Mimořádná zpráva

Ministr zahraničí Petříček měl dopravní nehodu, řidič taxi zemřel

Domácí Domácí
Aktualizováno 6. 5. 2020 15:39
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) měl v noci na středu dopravní nehodu, když cestoval jako pasažér vozem taxislužby. Řidič srážku se zaparkovaným autem v pražské ulici Nuselská nepřežil. Informoval o tom deník Blesk s tím, že podle jeho zdrojů je Petříček v pořádku. Za nehodou stály pravděpodobně zdravotní potíže řidiče. Černínský palác chystá oficiální vyjádření.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček. | Foto: ČTK

Řidič taxi podle Blesku narazil v nízké rychlosti do zaparkovaného auta poblíž Petříčkova bydliště. Po příjezdu policie a sanitky se ho záchranáři přibližně půl hodiny snažili resuscitovat, dvaašedesátiletý muž však zemřel.

Zatím není jasné, zda řidiče postihly zdravotní potíže předtím, nebo po tom, co narazil do auta. Bližší okolnosti nehody vyšetřuje policie. "Okolnosti dopravní nehody jsou v šetření," řekla Blesku policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Svou přítomnost u tragické nehody potvrdil Petříček České televizi. "Je mi líto, že vyhasl lidský život. Chci pozůstalým vyjádřit svou upřímnou soustrast. S mou ženou zítra uspořádáme zádušní mši," napsal ČT. Černínský palác pracuje na oficiálním vyjádření.

Podle policie měl ministr v době nehody na vlastní žádost přerušenou policejní ochranu. "Je to jeho právo a je to běžné. Chráněná osoba může kdykoliv policejní ochranu odmítnout či přerušit," uvedla policie na Twitteru.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho zveřejnil na svém webu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziroční nárůst ekonomiky je mírnější, než očekávali analytici. Ti v odhadech předpokládali, že ekonomika ve sledovaném čtvrtletí stoupla o zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy