Exposlanec Tlustý pomohl rodinnému hotelu tučnou dotací

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 9. 2010 7:35
Jako místopředseda rozpočtového výboru podpořil 22 miliony státních korun blízkou atrakci
Při porcování medvěda padlo na Vítkův kámen 22 milionů
Při porcování medvěda padlo na Vítkův kámen 22 milionů | Foto: Ludvík Hradilek

Svatý Tomáš - Někdejší poslanec a exministr financí Vlastimil Tlustý pomohl v nejlepších letech své politické kariéry získat státní dotaci, z níž má dnes prospěch hotel patřící jeho rodině.

Redakce Aktuálně.cz zjistila, že Tlustý jako místopředseda rozpočtového výboru sněmovny podpořil více než dvacetimilionový státní příspěvek na opravu hradu Vítkův kámen na Šumavě, který je jednou z hlavních atrakcí pro hosty blízkého luxusního hotelu Svatý Tomáš.

Hotelu, který loni v září, na sklonku Tlustého politické dráhy, získali nejbližší exposlancovi příbuzní.

Porcička z medvěda

Dotace ve výši 22 miliónů korun byla na Vítkův kámen přiklepnuta při tradičním sněmovním rozdělování státních miliónů, pro které se vžil termín porcování medvěda.

Poslanci při něm posílají svévolně a bez větší veřejné kontroly peníze ze státního rozpočtu do svých regionů nebo do sfér svých zájmů.

Vlastimil Tlustý, tehdy také předseda poslaneckého klubu ODS, se dnes od zajištění dotace na Vítkův kámen distancuje. V dokumentech o "porcování medvěda" totiž není jmenovitě uvedeno, kdo přidělení peněz prosadil.

Lze vyčíst jenom to, že návrh na dotaci podal rozpočtový výbor, jehož byl tehdy Tlustý funkcionářem.

"Pokud si pamatuji, můj návrh to nebyl. Nevím, kdo ho podal, je to dávno," říká dnes bývalý poslanec. "Ale je pravda, že jsem ten návrh podpořil, protože to tam znám," připouští nyní Tlustý.

Na dotaci nevidí prý nic problematického. !Má dcera se jen stala spolumajitekou subjektu, kterému jsem žádné peníze neposlal," říká s narážkou na to, že jeho dcera, manželka a otec figurují ve firmě Val Real, která loni získala ve Svatém Tomáši většinový podíl.

11 x 2 = 22 milionů

Ve vstupní hale luxusního hotelu je na dobře viditelném místě tabulka hlásající, že objekt byl zrekonstruován čistě ze soukromých peněz.

Na blízkou atrakci Vítkův kámen bylo z porcování medvěda v letech 2003 a 2004 vyčleněno vždy po 11 milionech Kč. Podle předsedy občanského sdružení Vítkův hrádek, které rekonstrukci iniciovalo, to byl právě Tlustý, kdo jim se získáním peněz pomohl.

Vlastimil Tlustý ještě v poslanecké lavici
Vlastimil Tlustý ještě v poslanecké lavici | Foto: Ondřej Besperát

"Pan Tlustý na tom měl podíl, je v podstatě jedním z těch, kteří se o tu dotaci zasloužili," řekl Aktuálně.cz Miroslav Kovačičín. "Masírovali jsme ale celé spektrum politiků."

Tlustý se v roce 2005 také zúčastnil slavnostního otevření zrekonstruovaného hrádku, který je nyní hlavním lákadlem pro hosty hotelu.

Nenáročný výstup na hrádek a věž je zahrnut ve všech speciálních nabídkách hotelu. Majitelé hotelu na hrádek lákají například v akci Dámská jízda, Jen vy dva a Šumava..., či v Letním balíčku pro celou rodinu.

Díky rekonstrukci hrádku, jenž se mohla uskutečnit právě kvůli tučné dotaci, se mnohonásobně zvýšil počet lidí, kteří zavítali na hrádek a tudíž i do osady Svatý Tomáš, kde hotel leží.

Zatímco podle Kovačičína v roce 2006 dorazilo na hrad na 5 tisíc lidí, v loňském roce jich bylo už 30 tisíc.

Pyšný na dotace od Tlustého

Spoluvlastníkem hotelu je spolu s rodinou Tlustých podnikatel Vladimír Šlégr, dávný přítel vlivného politika. Ten pro něj podle jeho vlastních slov zajistil i další porci milionů z rozpočtového medvěda, když zařídil fotbalovému klubu v Loučovicích, kde byl Šlégr bafuňářem.

"Ano, Tlustý do klubu poslal dotace, to je pravda," říká. "Ale důležité je, že tady se ty peníze nerozkradly, ale pomohly."

Právě Šlégr hotel Svatého Tomáše rekonstruoval a dnes vylučuje, že nově získaný podíl Tlustých v hotelu by byl odměnou za zajištění obou uvedených dotací.

"Ani v jednom případě ty peníze neměly vazbu na náš hotel," říká. "Na hrádek chodili lidé i před dotací. A coby finanční ředitel fotbalového klubu v Loučovicích jsem se jen snažil sehnat peníze, aby to sportoviště pro děti bylo důstojné. Jsem pyšný, že se mi to povedlo."

Každý hotel nemůže počítat se státní výpomocí
Každý hotel nemůže počítat se státní výpomocí | Foto: Ludvík Hradilek

Kamarádi Klaus, Tlustý, Dyba...

Podnikatel Šlégr zároveň vylučuje, že by mu Tlustý finančně vypomohl při náročné rekonstrukci hotelu, která probíhala pouhé dva roky.

"Za 20 let podnikání jsem vydělal tolik peněz, že nepotřebuju, aby mi někdo půjčoval," ohrazuje se Šlégr. "S panem Tlustým se znám a byl jeden z mála pracovitých poslanců. Znal jsem se s Klausem, Kočárníkem, Tlustým, Dybou, ale nikdy jsem po nikom nic nechtěl."

Záhy ale dodává, že přeci jenom zkoušel kontaktů politiků využít. Právě díky jeho iniciativě přijel na Šumavu před šesti lety prezident Václav Klaus, aby podpořil Šlégrův plán vybudovat sjezdovku na chráněném kopci Smrčina.

"Někdy jsem jim řek, že tahle obec by něco potřebovala, a zeptal se, zda jsou schopní pomoci," popisuje. "Zavezl jsem je tam, a buď jim pomohli, nebo ne. Díky tomu si někdo myslel, že mi Tlustý přihrál peníze na opravu hotelu, ale to bohužel není pravda. Nedostal jsem se k žádným státním penězům."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy