Místo činu: Aféra s vířivkou vznikala v hotelu Tlustých

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 9. 2010 8:00
Vlastimil Tlustý opět potvrzuje, že měl k luxusnímu šumavskému hotelu blíže, než přiznává
Kompro ve vířivce, které na sebe Tlustý sám vymyslel. Na druhém snímku "místo činu": Bazén s vířivkou v hotelu Svatý Tomáš.
Kompro ve vířivce, které na sebe Tlustý sám vymyslel. Na druhém snímku "místo činu": Bazén s vířivkou v hotelu Svatý Tomáš. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Svatý Tomáš - Byla to velká politická kamufláž, která měla odkrýt rozklad uvnitř ODS.

Exministr financí Vlastimil Tlustý se nechal nafotit ve vířivce s cizí ženou a snímky pak podstrčil politickému zákulisí, aby dokázal, že na něho jeho spolustraníci shánějí kompromitující materiály.

Nyní je z toho jen další potvrzení, jak blízko měl vlivný exposlanec Vlastimil Tlustý k majetku, od něhož se léta distancoval.

Redakce Aktuálně.cz totiž zjistila, že fotografie ve vířivce byly pořízeny v luxusním šumavském hotelu Svatý Tomáš, který před rokem v tichosti získala firma, v níž figurují nejbližší Tlustého příbuzní.

Podle vyjádření Tlustého, podíl v hotelu koupila přímo jeho dcera Jana.

Jde o hotel, jemuž Tlustý pomohl, když jako místopředseda rozpočtového výboru sněmovny podpořil více než dvacetimilionovou státní dotaci, z níž byla opravena největší turistická atrakce v blízkém hotelovém okolí.

Víc než dovolená

Ještě v roce 2006 se Vlastimil Tlustý - mířící tehdy do vládních sfér - v Hospodářských novinách proti spojení s nově rekonstruovaným hotelem Svatý Tomáš ohrazoval.

"Nesmysl," říkal novinářům. "Nemůžu vlastnit vše, kam jezdím na dovolenou."

Ani ne o dva roky později pak zvolil právě tento hotel, skrytý v šumavských lesích, za místo, kde sehraje scénku ve vířivce.

Proč si vybral právě toto místo, vzdálené od Prahy tři hodiny jízdy autem, Tlustý nyní nevysvětluje. Poté, co Aktuálně.cz zveřejnilo informace, že k majitelům hotelu se loni zařadili jeho nejbližší příbuzní, přestal zvedat mobil a na dotaz zaslaný pomocí sms zprávou odmítl odpovědět.

Beze svědků

Možné vysvětlení, proč si Tlustý vybral pro vznik tak citlivých fotografií právě šumavský hotel, však místo exposlance přináší spolumajitel hotelu a Tlustého dlouholetý známý Vladimír Šlégr.

"Tehdy bylo po sezóně, myslím, že v hotelu nebyl nikdo ubytovaný, takže nebyli žádní svědci," říká. "Ale nepochopil jsem smysl ani podstatu té akce."

Podnikatel, který je nyní minoritním vlastníkem Svatého Tomáše, říká, že o Tlustého akci proti ODS nevěděl.

"Potkal jsem se tu s ním a Kroupou (pozn. red.: Janek Kroupa, tehdy reportér TV Nova) ten večer, pak jsem odjel a ráno už tu nebyli. Neřekl mi, co budou dělat, dozvěděl jsem se to až hodinu před vysíláním," vzpomíná dnes. "Nerozumím tomu, proč to udělal. Myslím, že k tomu byl dohnán, protože ho špiclovali vlastní kolegové z partaje. Ale nebylo to šťastné řešení, Kroupa z něj udělal idiota."

Pomohl Šumavě

Šlégr se s bývalým poslancem a exministrem Tlustým zná dlouhá léta.

"Jezdil sem ještě před rekonstrukcí, to býval ubytovaný u mě doma v apartmánu," popisuje. "Já s ním ale nic dohromady nemám. Je to dobrý známý, který mi nikdy neublížil, spíš se snažil pomoci okolí na Šumavě, kde já působím."

Tlustý nejen podpořil přiklepnutí 22 milionů korun ze státního rozpočtu na opravu turistické atrakce Vítkův Hrádek, který leží v blízkém okolí šumavského hotelu, ale například také dotaci pro dětský fotbalový klub v Loučovicích, kde jeho známý Šlégr působil jako finanční ředitel.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy