Rozhovor - Krátce před klíčovým sjezdem ODS, kde se rozhodne, zda Mirek Topolánek zůstane premiérem i předsedou strany zároveň, poodhalila své plány i někdejší místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Topolánkovi a Pavlu Bémovi v boji o křeslo šéfa ODS sekundovat nebude.
"Být východiskem z nouze je mi málo," říká otevřeně v rozhovoru pro Aktuálně.cz, který s ní vedla novinářka Barbora Tachecí. Ucházet se ovšem bude znovu o post místopředsedkyně. Tedy, za předpokladu, že stranu dál povede Mirek Topolánek. "V opačném případě by to vedlo ke štěpení strany a to by pro mě bylo těžké rozhodování."
V rozhovoru dále hovoří o tom, zda je ODS machistická strana a rozebírá, proč po aféře Morava nenastalo Topolánkem slibované "čištění Augiášova chléva."
Obsáhlý rozhovor jsme pro snazší orientaci rozdělili do několika kapitol: Zde vysvětluje, jaké jsou rozdíly mezi Bémem a Topolánkem V této části vypráví o životě političky a proč zavřela knihkupectví Zde se dočtete, proč netouží po místě ve vládě |
BT: Budete kandidovat na post šéfky ODS?
Nebudu. Protože nevidím možnost být zvolena. V dnešní situaci se opravdu utvářejí v ODS dvě skupiny, jedna pro Mirka Topolánka, jedna pro Pavla Béma a vůbec netuším, jak ten kongres může nakonec dopadnout.
BT: A není to ten okamžik, aby vstoupil do hry někdo třetí? Taková zlatá střední cesta.
Myslím, že situace je tak vážná, že nemá platit zlaté střední východisko, které nikomu moc nevadí, ale také nikoho tak úplně nepřesvědčuje. Chtěla bych být předsedkyní ODS ve chvíli, kdyby ti lidé měli pocit, že mě tam opravdu chtějí a potřebují. Být východiskem z nouze - to je mi málo.
BT: Uvažujete alespoň o místopředsednickém křesle?
Ano, chci se ucházet o post místopředsedkyně ODS, uvažuji dokonce o první místopředsedkyni. Protože si myslím, že jde-li nám o integrační působení dovnitř ODS, pak role prvního místopředsedy by mohla tuto misi splnit. A myslím si, že by se mi to v tomto případě mohlo podařit.
"S Topolánkem ano, s Bémem... nevím"
BT: A jsou oba potenciální šéfové pro vás přijatelní?
To je právě ta otázka, kterou v sobě nemám vyřešenou. Je to složitější rozhodování. Za prvé kongres bude muset říci, jestli chce tzv. dvojkolejnou ODS - jiného předsedu vlády a jiného předsedu strany. Takové rozhodnutí bych považovala za chybné a výsledek by byl, že vzniknou dvě mocenská křídla.
Podle mne by jeden člověk měl být předsedou vlády i ODS. A v tom případě si myslím, že bych mohla být místopředsedkyní strany a předpokládám, že tou hlavní osobu by byl Mirek Topolánek.
BT: Jinými slovy říkáte, že byste ráda dělala první místopředsedkyni Mirku Topolánkovi a v momentě, kdy by to byl Pavel Bém, by to nebylo tak jednoduché rozhodnutí.
Určitě by to nebylo jednoduché rozhodnutí.
BT: Jen pro onu dvojkolejnost? O Pavlu Bémovi pochybnosti nemáte?
Myslím, že bych byla schopna s Pavlem Bémem spolupracovat, ale ta dvojkolejnost by, myslím si, vedla ke štěpení ODS.
BT: Když vaše jméno proběhlo médii s tím, že připadáte v úvahu dokonce jako šéfka strany, jaká byla reakce okolí?
Spíše - a to je zvláštní - se ozývají voliči a příznivci ODS, kteří to vítají. A ODS se neozývá, s výjimkou řadových členů. Vlivní členové ODS - reakce nula.
BT: Jak si to vysvětlujete?
Nijak. Že nikdo moc neví, co s tou situací a kam se to posune.
BT: Takže ani necítíte ten handicap, že jste žena?
Opravdu nevím, jestli někomu straší v hlavě, že jsem žena. Pořád si to snažím sama sobě vyhnat tu myšlenku, že by rozhodovalo o tom, koho budu volit, to, jestli je člověk žena nebo není. Doufám, že to mí mužští kolegové takhle tvrdě nastavené nemají.
BT: Vážně si myslíte, že by žena do čela ODS měla šanci? ODS má pověst hodně machistické strany.
Vnímám nás jako mužskou politickou stranu, kde prosadit se pro ženy je složité ve chvíli, kdy jde o vliv a peníze. Pokud nejde o vliv a peníze, tak jsme žádoucí. Takže nám jdou starostky na malých městech, kde nezbývá nic jiného než od rána lítat a starat se a rozpočet je nula. Neříkám to se smutkem a hořkostí, přikazuji si být realistkou.
"Neměla jsem pretoriánskou gardu"
BT: Vy jste byla jako místopředsedkyně ODS v letech 2002-2006 1. dámou ODS, ale muži se vás úspěšně zbavili - dozvěděla jste se někdy proč?
Nedozvěděla a myslím, že bych se to ani nikdy nedozvěděla. Kdyby to bylo něco osobního, tak by mi to ani nejspíš neřekli. Spíše to bylo ono vytváření pozičních vlivových skupin, ve kterých se my ženy neumíme nějak prosadit. Prostě neumím si vytvořit to vojsko, které by za mnou stálo, tu pretoriánskou gardu. To je handicap.
BT: Myslíte si, že s vámi ti vlivní muži v ODS hráli fér hru?
Chvíli se mi zdálo, že to nebylo vůbec pěkné. Na jednu stranu s mými návrhy souzněla naprostá část delegátů ODS. A druhý den byli zvoleni představitelé, kteří téměř žádný názor v té velmi složité době neřekli. Takže jsem tomu chvíli nerozuměla. Ale že bych se tím teď trápila, to ne.
"Mužské pojetí politiky je silové"
BT: Všimla jsem si, že jste prošla názorovým vývojem: dokud jste byla místopředsedkyní strany, říkala jste, že ženy mají v česku stejné šance jako muži. A když jste nebyla znovuzvolena - podotýkám muži - do místopředsednické židle, jako byste prošla nějakou katarzí. Nebo se mýlím?
Nemýlíte se. Asi jsem potřebovala takovou zkušenost mít na vlastní kůži, aby mi došlo, že zbavit se ženy v politice je snadnější než zbavit se muže. To mužské pojetí politiky je opravdu silové a oni si umí kolem sebe vytvořit tu vlivnou skupinu. Tudíž ta žena se obětuje snadněji. Takže tam se můj názor opravdu posunul.
BT: Petra Buzková svého času říkala, jak bylo zjevné, že muži v řízení strany mezi sebou ženu prostě nechtějí - zkusila jste si někdy odpovědět na otázku, proč vlastně ne?
Nerozumím tomu, co jim tak strašně vadí. V jisté fázi politického boje se jim ta ženská tvář a ženské způsoby jednání hodí na to, aby dokázali oslovit veřejnost, tam jako by si uvědomovali její sílu. Ale když žena odvede tuto práci, tak najednou už ji není potřeba přizvat k další spolupráci. Jako by žena poslouží vlivným mužům k nějakým výtahům někam a pak už ji nepotřebují.
"Chci změnu volebního zákona"
BT: Co je vaší ambicí v ODS dokázat? Máte nějaké ambice?
Mám dvě teze. Za prvé ztrácíme ze zřetele to, abychom byli srozumitelní pro lidi navenek, nedokážeme jim vysvětlit, že neexistují lidé dole a lidé nahoře a že v základních otázkách jsme na tom úplně stejně jako ti lidé, kteří nejsou v naší pozici. Neumíme vysvětlit, že jsme normální součástí společnosti, a že tudíž rozumíme těm problémům, které řeší každá rodina.
Za druhé - a to už je ta rovina politická - jsme v tak dokonalém volebním patu, že bez změny volebního zákona k většinovému se neposuneme nikam.
BT: V jednom rozhovoru jste řekla, že chcete mít možnost ovlivňovat, chcete tlačit dopředu svou představu. Máte pocit, že se vám to daří?
Zvlášť v posledních dvou letech jde protlačování idejí dost stranou. Politika je zaměřena spíš na uchování vlády ať už jakékoliv. V těch bitvách jakoby se úplně ztrácela cesta jak dál.
