Exposlanec Tlustý pomohl rodinnému hotelu tučnou dotací

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 9. 2010 7:35
Jako místopředseda rozpočtového výboru podpořil 22 miliony státních korun blízkou atrakci
Při porcování medvěda padlo na Vítkův kámen 22 milionů
Při porcování medvěda padlo na Vítkův kámen 22 milionů | Foto: Ludvík Hradilek

Svatý Tomáš - Někdejší poslanec a exministr financí Vlastimil Tlustý pomohl v nejlepších letech své politické kariéry získat státní dotaci, z níž má dnes prospěch hotel patřící jeho rodině.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že Tlustý jako místopředseda rozpočtového výboru sněmovny podpořil více než dvacetimilionový státní příspěvek na opravu hradu Vítkův kámen na Šumavě, který je jednou z hlavních atrakcí pro hosty blízkého luxusního hotelu Svatý Tomáš.

Hotelu, který loni v září, na sklonku Tlustého politické dráhy, získali nejbližší exposlancovi příbuzní.

Porcička z medvěda

Dotace ve výši 22 miliónů korun byla na Vítkův kámen přiklepnuta při tradičním sněmovním rozdělování státních miliónů, pro které se vžil termín porcování medvěda.

Poslanci při něm posílají svévolně a bez větší veřejné kontroly peníze ze státního rozpočtu do svých regionů nebo do sfér svých zájmů.

Vlastimil Tlustý, tehdy také předseda poslaneckého klubu ODS, se dnes od zajištění dotace na Vítkův kámen distancuje. V dokumentech o "porcování medvěda" totiž není jmenovitě uvedeno, kdo přidělení peněz prosadil.

Lze vyčíst jenom to, že návrh na dotaci podal rozpočtový výbor, jehož byl tehdy Tlustý funkcionářem.

"Pokud si pamatuji, můj návrh to nebyl. Nevím, kdo ho podal, je to dávno," říká dnes bývalý poslanec. "Ale je pravda, že jsem ten návrh podpořil, protože to tam znám," připouští nyní Tlustý.

Na dotaci nevidí prý nic problematického. !Má dcera se jen stala spolumajitekou subjektu, kterému jsem žádné peníze neposlal," říká s narážkou na to, že jeho dcera, manželka a otec figurují ve firmě Val Real, která loni získala ve Svatém Tomáši většinový podíl.

11 x 2 = 22 milionů

Ve vstupní hale luxusního hotelu je na dobře viditelném místě tabulka hlásající, že objekt byl zrekonstruován čistě ze soukromých peněz.

Na blízkou atrakci Vítkův kámen bylo z porcování medvěda v letech 2003 a 2004 vyčleněno vždy po 11 milionech Kč. Podle předsedy občanského sdružení Vítkův hrádek, které rekonstrukci iniciovalo, to byl právě Tlustý, kdo jim se získáním peněz pomohl.

Vlastimil Tlustý ještě v poslanecké lavici
Vlastimil Tlustý ještě v poslanecké lavici | Foto: Ondřej Besperát

"Pan Tlustý na tom měl podíl, je v podstatě jedním z těch, kteří se o tu dotaci zasloužili," řekl Aktuálně.cz Miroslav Kovačičín. "Masírovali jsme ale celé spektrum politiků."

Tlustý se v roce 2005 také zúčastnil slavnostního otevření zrekonstruovaného hrádku, který je nyní hlavním lákadlem pro hosty hotelu.

Nenáročný výstup na hrádek a věž je zahrnut ve všech speciálních nabídkách hotelu. Majitelé hotelu na hrádek lákají například v akci Dámská jízda, Jen vy dva a Šumava..., či v Letním balíčku pro celou rodinu.

Díky rekonstrukci hrádku, jenž se mohla uskutečnit právě kvůli tučné dotaci, se mnohonásobně zvýšil počet lidí, kteří zavítali na hrádek a tudíž i do osady Svatý Tomáš, kde hotel leží.

Zatímco podle Kovačičína v roce 2006 dorazilo na hrad na 5 tisíc lidí, v loňském roce jich bylo už 30 tisíc.

Pyšný na dotace od Tlustého

Spoluvlastníkem hotelu je spolu s rodinou Tlustých podnikatel Vladimír Šlégr, dávný přítel vlivného politika. Ten pro něj podle jeho vlastních slov zajistil i další porci milionů z rozpočtového medvěda, když zařídil fotbalovému klubu v Loučovicích, kde byl Šlégr bafuňářem.

"Ano, Tlustý do klubu poslal dotace, to je pravda," říká. "Ale důležité je, že tady se ty peníze nerozkradly, ale pomohly."

Právě Šlégr hotel Svatého Tomáše rekonstruoval a dnes vylučuje, že nově získaný podíl Tlustých v hotelu by byl odměnou za zajištění obou uvedených dotací.

"Ani v jednom případě ty peníze neměly vazbu na náš hotel," říká. "Na hrádek chodili lidé i před dotací. A coby finanční ředitel fotbalového klubu v Loučovicích jsem se jen snažil sehnat peníze, aby to sportoviště pro děti bylo důstojné. Jsem pyšný, že se mi to povedlo."

Každý hotel nemůže počítat se státní výpomocí
Každý hotel nemůže počítat se státní výpomocí | Foto: Ludvík Hradilek

Kamarádi Klaus, Tlustý, Dyba...

Podnikatel Šlégr zároveň vylučuje, že by mu Tlustý finančně vypomohl při náročné rekonstrukci hotelu, která probíhala pouhé dva roky.

"Za 20 let podnikání jsem vydělal tolik peněz, že nepotřebuju, aby mi někdo půjčoval," ohrazuje se Šlégr. "S panem Tlustým se znám a byl jeden z mála pracovitých poslanců. Znal jsem se s Klausem, Kočárníkem, Tlustým, Dybou, ale nikdy jsem po nikom nic nechtěl."

Záhy ale dodává, že přeci jenom zkoušel kontaktů politiků využít. Právě díky jeho iniciativě přijel na Šumavu před šesti lety prezident Václav Klaus, aby podpořil Šlégrův plán vybudovat sjezdovku na chráněném kopci Smrčina.

"Někdy jsem jim řek, že tahle obec by něco potřebovala, a zeptal se, zda jsou schopní pomoci," popisuje. "Zavezl jsem je tam, a buď jim pomohli, nebo ne. Díky tomu si někdo myslel, že mi Tlustý přihrál peníze na opravu hotelu, ale to bohužel není pravda. Nedostal jsem se k žádným státním penězům."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy