Mobily ve vodě selhávaly. Teď přichází náprava: DMS

Zdeněk John
8. 8. 2010 13:24
Čím nahradit mobilní sítě, aby i v záplavách existovalo stoprocentní spojení? Řešení zatím není.
Odříznuti od okolí. Zbývcá jedině mobil, pokud nezkolabuje síť.
Odříznuti od okolí. Zbývcá jedině mobil, pokud nezkolabuje síť. | Foto: Pavel Tomášek, Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje

Praha - Předseda Senátu Přemysl Sobotka, který v parlamentu zastupuje povodněmi postižené Liberecko, prohlásil několik hodin po přírodní katastrofě, že úřady ani lidé nic nepodcenili. Přišla blesková povodeň, na kterou se těžko připravíte.

Jednu věc je však podle libereckého politika potřeba propříště promyslet: čím nahradit selhávající mobilní sítě. Hluchý mobil v době, kdy se kolem vás řítí rozbouřená řeka, je k vzteku.

Zoufalý velitel bez spojení

"Nikomu se nemůžu dovolat, ani na povodí, nikam," obracel se zoufale na své spolupracovníky v sobotu liberecký hejtman Stanislav Eichler, když procházel po kolena zatopenou Chrastavou.

Selhal vám mobil, nebo naopak pomohl v kritické situace? Napište nám na [email protected]

Za povodně selhávají mobily, které jejich majitelé neuchrání před vodou, ale i sítě, když záplavy vyřadí z provozu vysílače.

Nikoliv přímo, protože T-Mobile, Vodafone i O2, tedy tři největší operátoři v zemi, mají svá zařízení většinou na kopcích či střechách domů. Problém nastává, když vypadne elektřina. Náhradní baterie, na které jsou vysílače napojeny, nevydrží věčně.

"Naštěstí v našem případě trvaly výpadky jen krátce, technici se o místa,  která jela na náhradní zdroj, postarali," řekl Aktuálně.cz mluvčí Vodafone Miroslav Čepický.

Škody se sčítají

Mobilní operátoři zatím prověřují, jaké škody na jejich zařízeních voda napáchala, ale ani jim se podobně jako železnici či silnicím zkáza nevyhnula. Nebudou však tak vysoké.

S čím však zatím všichni operátoři bojují marně, je krátkodobé přetížení sítě. V místech, kam doarzí masivní počet záchranářů, všichni lidé chtějí naráz volat, tam přetížená síť zkalobuje a je nutné čekat několik minut. To se dělo i v sobotu.

Když pak ve městech, jako včera ve Frýdlantu, vypadne navíc elektřina, jsou lidé opravdu úplně odříznuti od informací. V sobotu, jak se přesvědčila reportérka Aktuálně.cz, právě na nedostatek informací hodně lidí stěžovalo. Nevěděli, co je čeká.

Jediné spojení

Tak, kde sítě zůstaly v pořádku, byly však mobilní telefony jedinou možností, jak zjistit, co se děje a kde hrozí největší nebezpečí. Ve chvíli, kdy do Mařenic a Mařeniček na Českolipsku nebylo možné se dostat ani s pomocí těžké techniky, volali odtud lidé a popisovali nejpřesněji zkázu působenou říčkou Svitávkou. Bylo to důležité a uklidňující: příbuzní věděli, že situace je vážná, ale nikomu nejde o život.

Mobily v neděli přijaly i svou další důležitou a už tradiční roli. Člověk v tísni zveřejnil číslo, na které je možná posílat dárcovské SMS, takzvané DMS - tedy nejjednodušší způsob, jak poslat peníze lidem v zaplavených oblastech.

Dárcovské SMS mají mít tvar DMS SOSPOVODNE a poslat je máte na číslo 87777.

 

Právě se děje

Další zprávy