Vybráno: Heger, Bendl, Roithová i Dernerová míří do VZP

Radek Nohl Radek Nohl
27. 1. 2014 19:25
Správní radu VZP, o níž je mezi politiky vždy velký boj, čeká masivní personální obměna.
Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger míří do správní rady VZP.
Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger míří do správní rady VZP. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Správní radu největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP, o níž je mezi politiky vždy velký boj, čeká masivní personální obměna.

Zamíří do ní například dvojice exministrů zdravotnictví Leoš Heger a Zuzana Roithová. V dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny usedne bývalý ministr zemědělství Petr Bendl.

Jména budoucích členů v orgánech pojišťovny (celý přehled v infoboxu) získal deník Aktuálně.cz od zástupců všech sedmi parlamentních stran. K personálním změnám dojde v souvislosti s loňskými volbami. O jmenování bude Poslanecká sněmovna hlasovat na svém nejbližším zasedání.

Výměna čeká na sedmnáct lidí, další již ve správní nebo dozorčí radě VZP dneska sedí. Pro politiky nebo blízké různých politických stran je tento post klíčový, protože díky němu mohou ovlivnit hospodaření společnosti, přes kterou každý rok teče 150 miliard korun.

Navíc v porovnání s ostatními správními radami je ta ve Všeobecné zdravotní pojišťovně nejlépe honorována. Každý měsíc její členové inkasují 10 tisíc korun a za účast na schůzi pak ještě bonus ve výši 12 tisíc korun.

Další peníze dostávají za práci v jednotlivých pracovních skupinách. Například poslanci si tak ročně připočtou ke svému platu i 250 až 300 tisíc korun.

Kdo míří do VZP?

VZP - logo
  • Úsvit - Georgi Bidenko (dozorčí rada Jana Hnyková)
  • ODS - Bohuslav Svoboda a Petr Zimmermann (dozorčí rada Petr Bendl)
  • KSČM - Soňa Marková, Miroslav Opálka, Petr Braný (dozorčí rada Zdeněk Maršíček a Josef Mandík)
  • TOP 09 - Leoš Heger, Marek Ženíšek, Jiří Skalický (dozorčí rada Martin Plíšek)
  • ČSSD - Michal Sojka, Jiří Běhounek, Jiří Koskuba, Martin Fassmann a Jaroslav Krákora (dozorčí rada Alfréd Michalík a Josef Novotný)
  • ANO - Miloslav Janulík, Rostislav Vyzula, Věra Adámková, Pavel Plzák, Alena Dernerová (dozorčí rada Rudolf Stupka)
  • KDU-ČSL - Zuzana Roithová (dozorčí rada Ludvík Hovorka)

Exministři ve VZP

Mezi posledními obměnu svých členů udělal v uplynulých dnech klub ODS. Ten do správní rady nominoval expremiéra Bohuslava Svobodu a Petra Zimmermanna, do dozorčí rady bývalého ministra zemědělství Petra Bendla.

"Shodli jsme se na tom jednohlasně," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně poslaneckého klubu občanských demokratů Jana Černochová.

Bývalý plzeňský hejtman ODS Petr Zimmermann již v této době ve VZP působí. Do správní rady ho jmenovala vláda Petra Nečase na podzim roku 2012. Až do té doby, než do ní nastoupil, byl místopředsedou představenstva firmy Privamed, které patří nemocnice v Plzni a Rakovníku. 

Bendl zamíří do dozorčí rady. Aktuálně.cz řekl, že zkušenosti s pojišťovnou ze svého působení v čele Středočeského kraje má. "Osm let jsem řešil koncepci středočeského zdravotnictví a to by bez intenzivní spolupráce nejen s VZP nešlo," uvedl.

Zcela nové tváře do orgánů pojišťovny vyšlou hnutí ANO, Úsvit a KDU-ČSL. Lidovce má ve správní radě zastupovat neúspěšná kandidátka na prezidenta Zuzana Roithová, ANO například šéf sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula a senátorka Alena Dernerová.

ČSSD a KSČM beze změny

Úsvit nominoval Georgiho Bidenca. Ten ve svém životopise například uvádí, že pracoval ve firmě, která vyráběla čistírny odpadních vod v Abú Dhabí nebo Dubaji.

Funkci ve správní radě VZP získá i Leoš Heger, jenž se dostane do paradoxní situace. S řadou současných členů totiž v době, kdy byl ministrem zdravotnictví, vedl mediální válku. A dnes s nimi bude sedět za jedním stolem.

O křeslo naopak přijde Jan Farský - přední tvář sněmovní frakce TOP 09 - ten se měl přemístit ze správní, kde dnes působí, do dozorčí rady. Jenže klub se rozhodl, že na tento post nominuje Martina Plíška, který poté, co bude jmenován nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, opustí křeslo náměstka.

"Pan Farský tam být nemůže, zákon to neumožňuje, aby člen správní rady ihned nastoupil do dozorčí rady," řekl Aktuálně.cz místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, který byl Hegerovým náměstkem.

Naopak členové nominovaní ČSSD a KSČM se téměř nezmění. Sociální demokraté jen do dozorčí rady nominují bývalého senátora a poslance Alfréda Michalíka, komunisté pak navíc do správní rady vyšlou exposlance Petra Braného.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy