Kleslová přišla o práci pro Čepro i České dráhy

Radek Nohl Radek Nohl
26. 3. 2015 16:14
Firmy potvrdily Aktuálně.cz, že s místopředsedkyní ANO a starostkou Prahy 10 ukončují smlouvy. Politička tím přijde o měsíční příjmy v řádu desítek tisíc korun.
Radmila Kleslová na sněmu hnutí ANO.
Radmila Kleslová na sněmu hnutí ANO. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dvě velké státní firmy ukončují spolupráci se starostkou Prahy 10 a  novou místopředsedkyní hnutí ANO Radmilou Kleslovou. Přijde tím o desítky tisíc korun měsíčně.

Společnost Čepro rozvázala s advokátní kanceláří, v níž působí pouze Kleslová, smlouvu na začátku března. České dráhy tak učiní poté, co politička dokončí poslední zakázku. 

"Druhého března došlo k dohodě o ukončení smluvního vztahu," uvedla mluvčí Čepra Lenka Svobodová.

Pro České dráhy ještě kancelář Kleslové dokončuje podklady k projednávaným drážním předpisům. "Jedná se zejména o novelu zákona o drahách a k ní se vážící směrnice Evropské unie. Advokátní kancelář zpracovává právní rozbory, analýzy a poskytuje požadované konzultace. Zároveň pro České dráhy monitoruje legislativní proces," řekl Aktuálně.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík. "Po dokončení tohoto projektu bude spolupráce s advokátní kanceláří ukončena," dodal.

Kleslová má (či měla) ještě smlouvu s energetickým kolosem ČEZ, avšak jeho mluvčí nebyl schopen ani po deseti dnech zjistit, zda trvá, nebo nikoli. "Nedostal jsem k tomuto žádné informace, nikdo mi nic nechce říct," sdělil Ladislav Kříž.

"Nemám nové zprávy"

Ani důvody náhlého ukončení smluvních vztahů s Čeprem a drahami zatím nejsou jasné. Firmy je nekomentovaly a Kleslová se k celé záležitosti ani za dva týdny po opakovaných urgencích nevyjádřila.

Redakce se pokoušela sehnat její stanovisko i prostřednictvím mluvčího ANO Vladimíra Vořechovského. Ten přesně před týdnem poslal odpověď, která byla v rozporu s tím, co uvedla mluvčí ropné společnosti Čepro, tedy že "došlo k dohodě o ukončení smluvního vztahu".

"Paní Kleslová se teprve v příštím týdnu má se zástupci společnosti Čepro sejít, do té doby nemůže na vaše dotazy odpovídat, protože nemá potřebné informace," napsal Vořechovský minulý čtvrtek.

Když jej redakce žádala o čerstvé vyjádření tento čtvrtek, odpověděl, že nemá žádné nové zprávy.

Jak Aktuálně.cz informovalo loni na podzim, Kleslová pro České dráhy pracuje podle smlouvy, kterou měla od roku 2011 na dobu neurčitou, za měsíční paušál 40 tisíc korun bez DPH. Za její služby dráhy nové místopředsedkyni ANO vyplatily přes 1,6 milionu korun.

Pro všechny zmíněné společnosti začala Kleslová pracovat dávno předtím, než se stala šéfkou hnutí ANO v Praze a než se objevil ve vrcholné politice Andrej Babiš. Mladá fronta Dnes v roce 2008 uvedla, že Kleslová pro ČEZ pracovala za měsíční paušál dvacet tisíc korun měsíčně a inkasovala údajně také jednorázové odměny ve výši až několika stovek tisíc korun za případný úspěšný lobbing.

Jakou odměnu starostka Prahy 10 inkasovala od Čepra, pro které pracuje od roku 2005, firma ani Kleslová neřekly. Dříve pouze uvedly, co pro ně šéfka pražského hnutí ANO dělala.

Z ČSSD do vedení ANO

Kleslová do hnutí Andreje Babiše přestoupila z ČSSD začátkem loňského roku, stala se hlavní personalistkou ANO v hlavním městě a na nedávném sněmu hnutí i místopředsedkyní strany. Babišovi a jeho holdingu Agrofert pomáhala už v minulosti jako lobbistka.

Před revolucí byla v komunistické Státní bezpečnosti pod krycím jménem Lia. V předvolebním rozhovoru se hájila tím, že šlo o mladickou nerozvážnost.

 

Právě se děje

Další zprávy