojovat proti vysoušení zemědělské půdy.

Nejoblíbenějšími konkrétními projekty je vyčištění Brněnské přehrady, výstavba vědecké knihovny v Ostravě a zavedení lodního provozu mezi Prahou a Českými Budějovicemi.

Vznik krajské koalice ODS a ČSSD by umožnily programy i na jižní Moravě a ve středních Čechách, kde je jinak nejvíc vážných rozporů.

Hlas malých obcí

Ostatní strany své programy až na výjimky odbyly, proto nestojí za zvláštní pozornost.

Nápadné jsou (pokud jde o tři velké kraje) jen návrhy sdružení Starostové pro Středočeský kraj. Hájí malé obce a městečka a žádají pro ně "spravedlivější daňový systém", který by srovnal jejich příjmy na obyvatele s velkými městy. Zároveň prosazují, aby stát či kraj podpořily jejich mateřské školy a poskytly poradenské služby při žádostech o evropské peníze.

O nutnosti pomáhat menším obcím přitom nepochybují sociální demokraté a lidovci, ve středních Čechách ani ODS a Zelení.

Jak spojit teorii s praxí

Do kategorie nezajímavých programů patří také návrhy KSČM.

Příliš se neliší od ostatních stran důrazem na podporu průmyslu, škol a sociálních ústavů, jsou přitom obecné a neurčité. Pouze se drží tradiční rétoriky, například když na severní Moravě žádají spolupráci škol a podniků "s cílem dosáhnout efektivnějšího propojení teorie a praxe".

Práce není vidět ani na programu Koalice pro Středočeský kraj, i když ji vedou dva hejtmanovi náměstci Josef Vacek (KDU-ČSL) a Josef Martinic (SNK-ED).

Skutečně hluboko klesla dosud vlivná SNK-ED na jižní Moravě, kde její lídr a starosta Břeclavi Dymo Piškula staví program na otevřeném protiromském rasismu.

Na skrytý rasismus sází dokonce koalice Středočeši, za níž kandiduje Jan Černý, současný předseda donedávna vládní Unie svobody.

Řada stran kandiduje, aniž program publikovala. Patří mezi ně i Strana důstojného života, kterou Jana Volfová prezentuje jako levicovější alternativu ČSSD a do níž láká nespokojené sociálnědemokratické poslance.

 

Právě se děje

Další zprávy