BT: Pochybovala jste někdy o smyslu svého působení v politice? Nepřišel někdy okamžik, kdy byste si řekla, že to vlastně postrádá smysl?
Takhle silně jsem si to nikdy neřekla. Někdy jsem pochybovala, někdy jsem měla špatné dny, kdy mne netěšila představa, že půjdu zase sem do kanceláře - ale to je přirozené. Pocit totálního zmaru a beznaděje... To ne, to jsem neměla.
O kauze Morava...
BT: V souvislosti s kauzou Morava jste řekla: "Pokud by to takhle mělo jít dál, nebavilo by mě dělat politiku." Jak dál?
Kdyby se politika odehrávala pouze na mediálních kauzách, skandálech a vůbec by nebylo důležité, jestli ten člověk je schopný, pracovitý atd. a že v podstatě kteroukoliv kariéru můžete začít tím, že na někoho budete sbírat materiál a ta kariéra vám vydrží, dokud to nepraskne - tak to by nešlo.
Ve zkratce:
Miroslava Němcová
- Absolventka Střední zamědělské technické školy v Havlíčkově Brodě pracovala nejprve ve Statistickém úřadu. A to až do roku 1992, kdy se vrhla do komunální politiky. Stala se zastupitelkou ve Žďáru nad Sázavou, kde si v roce 1992 rovněž otevřela knihkupectví.
- Ve Žďáru trvale žije se svým manželem Vladimírem, který pracuje jak mistr ve žďárských strojírnách, vychovali spolu syna Pavla, který je lékařem.
- Do ODS vstoupila v roce 1992, o šest let později byla zvolená poprvé poslankyní, mandát dvakrát obhájila. Od roku 2006 je místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. V době, kdy byla strana v opozici, působila jako stínová ministryně kultury.
- V roce 1996 neúspěšně kandidovala do Senátu. V roce 2002 neuspěla v boji o křeslo předsedkyně ODS, byla však zvoelna místopředsedkyní. O toto křeslo přišla před dvěma roky.
BT: To víte, že poslanec Morava je stále členem ODS?
To nevím. Měla jsem dojem, že řekl, že vystoupí.
BT: Tak nevystoupil.
Tak vidíte. Nevím.
BT: Byla tu ohromná kauza, poslanec Morava přistižen při evidentních špatnostech, premiér hřímal o čištění Augiášova chlíva - a nic. Není to trošku beznaděj?
Hloupé na tom je to, že pan poslanec řekl, že se svého členství v ODS vzdá. Jestliže to neudělal, pak pravděpodobně jeho místní sdružení, které jediné ho může vyloučit, má názor, že jeho působení tak špatné nebylo. Já mám názor opačný.
...a čištění Augiášova chléva
BT: Na čištění Augiášova chléva se tak trochu zapomnělo, mám pravdu? Nebo už něco premiér udělal, co by alespoň mohlo naznačit, že se chystá cokoliv čistit?
Možná si vzal velké sousto. Pokud to tehdy vztahoval na případ Morava, Tlustý - musel vědět, že tam toho moc nenadělá, že by musel přesvědčit to místní sdružení, pokud by pánové nechtěli odejít sami. Pokud tím myslel nějaký hlubší, širší záměr a má pocit, že v ODS je situace vážnější, než byla tato kauza, tak já o tom nevím - on to nepojmenoval, on neřekl, co se skrývá za tou jeho tezí, že chce vyčistit Augiášův chlév.
Já znám ODS velmi detailně, třeba u nás na Vysočině a nevím, co by tam chtěl čistit.
BT: A není v takové situaci zvláštní, že sama ODS nevyzývá svého šéfa, aby upřesnil ten svůj tehdejší výkřik?
Možná jsme byli teď zaměstnáni volbami, možná řada z nás si řekla, že to byl výkřik, který šel tak jako tak do prázdna. Nevím, jak na to lépe odpovědět.
Obsáhlý rozhovor jsme pro snazší orientaci rozdělili do několika kapitol: Zde vysvětluje, jaké jsou rozdíly mezi Bémem a Topolánkem V této části vypráví o životě političky a proč zavřela knihkupectví Zde se dočtete, proč netouží po místě ve vládě |