Ministr s náměstkem potvrdili přátelství. Dvěma miliony

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 3. 2009 7:00
Bilance majetku bývalého klíčového muže ministerstva dopravy Jiřího Hodače
Bývalý náměstek Jiří Hodač (uprostřed) a jeho bývalý šéf ministr Aleš Řebíček (vpravo) jsou přátelé
Bývalý náměstek Jiří Hodač (uprostřed) a jeho bývalý šéf ministr Aleš Řebíček (vpravo) jsou přátelé | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček z ODS byl tím, kdo přivedl neúspěšného severočeského podnikatele Jiřího Hodače (rovněž ODS) do vysoké státní funkce.

Po nástupu na ministerstvo jej povolal k sobě a záhy ho jmenoval prvním náměstkem. Hodač tak bez vysokoškolského vzdělání a bezpečnostní prověrky získal většinu klíčových kompetencí.

Z oznámení o majetku, které Hodač sepsal po odchodu z ministerstva, vyplývá, že Řebíček mu pomohl nejen ke kariéře, ale také k penězům.

Tehdejší ministr půjčil v roce 2008 Hodačovi 2,3 milionu korun.

Zatímco bývalý ministr investoval do bytu v Dubaji a rezidence v Itálii, Hodač kupoval nemovitosti v Česku. Během roku 2008 si pořídil dům a chatu, celkem za 7,7 milionu korun.

Kdopak řídil ministerstvo?

Poté, co Řebíček přivedl Hodače na ministerstvo, začala jeho kariéra rychle a strmě stoupat. Z šéfa odboru se záhy vyšvihl na post prvního náměstka.

Jiří Hodač byl klíčovým mužem ministerstva
Jiří Hodač byl klíčovým mužem ministerstva | Foto: Ludvík Hradilek

Navzdory tomu, že mu chyběla bezpečnostní prověrka a vysokoškolské vzdělání, mu Řebíček svěřil klíčové kompetence a téměř polovinu zaměstnanců ministerstva.

Podle zdrojů z ministerstva to byl právě Hodač, kdo de facto dění v resortu řídil a rozhodoval o podstatných věcech - například stál u přípravy dodatků smluv pro firmu Kapsch.

Zasedl také v předsednictvu dozorčí rady strategického státního podniku Letiště Praha, které čeká privatizace za desítky miliard korun.

Hodač dál dozorčí radě předsedá navzdory odchodu z ministerstva, za což mu podle informací Aktuálně.cz náleží měsíční odměna 42 tisíc korun.

Ministerští sousedé

Z oznámení o majetku, které Jiří Hodač musel po svém odchodu z ministerstva podat a které má vypovídat o nabytém majetku za dobu působení na ministerstvu, vyplývá, že si coby náměstek pořídil dvě nemovitosti.

Rodinný dům v Teplicích za 6,4 milionu korun a chatu za 1,3 milionu korun. Celkem tak zaplatil 7,7 milionu korun.

Zmíněnou chatu na Cínovci pořídil podle MF Dnes v sousedství tehdejšího ministra Řebíčka. Na Cínovci dodnes provozuje golfové hřiště firma Viamont, kterou Řebíček vlastnil a která za jeho působení na ministerstvu dostávala od státu miliardové zakázky.

Hodače s Řebíčkem pojí nejen společné místo k rekreaci, ale také peníze.

Jak vyplývá z oznámení, které má Aktuálně.cz k dispozici, Hodač si v roce 2008 od Aleše Řebíčka půjčil 2,3 milionu korun.
Podle oznámení splácí Hodač také dvě hypotéky u Komerční banky celkem v hodnotě 4,9 milionu korun.

Půjčky přátelům

Na otevírání nového dálničního úseku nechyběl ani nový ministr dopravy Aleš Řebíček a policejní prezident Vladislav Husák.
Na otevírání nového dálničního úseku nechyběl ani nový ministr dopravy Aleš Řebíček a policejní prezident Vladislav Husák. | Foto: Ondřej Besperát

Co se týče ministerské půjčky, oba muži nechtějí říci, za jakým účelem si Hodač peníze od Řebíčka půjčil.

"Na zakoup… (pan Hodač větu nedokončil). Mám tam dlužníka, mám tam dlužníka," reagoval na otázku, na co peníze použil. "Chcete vědět něco, co je nad rámec."

Poslanec Řebíček uvedl, že Hodačovi půjčil jako příteli, nikoliv odměnou za dobrý výkon na ministerstvu.

"Půjčky přátelům se nedávají za odměnu, ale protože to potřebují," napsal v sms zprávě. "Půjčil jsem mu na soukromé účely."

Bývalý náměstek Hodač je stejně tak tajemný ohledně informací, čím se nyní živí. "Je to moje věc. Pracuji," říká pouze. "Chci mít soukromí. Nebojte, není to žádná firma z oboru stavebnictví."

Podle informací Aktuálně.cz se Jiří Hodač po odchodu z ministerstva vrátil zpět do firmy Marius Pedersen, která se věnuje zpracování komunálních odpadů.

 

Právě se děje

Další zprávy