Hledal jsem vizionáře, co nebudou jen kývat. Gazdík představil svých deset poradců

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
20. 5. 2022 12:27
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v pátek představil svůj tým poradců. Je mezi nimi například sociolog Daniel Prokop, zakladatel sítě škol Scio Ondřej Šteffl nebo spisovatel Jiří Padevět. Radit budou ministrovi třeba ohledně změn maturit, přijímacích zkoušek i zda nechat na základních školách povinnou výuku dvou cizích jazyků. Jednalo se o jejich první společné setkání s ministrem.
Ministr školství Petr Gazdík
Ministr školství Petr Gazdík | Foto: Honza Mudra

"Hledal jsem osobnosti, které jsou schopny vidět věci vizionářsky, s nadhledem. Šedesát procent žáků, kteří nastoupí v září do škol, budeme připravovat na povolání, o kterých dnes ještě vůbec nic nevíme," vysvětlil výběr svých nových poradců ministr Gazdík.

Plánuje, že se s nimi bude zabývat nejen aktuálními problémy, jako je nástup ukrajinských dětí do škol nebo změny obsahu vzdělávání, ale také směřováním školství tak, aby dokázalo připravit žáky na svět, který bude v roce 2035 nebo 2050. 

Ministrovi budou nově radit odborníci z různých oborů, kteří se zaměřují například na nerovnosti ve vzdělávání, maturity, financování nebo třeba technické vzdělání. "Snažil jsem se skupinou poradců pokrýt hlavní problémy, které české školství má," objasnil Gazdík.  

Jedním z expertů je sociolog a zakladatel společnosti PAQ Research Daniel Prokop. Ten se zaměří především na nerovnosti ve vzdělávání, kterým se dlouhodobě věnuje. V době pandemie například analyzoval její dopady na výuku. "Česko je jedním ze států, kde jsou největší nerovnosti. Ztrácíme mnoho potenciálu už na začátku vzdělávání," pronesl. Na nerovnosti se vedle něj zaměří i vysokoškolská pedagožka na Filozofické a Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy Jana Straková. 

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl bude Gazdíkovi radit se dvěma oblastmi, kterými jsou budoucnost a rodiče. "Děti, které dnes chodí do páté třídy a půjdou na vysokou školu, budou do reálného života vstupovat v roce 2035. Měli bychom se snažit přemýšlet, jak bude tou dobou vypadat svět, společnost a Česko. Co můžeme dnes udělat pro to, abychom na to děti dnes začali připravovat," poznamenal.

A jako příklad uvedl probíhající debatu o tom, zda by se na základních školách měla ponechat povinná výuka dvou cizích jazyků. "Málokdo přemýšlí o tom, jak budou v roce 2035 vypadat technologie. Mně se zdá druhý světový jazyk zbytečný," podotkl. Jako největší brzdu změn ve vzdělávání označil rodiče, kteří často chtějí, aby jejich děti měly takové vzdělání, jaké získali oni sami. Kvůli tomu například rodiče podle Šteffla stále trvají na známkování dětí. 

Bývalý ministr financí za ANO a IT expert Ivan Pilný zase bude Gazdíkovi radit, jak změnit financování nebo jak posunout odborné vzdělávání. 

Vedle nich je v týmu poradců i biochemik a bývalý prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka, ředitel brněnského gymnázia a autor učebnic matematiky Peter Krupka, nakladatel a odborník na moderní dějiny Jiří Padevět, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík, středoškolský pedagog Josef Slovák a učitel matematiky, aplikované ekonomie a geografie Petr Chára.

Gazdík vysvětlil, že na něj všichni poradci mají kontakt, takže se na něj mohou kdykoliv obrátit a mohou se účastnit diskusí s odbornými asociacemi. "Máme i  skupinu přes aplikaci WhatsApp, a pokud budeme potřebovat nějaký problém probrat hlouběji, sejdeme se," sdělil Gazdík.

Podle ministra se odborníci shodují na potřebě modernizace školství, jejich pohledy například na to, co a jak změnit, se však mohou lišit. "Chtěl jsem lidi, kteří mi nebudou kývat, ale budou oponovat a hledat to nejlepší řešení," dodal Gazdík. Poradci podle něj nebudou placeni paušálně, ale úřad s nimi v případě jejich aktivity může uzavřít například dohodu o provedení práce. 

Video: Pořád vnímáme maturitu jako iniciační obřad. Nechci, aby byla utrpením, říká Gazdík (9. 2. 2022)

Nechceme, aby dva nebo tři dny v životě rozhodovaly o budoucnosti studentů. Chceme je motivovat, aby na sobě víc pracovali, říká ministr školství. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy