Rozhoduje o miliardách. Svůj majetek ukázat nemusí

Eliška Bártová Eliška Bártová
12. 6. 2008 10:20
V červnu by i náměstek Hodač měl odkrýt karty
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jiří Hodač je mocný muž. Pod jeho vedení spadá devět odborů ministerstva dopravy. Včetně odboru fondů EU, který má za úkol rozdělit na 143 miliard z evropských peněz.

Přestože má první náměstek zastupovat ministra a může ovlivňovat tok peněz, on sám dosud nemusel své účty ani svoji minulost před nikým odkrýt.

Nemusí podávat ani majetkové přiznání, ke kterému jsou například nuceni ředitelé základních škol. A na rozdíl od svého předchůdce se Hodač vyhnul také bezpečnostní prověrce.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Čtěte o kauze více:
Úředník mluvil s novináři. Za pár dní dostal výpověď

O jeho minulosti a kontaktech se tak nedovíme, ale díky novému zákonu o střetu zájmů musí do konce června odhalit alespoň část údajů o svých majetkových poměrech.

Změna pravidel

Jiří Hodač je od května prvním náměstkem zastupujícím ministra dopravy. Během krátkého působení na ministerstvu pod jeho vedení přešlo devět odborů, zatímco ostatní náměstci mají pod sebou po jednom, maximálně dvou.

Ministerstvo dopravy - respektive odbor fondů EU, který spadá pod Hodače - má na starosti největší operační program pro období 2007-2013. Řídí tak přerozdělování 143 milirad korun.

Hodač zároveň sedí ve vedení akciové společnosti Letiště i ve vedení Českých drah. Obě obří instituce čeká v dohledné době privatizace v řádu miliard korun.

Přestože vykonává takovéto funkce, vyhnul se bezpečnostní prověrce. Zatímco jeho předchůdce na postu prvního náměstka musel podstoupit prověřování na přístup k utajovaným informací, pro Hodače změnil ministr pravidla.

Čtěte více: Klíčový náměstek dostal výjimku. Nemusí odhalit účty

Tajný Hodač

Hodač se tak vyhnul několikaměsíčnímu prověřování, při kterém Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zjišťuje účty, minulost či důvěryhodnost zkoumaného člověka.

NBÚ se také pídí po škraloupech z minulosti, které by mohly vést k vydíratelnosti člověka jenž o prověrku - a přístup k uzajovaným informacím, usiluje.

Díky zásahu ministra Hodač nemusí například dokládat, že nespolupracoval s StB, či že je důvěryhodnou a neovlivnitelnou osobou.

Foto: Ludvík Hradilek

Při prověrce by zároveň musel odhalit příjmy až 15 let zpátky. NBÚ zároveň zkoumá, zda finanční nebo majetkové poměry nejsou nepřiměřené přiznaným příjmům.

Úřad také prověřuje, zda zkoumaný člověk není v kontaktu s lidmi, kteří by mohli ohrozit jeho důvěryhodnost.

"Zjišťují se také informace o vašem soukromém životě," popisuje bývalý náměstek Roman Vyčichla, který podstoupil prověrku na "tajné." "Musíte také hlásit další změnu v příjmech či majetku."

Tomu všemu se první náměstek Hodač, který má zastupovat ministra, vyhnul.

Odhalení v červnu

"Do této doby neměli náměstci - kromě bezpečnostních prověrek žádnou povinnost odhalit své majetkové poměry," říká šéf Transparency International David Ondračka. "To se ale nyní mění."

Do konce června bude muset i Hodač - stejně jako všichni ostatní náměstci, alespoň částečně odkrýt karty. Podle nového zákona o střetu zájmů musí informovat o přírůstku majetku za uplynulý rok.

Zákonem vyjmenované osoby musí sepsat tři oznámení. V prvním musí informovat, jakou práci dělají navíc - například v jakých dozorčích radách zasedají.

Ve druhém pak musí uvést všechen nemovitý majetek, který za rok 2007 nabyli. K tomu movité věci nad půl milionu korun, cenné papíry nad 100 tisíc korun a podíly v obchodních společnostech nad 50 tisíc korun.

Třetím oznámení musí podle zákona odhalit také své závazky nad 100 tisíc korun, které ke konci roku 2007 měli. Tedy například, zda čerpají hypotéky, a také kdo je jejich věřitelem.

Všechny tyto informace pak musí ministerstvo na požádání dát veřejnosti k nahlédnutí.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 45 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy